Nie wszystkie przetrwają mróz. Które begonie można zimować?

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Begonie to jedne z kwiatów jednorocznych, którymi dekoruje się wiosną i latem donice, a także obrzeża rabat. Ich zaletą jest to, że kwitną do samej jesieni oraz tworzą kolorowe kwiaty. Pięknie urozmaicają letnie kompozycje! Jednak nie są odporne na niskie temperatury, dlatego wiele osób co roku kupuje nowe. Na szczęście można spróbować je przezimować. Dowiedz się, jak to zrobić.

Begonia pięknie kwitnie latem. Czy przetrwa zimowanie?
Begonia pięknie kwitnie latem. Czy przetrwa zimowanie?123RF/PICSEL

Które begonie można zimować?

Begonia należy do rodziny begoniowatych. Rośnie na terenach tropikalnych i subtropikalnych. To sprawia, że w polskich warunkach jest uprawiana wyłącznie jako okaz jednoroczny. Begonia nie jest odporna na niskie temperatury i po nadejściu przymrozków zwyczajnie obumiera. Możesz temu zapobiec, jeśli wcześniej zdecydujesz się odpowiednio zabezpieczyć roślinę. 

Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie gatunki można zimować. Nadają się do tego m.in.:

  • Begonia bulwiasta. Ma ok. 20-40 cm wysokości. Tworzy mięsiste łodygi, które wyrastają ze spłaszczonej bulwy o grubej skórce. Liście są piłkowane i mają sercowo-lancetowaty kształt. Roślina ma okazałe, czterodziałowe kwiaty. Kwitną od maja aż do września. Występują w wielu kolorach, dzięki czemu wspaniale nadają się do kolorowych kompozycji. Begonia bulwiasta jest rośliną ozdobną, która może być uprawiana zarówno w domu, jak i na zewnątrz;
  • Begonia stale kwitnąca. Dorasta do wysokości ok. 50 cm. Charakteryzują ją pokrój małego krzewu, mięsiste łodygi oraz niesymetryczne, ząbkowane liście. Mogą mieć zielony lub czerwono-brązowy kolor. Wytwarza okazałe kwiaty, które mogą mieć kolor biały, różowy, a nawet ogniście czerwony. Kwitną od lata aż do późnej jesieni. Często jest uprawiana na rabatach i wspaniale wypełnia ich dolne piętro.
  • Begonia zwisająca. To odmiana begonii bulwiastej. Wytwarza długie pędy, które tworzą zjawiskową kaskadę kwiatów. Wspaniale się prezentują zawieszone przy suficie np. na balkonie, tarasie czy przed wejściem do domu.  

Wśród tych roślin można znaleźć także odmianę begonii dragon. Powstała poprzez połączenie dwóch okazów: bulwiastej i stale kwitnącej. Jest zjawiskowa. Tworzy bardzo długie, zwisające pędy, dzięki czemu pięknie się prezentuje zawieszona przy suficie. Ponadto ma imponujące kwiaty w różnych kolorach: czerwonym, białym i różowym. Pięknie się prezentują, zwłaszcza na tle jasnego budynku. Begonia dragon, tak jak pozostałe okazy, nie jest odporna na chłód, dlatego trzeba ją zimować w pomieszczeniu.

Na rynku można spotkać także begonię królewską. To wyjątkowa roślina pokojowa, którą rzadko można zobaczyć w kompozycjach na zewnątrz. Nie tworzy tak dekoracyjnych kwiatów jak pozostałe odmiany. Natomiast ma wspaniałe liście w różnorodnych kolorach: zielonym, srebrzystym, brązowym, kremowym lub bordowym. Mają także ciekawy kształt: klonowaty, sercowaty lub pierzasty. 

Ta roślina również nie jest w stanie przetrwać chłodów. Co więcej! Jeśli temperatura spadnie poniżej 15°C, begonia królewska przechodzi w stan spoczynku. Dlatego też nie nadaje się do dekoracji na zewnątrz, gdzie nocą jest znacznie chłodniej. 

Jak przezimować begonie?

Zastanawiasz się, jakie muszą być warunki do zimowania begonii? Aby rośliny przetrwały zimę, należy:

  1. Przenieść doniczki z okazami do pomieszczenia na przełomie października i listopada. Najlepiej zrobić to przed przymrozkami, a jeśli przegapisz ten moment, zrób to niezwłocznie po spadku temperatury;
  2. Wyjąć begonie z ziemi razem z bryłą korzeniową i ułożyć w suchym miejscu. Najlepiej, jeśli to będzie półka np. w spiżarni lub w domku narzędziowym. Pamiętaj, aby nie było tam wilgotno, ponieważ wzrasta wówczas ryzyko wystąpienia chorób grzybowych;
  3. Pozostawić begonie do wyschnięcia. Gdy bulwy korzeniowe przeschną, należy je oddzielić od łodyg i liści;
  4. Oczyścić bulwy ze starego podłoża i usunąć te rośliny, które mają oznaki choroby;
  5. Zadołować bryły w skrzynkach wypełnionych suchym torfem i piaskiem. Najlepiej, jeśli pojemniki będą przewiewne. Nie ma wtedy ryzyka, że zalęgną się choroby grzybowe;
  6. Umieścić skrzynki z bulwami w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura od 5 do 10°C. Bryły korzeniowe nie muszą mieć dostępu do światła słonecznego, więc mogą być trzymane nawet w piwnicy bez okna. Ważne jest, aby nie było tam wilgotno, ani zbyt zimno. Temperatura nie powinna spadać poniżej 0°C.

W trakcie zimy należy regularnie oglądać bulwy begonii i sprawdzać, czy nie mają oznak gnicia. Jeśli pojawią się pleśń lub dziwne, zmienione fragmenty, niezwłocznie usuń rośliny, które mają te objawy, z pojemnika. Dzięki temu nie zakazisz innych okazów, które masz w skrzynce. 

Prawidłowo przechowywane begonie należy zacząć pędzić na początku lutego. Po kilku tygodniach powinny mieć wysokość ok. 10 cm. Wtedy trzeba je rozsadzić do pojemników o średnicy do 10 cm. Dzięki temu w maju będziesz mieć dobrze rozwinięte, kwitnące rośliny!

Zimowanie begonii wymaga nieco pracy. Warto jednak się postarać, ponieważ nowe, kwitnące sadzonki mogą sporo kosztować w sezonie. Jeśli uda ci się przechować bulwy, możesz sporo zaoszczędzić!

Puszcza Białowieska jako dziedzictwo UNESCOINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas