Chryzantemy przetrwają mroźną zimę w ogrodzie. Co musisz zrobić?

Chryzantemy najczęściej kojarzą się z uroczystością Wszystkich Świętych, ponieważ to właśnie tymi kwiatami najczęściej zdobimy groby 1 listopada. Chryzantemy to nie tylko kwiaty na cmentarz, można uprawiać je w ogrodzie nawet zimą. Sprawdź tajniki pielęgnacji tych roślin w ogrodzie oraz wybierz odpowiednie odmiany, które przetrwają przymrozki.

Chryzantemy, inaczej nazywane złocieniami, są wieloletnimi roślinami z rodziny astrowatych, które można hodować zarówno w donicy, jak i w ziemi. Posadzone w gruncie zachwycają różnymi kształtami i kolorami, a dodatkowo niektóre z nich stanowią ozdobę ogrodu nawet w zimę.

Jakie chryzantemy do ogrodu?

Wśród chryzantem są odmiany jednoroczne, jak i wieloletnie, które przetrwają przymrozki. Poza tym możemy podzielić te kwiaty na wielkokwiatowe, średniokwiatowe i drobnokwiatowe. Jakie chryzantemy wybrać do ogrodu?

Reklama
  • "Clara curtis" - ma duże, jasnoróżowe kwiaty i żółty środek. Kwitnie od sierpnia do przymrozków, jednak potrafi przetrwać zimę; 
  • "Apollo" - ma pomarańczowo - czerwone kwiaty, nadaje się do uprawy przez cały rok, nawet w zimę;
  • "Beatrice" - ma ciemno - czerwone kwiaty i jest odporna na mróz;
  • "Madam" - jest odmianą wysoką, we wrześniu jej kwiaty mają intensywną, żółtą barwę;
  • "Anabel" - ma białe kwiaty o średnicy ok. 10 cm, zimuje w gruncie. 

Kiedy sadzić chryzantemy?

Chryzantemy bylinowe powinniśmy sadzić na wiosnę, najlepiej w maju, gdy nie będzie już przymrozków. Dobrze rozwinięte sadzonki możemy sadzić jesienią, jednak tak, aby zdążyły ukorzenić się przed chłodem. Właśnie dlatego najlepiej sadzić je sześć tygodni przed przymrozkami

Chryzantemy sadzimy w odstępach 50 - 100 cm w zależności od odmiany. Aby kwiaty lepiej się rozkrzewiły, należy skrócić ich pędy po przekwitnięciu o połowę

Jak uprawiać chryzantemy?

Uprawa chryzantem w ogrodzie nie jest skomplikowana. Wystarczy zapewnić tym roślinom odpowiednie warunki do ich rozwoju. Jak zatem prawidłowo uprawiać chryzantemy? Poznaj najważniejsze zasady pielęgnacyjne. 

  • Stanowisko

Chryzantemy do prawidłowego rozwoju potrzebują słonecznego i ciepłego stanowiska. Będą obficie kwitnąć przy sześciu słonecznych godzinach. Chryzantemy posadzone w cieniu wypuszczają mniej pąków. Pamiętajmy, aby miejsce było osłonięte przed wiatrem, ponieważ silne podmuchy mogą połamać delikatne pędy kwiatów. 

  • Ziemia

Przed posadzeniem chryzantem musimy przekopać i spulchnić glebę. Rośliny te lubią żyzną i przepuszczalną ziemię o odczynie obojętnym. Nie sadźmy tych kwiatów na podłożu kwaśnym i podmokłym. 

  • Podlewanie

Chryzantemy należy regularnie podlewać w okresie ich wzrostu oraz podczas suszy. Źle znoszą przesuszoną glebę, ale też zbyt nawodnioną. Przelanie prowadzi do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. 

  • Nawożenie

Chryzantemy nawozimy wiosną nawozami azotowymi, natomiast latem - potasowo - fosforowymi. Możemy dokarmiać je środkami wieloskładnikowymi, płynnymi albo nawozami organicznymi tj. kompost, obornik lub biohumus. Zrezygnujmy z tej czynności pielęgnacyjnej w czasie wybarwiania pąków

Czy chryzantemy są wieloletnie i przetrwają zimę?

Jak już wspomniano, niektóre odmiany chryzantem są wieloletnie i mogą przetrwać zimę. Mrozy najlepiej znoszą odmiany drobnokwiatowe i dlatego właśnie je warto posadzić w ogrodzie. Odporność na ujemne temperatury wykazują także odmiany chryzantemy czerwonawej

Wieloletnie chryzantemy przetrwają zimę, jeśli odpowiednio zabezpieczymy je przed mrozem. W tym celu powinniśmy okryć je grubą warstwą ściółki np. gałązkami iglaków. Jesienią warto przyciąć przekwitłe kwiatostany na wysokość ok. 15 cm, aby zmniejszyć ryzyko gnicia roślin i wystąpienia chorób grzybowych. 

Dużym błędem jest okrywanie chryzantem liśćmi lub kompostem. Kwiaty te nie lubią dużej wilgotności, dlatego pod takim okryciem mogą zacząć szybko gnić. 

CZYTAJ TAKŻE:

Co kwitnie jesienią? Kwiaty, które wytrzymają nawet do wczesnej zimy

Iglaki — jakie i gdzie sadzić? Kiedy sadzić iglaki w ogrodzie?

Zimowanie komarzycy nie zawsze się uda. Kolor liści to połowa sukcesu

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy