Fuksja
Fuksja (Fuchsia) to rodzaj roślin z rodziny wiesiołkowatych obejmujący około 110 gatunków. Pochodzą głównie z Ameryki Środkowej i Południowej, a także Nowej Zelandii. Fuksje są cenione za swoje efektowne, dzwonkowate kwiaty w odcieniach różu, fioletu, czerwieni i bieli. Kwiaty te są często uprawiane jako rośliny ozdobne w ogrodach i doniczkach. Fuksje preferują półcieniste stanowiska oraz wilgotne, dobrze przepuszczalne gleby.
Fuksja - najważniejsze informacje
Gdzie rośnie fuksja?
Fuksja to rodzaj roślin pochodzący z Ameryki Środkowo-Południowej. Największa liczba jej gatunków rośnie w Andach. Nieliczne wywodzą się z Nowej Zelandii i Tahiti. Fuksje rosną zarówno w lasach, jak i w zaroślach.
Są chętnie uprawianą rośliną ozdobną. W ogrodach w strefie umiarkowanej rośnie fuksja magellańska.
Jak wygląda fuksja?
Fuksja może mieć krzewiasty pokrój, być byliną lub drzewem o wysokości maksymalnie 12 m. Niektóre gatunki żyją, ale nie pasożytują, na innych roślinach – są to tzw. epifity. Fuksję mogą być także pnączami.
- Liście tej rośliny są naprzeciwległe. Mogą być sezonowe lub zimozielone, czyli zielone przez cały rok. Fuksje są gęsto ulistnione. Kształt ich liści zależy od gatunku rośliny.
- Kwiaty zdobią fuksje od lipca do września. Mogą być fioletowe, różowe, czerwone i białe oraz dwubarwne. U niektórych gatunków zwisają na szypułkach, a u innych są zebrane w pęczki.
- Owoc fuksji to jagoda. Ma średnicę do 2,5 cm, jest jadalna, a w jej wnętrzu znajduje się wiele nasion.
Najpopularniejsze odmiany fuksji
- Fuksja magellańska – jej ozdobą są duże, zwisające kwiaty. Ich kielich jest fioletowy, a korona czerwona. Jest to roślina wieloletnia, mrozoodporna i obficie kwitnąca.
- Fuksja mieszańcowa – to gatunek fuksji, do którego zalicza się m.in. odmiany ‘Sunangels White Deep Purple’ o czerwono-białym kielichu i ciemnofioletowych płatkach oraz 'Deutsche Perle' o krzaczastym pokroju. Fuksja mieszańcowa może być uprawiana jako roślina pokojowa i ogrodowa. Kwitnie od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
- Fuksja boliwijska – to rzadkie rośliny z efektownymi, trąbkowymi kwiatami o długości do 12 cm. Fuksja boliwijska kwitnie przez cały rok. Można ją prowadzić jako drzewko lub krzew. Roślina ta może dorosnąć do nawet 2 m wysokości.
Choroby fuksji
Fuksje są atakowane przez mszyce, przędziorki i wciornastki oraz mączliki szklarniowe. Szkodniki te zwalcza się, stosując oprysk. Fuksja może zostać zainfekowana przez mikroorganizmy grzybowe. Efektem tego mogą być choroby – rdza, szara pleśń, czarna plamistość liści, fuzarioza.
Powodują one usychanie i deformacje liści, ich zwijanie się, opadanie, pojawianie się na nich odbarwień i nalotu.
Jak uprawiać i pielęgnować fuksję
Najlepszym stanowiskiem dla fuksji są zacienione miejsca. Rośliny będą dobrze rosły pod drzewami, w cieniu pnączy, a także na tarasach i balkonach – zwłaszcza tych usytuowanych od wschodu lub zachodu.
Ziemia, w której rosną fuksje, powinna być lekko kwaśna, przepuszczalna, zasobna w próchnicę. Do uprawy tych roślin najlepiej sprawdzi się podłoże z dodatkiem torfu.
- Podlewanie – fuksję należy podlewać dwa razy w tygodniu – nie można dopuści, by jej bryła korzeniowa przeschła. Kwiaty te bardzo źle znoszą nawet chwilowy brak wody, dlatego w czasie upałów trzeba je nawadniać nawet dwa razy dziennie.
- Nawożenie – fuksje powinno nawozić się raz w tygodniu w okresie od maja do końca sierpnia. Należy wybrać do tego nawóz z niewielką ilością azotu.
- Przycinanie – fuksję przycina się wczesną wiosną. Gdy roślina wypuszcza młode pędy, to ucina się je nad 2 oczkiem. Jesienią roślinę przycina się, aby przygotować ją do zimowego spoczynku. Należy wtedy ściąć pędy nad 2 lub 3 oczkiem licząc od dołu.