Kiedy sadzić iglaki w ogrodzie? Ostatni moment dla tui szmaragd

Anna Jabłońska-Adamska

Opracowanie Anna Jabłońska-Adamska

Iglaki to rośliny wieloletnie, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Przypominamy sobie o nich zwłaszcza jesienią i zimą, gdy większość drzew traci liście. Kiedy i jakie iglaki sadzić w ogrodzie? Jakie warunki należy im zapewnić, by zdrowo się rozwijały? Podpowiadamy.

Kiedy sadzić iglaki w ogrodzie? Tuje szmaragd najlepiej przyjmą się, gdy zostaną posadzone na przełomie października i listopada. Co z pozostałymi roślinami iglastymi?
Kiedy sadzić iglaki w ogrodzie? Tuje szmaragd najlepiej przyjmą się, gdy zostaną posadzone na przełomie października i listopada. Co z pozostałymi roślinami iglastymi?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Kiedy sadzić iglaki w ogrodzie?

Sadzenie iglaków w odpowiednim terminie i we właściwy sposób ma duże znaczenie dla ich późniejszego, poprawnego rozwoju. Wielu ogrodników uważa, że najlepszym terminem na ich umieszczanie w gruncie jest końcówka sierpnia i wrzesień. Sadzenie iglaków w tym czasie sprawia, że mogą spokojnie ukorzenić się przed pierwszymi przymrozkami. Noce wówczas są jeszcze ciepłe, a gleba odpowiednio wilgotna.

Sadzenie iglaków z odkrytymi korzeniami powinno się przeprowadzić wczesną wiosną lub jesienią — kiedy są w stanie spoczynku. Jesień jest dobrym momentem, gdyż rośliny nie będą traciły wiosną czasu na ukorzenianie się. Dzięki temu zaczną szybko i intensywnie rosnąć. Część krzewów i drzewek iglastych jest jednak odporna nawet na niesprzyjające warunki atmosferyczne — można je zatem sadzić prawie przez cały rok.

Warto więc pamiętać, że termin sadzenia iglaków zależy w dużej mierze od ich rodzaju. Kiedy sadzić tuje szmaragd, jodły i tuje brabant? Najlepiej na przełomie października i listopada. Wiosną lub latem są wręcz narażone na większe przesychanie.

Jakie iglaki sadzić w ogrodzie?

Wybór roślin iglastych do ogrodu zależy w dużej mierze od efektu, jaki chcemy uzyskać. W małym ogrodzie sprawdzi się między innymi jałowiec wirginijski czy cyprysik groszkowy. W dużym ogrodzie może zaś rosnąć na przykład sosna górska, świerk pospolity czy jodła balsamiczna. W ogrodach dużą popularnością cieszą się też tuje, znane również jako żywotniki. To zdecydowanie najpopularniejsza w Polsce roślina na żywopłot. Zamiast niej żywopłot można wykonać z cisów, świerków czy właśnie cyprysików.

Sadzenie iglaków nie jest trudne. Jak to zrobić poprawnie?
Sadzenie iglaków nie jest trudne. Jak to zrobić poprawnie?123RF/PICSEL

Gdzie sadzić iglaki w ogrodzie?

Iglaki mogą mieć zróżnicowany pokrój i wygląd, przez co są bardzo uniwersalne. Można tworzyć z nich żywopłoty, sadzić samodzielnie, a nawet tworzyć z nich dekoracyjne kompozycje na rabatach. Ich najważniejszą cechą jest zimozieloność - z wyjątkiem modrzewia zachowują igły przez cały rok. Dzięki temu pięknie się prezentują także jesienią i zimą, gdy ogród zwykle pustoszeje.

Gdzie sadzić je w ogrodzie i czego potrzebują?

  • Większość z nich preferuje kwaśną glebę. Jeśli w ogrodzie jej nie mamy, można wykorzystać nawóz zakwaszający do zmiany jej odczynu pH lub zmieszać ziemię ogrodową z torfem w stosunku 1:1.

  • Przed posadzeniem iglaków w konkretnym miejscu, trzeba je odchwaścić.

  • Dołek, w którym umieścimy drzewko, warto zaprawić ziemią kompostową, torfem ogrodniczym lub dobrze rozłożonym obornikiem. Można też użyć gotowej mieszanki dla iglaków.

Warto przeprowadzić ściółkowanie, rozkładając wokół posadzonych iglaków korę lub trociny. Pomoże to ograniczyć rozwój chwastów, jak również zatrzyma wodę w glebie.

Jak sadzić iglaki? Najlepiej na takiej głębokości, na jakiej rosły w szkółce. Poznamy to po zgrubieniu widocznym na pniu, które powinniśmy umieścić na równi z powierzchnią gleby. Po dokładnym zasypaniu korzeni ziemią, możemy ją nieco ugnieść, a następnie obficie podlać. Sadząc iglaki jesienią, pamiętajmy o usypaniu wokół ich nasady kopczyka i wyłożeniu ściółki.

Czytaj też: 

Zobacz też: 

Złota polska jesień czy początek zimy? Huśtawka temperatur w PolscePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas