Zrób to teraz, a drzewa i krzewy owocowe sypną owocami

Kiedy sadzić drzewa i krzewy owocowe? Niektórzy ogrodnicy polecają robić to wiosną, podczas gdy inni preferują termin jesienny. Niewątpliwie większość drzew i krzewów owocowych będzie lepiej się rozwijać, gdy posadzimy je jesienią, z uwagi na cieplejszą, wilgotniejszą glebę. Dlaczego sadzenie tych roślin lepiej przeprowadzić właśnie teraz i jakie gatunki powinny trafić do gruntu raczej na wiosnę? Wyjaśniamy.

Sadzenie drzew i krzewów owocowych może się odbywać jesienią lub wiosną. Wśród ogrodników od dawna trwa spór, który z tych terminów jest lepszy i gwarantuje zarówno lepsze przyjęcie się roślin, jak i późniejsze, obfite plony. Sam proces sadzenia krzewów i drzewek owocowych nie jest skomplikowany. Warto jednak wcześniej odpowiednio przygotować miejsce, przekopując podłoże, pozbywając się chwastów i wzbogacając glebę o substancje organiczne oraz mineralne. Lepiej sadzić drzewa i krzewy owocowe jesienią czy wiosną? Który termin jest lepszy i dlaczego?

Reklama

Wiosna czy jesień. Kiedy sadzić drzewa i krzewy owocowe?

Sadzenie drzew i krzewów owocowych lepiej przeprowadzić w terminie jesiennym — od połowy października do pierwszych większych przymrozków. Jeśli zdecydujemy się właśnie na ten termin, rośliny zdążą jeszcze przed nastaniem zimy zregenerować swój system korzeniowy. Wiosną zaś będą dobrze przygotowane do nowego sezonu i gdy tylko się rozpocznie, zaczną rosnąć.

Wybór terminu jesiennego nie jest jednak wolny od wad — istnieje bowiem ryzyko przemarznięcia części nadziemnej roślin oraz ich korzeni, jeśli przy silnych spadkach temperatury nie są chronione pokrywą śnieżną. Nie można też czekać na odpowiedni moment zbyt długo. Jeśli chcemy sadzić krzewy i drzewa jesienią, zróbmy to w chwili, gdy temperatura gleby nie spadła jeszcze poniżej 4 stopni Celsjusza. To ważne, bo dzięki temu system korzeniowy zdąży się zregenerować przed nastaniem dużych mrozów.

Drzewa i krzewy owocowe można też sadzić wiosną. Musi to być jednak wczesna wiosna, by zdążyć przed rozpoczęciem terminu wegetacji. Jeśli nie zdążymy przed rozwojem pąków, istnieje ryzyko, iż roślina uschnie. Warto wiedzieć, że sprzedawane w pojemnikach rośliny owocowe mają zwykle mocniejszy system korzeniowy, w związku z czym zazwyczaj możliwe jest ich sadzenie od wiosny do jesieni.

Czytaj też: Nie wszystkie przetrwają mróz. Które begonie można zimować? 

Jakie drzewa i krzewy owocowe sadzić jesienią?

Sadzenie drzew jesienią polecane jest przez wielu ogrodników. O tej porze roku warto umieścić w gruncie między innymi jabłonie, wiśnie czy śliwy. To również dobry okres do sadzenia krzewów owocowych — możemy posadzić między innymi maliny, porzeczki, borówki, agrest czy winogrono.

Wybierając wiosenny lub jesienny termin sadzenia, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko potrzeby konkretnych gatunków roślin, ale też warunki atmosferyczne czy specyfikę naszego ogrodu. Istotne jest także przygotowanie stanowiska.

Czytaj również: Chryzantemy przetrwają mroźną zimę w ogrodzie. Co musisz zrobić? 

Jakie drzewa i krzewy owocowe sadzić wiosną?

Sadzenie drzew i krzewów owocowych wiosną to dobry pomysł, jeśli mamy do czynienia z gatunkami wrażliwymi na niskie temperatury zimą. 

Należą do nich:

  • brzoskwinie, 
  • morele, 
  • czereśnie, 
  • grusze, 
  • nektaryny.

Posadźmy je jednak wczesną wiosną, gdy tylko ziemia rozmarznie. Jeśli rośliny były przechowywane przez zimę w chłodni, można je sadzić nawet w maju, jednak uprzednio mocząc ich korzenie w wodzie przez 24 godziny. Sadzenie roślin wczesną wiosną wiąże się z koniecznością ich obfitego podlewania, aby się dobrze przyjęły. Wybór tej pory roku ma i inną zaletę - zmniejsza się ryzyko uszkodzenia drzew i krzewów przez gryzonie, a także zwierzynę łowną.

Czytaj też: 

Jesień w ogrodzie. Co trzeba zrobić przed zimą? 

Jesienne kwiaty. Co kwitnie teraz w ogrodzie?

Kiedy sadzić iglaki w ogrodzie? Ostatni moment dla tui szmaragd 

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jesień | Drzewa | drzewa owocowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy