Surfinia

Czwartek, 18 stycznia 2024 (16:17) Aktualizacja Środa, 24 kwietnia 2024 (15:52)
Surfinia (Petunia × atkinsiana Surfinia) to popularna roślina ozdobna, która idealnie nadaje się do uprawy w pojemnikach wiszących, doniczkach balkonowych czy na pergolach. Surfinia wywodzi się z krzyżowania różnych odmian petunii, co zaowocowało roślinami o intensywnych kwiatach w różnych kolorach, takich jak różowe, fioletowe, czerwone, białe czy mieszanki tych kolorów. Kwiaty surfinii są duże, dzwonkowate i obfite, co sprawia, że są atrakcyjne dla ogrodników i miłośników kwiatów.
Surfinia Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Surfinia. /123RF/PICSEL

Surfinia - najważniejsze informacje

 • Gatunek:

  petunia ogrodowa

 • Rodzaj:

  petunia

 • Rodzina:

  psiankowate

 • Rząd:

  psiankowce

 • Gromada:

  rośliny naczyniowe

 • Królestwo:

  rośliny

Co to jest surfinia? 

Surfinia to odmiana petunii ogrodowej. Została wytworzona sztucznie poprzez skrzyżowanie różnych odmian ogrodowych petunii i zastosowaniu inżynierii genetycznej. Roślina jest przystosowana do stanowiska nasłonecznionego i do gleby próchniczej o odczynie kwaśnym. Surfinia jest częstym kwiatem przyozdabiającym polskie balkony. Doskonale sprawdzi się także jako dekoracja pokoju, altany czy pergoli. 

Jak wyglądają surfinie?

Surfinie mają zwisające pędy o delikatnie owłosionej powierzchni. Łodygi tych roślin mogą osiągać do 2 metrów długości. Kwiaty są duże i kielichowate, z 5 pręcikami w środku. Wśród popularnych barw płatków można wymienić fiolet, czerwień, biel, róż czy purpurę. Surfinia ma liście o jajowatym kształcie. 

Popularne odmiany surfinii

Ta roślina ze względu na długi okres kwitnięcia i atrakcyjny kwiatostan jest chętnie wybierana na uprawę balkonową. Wśród popularnych odmian występujących w Polsce można wyróżnić:
 • Supertunia Vista – ma długie pędy i opada kaskadami, wykazuje się wysoką odpornością na warunki pogodowe i ataki szkodników,
 • Raspberry Blast – jej kwiaty są różowe z ozdobnymi, białymi paskami.
Ze względu na dużą różnorodność surfinii w Polsce, wiele osób znajdzie idealną odmianę dla siebie. 

Surfinie są narażone na działalność szkodników, takich jak mszyce czy mączliki szklarniowe. Należy zadbać o częstą kontrolę liści w celu wczesnego wykrycia niszczącej aktywności tych owadów i zastosowania preparatów ochronnych. Te rośliny są wrażliwe także na porywiste wiatry czy brak słońca.

Jak uprawiać i pielęgnować surfinie? 

Zastanawiasz się, jak pielęgnować surfinie? Wybierz głębokie donice, aby zapewnić kwiatom odpowiedni drenaż. Na spodzie ułóż keramzyt i wybierz glebę o kwaśnym odczynie pH 5,5. Żyzna i przepuszczalna ziemia zagwarantuje roślinie odpowiednie warunki do wzrostu. 

Surfinie najpiękniej będą rosnąć na mocno nasłonecznionym stanowisku. Doskonale sprawdzą się na balkonie skierowanym na południe. Te kwiaty wymagają częstego podlewania – latem dwa razy dziennie: rano i wieczorem. 

Temat Surfinia znajdziesz również w serwisie:

Surfinia - Wiadomości