Zasadź jesienią "cebulę czarownic". Na wiosnę zbierzesz plon
Oprac.: Natalia Charkiewicz
Wokół tej pospolitej w Polsce rośliny narosło wiele mitów - nazywana jest też dzikim czosnkiem, jednak najczęściej jest znana pod nazwą czosnek niedźwiedzi. Oprócz szeregu właściwości zdrowotnych, ma także funkcję ozdobną. Jak prawidłowo zadbać o czosnek niedźwiedzi jesienią?
Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) to gatunek rośliny z podrodziny czosnkowych z rodziny amarylkowatych. Rośnie w runie wilgotnych lasów liściastych, pod postacią rozległych łanów. Występuje na terenie Europy, gdzie jest też uprawiany. Można go zaobserwować na wschodzie po Ural i Kaukaz. W Polsce częściej spotykany na południu, rzadziej na północy. Jest objęty ochroną częściową, można go uprawiać. Czosnek niedźwiedzi wykorzystywany jest jako roślina jadalna, lecznicza i ozdobna.
Wchodził w skład diety społeczności łowiecko-zbierackich i znajdowany był już w osadach mezolitycznych. Jedli go Celtowie i starożytni rzymianie. Znalazł się wśród czterech różnych gatunków czosnku wspomnianych przez Dioskurydesa, opisany został jako roślina o właściwościach odtruwających. Czosnek niedźwiedzi był rośliną użytkową dla wczesnośredniowiecznych Słowian, o czym świadczy znajdowanie go na słowiańskich grodziskach.
Kiedy sadzić czosnek niedźwiedzi?
Ogrodnicy uważają, że najlepszym okresem na sadzenie cebuli czarownic jest jesień. Dobrze jest to robić w październiku lub listopadzie, gdy temperatury są znacznie niższe, ale nie ma jeszcze przymrozków.
Cebulki czosnku niedźwiedziego najlepiej posadzić w niezbyt głębokich dołkach równej wielkości i głębokości do 10 cm. Odległość między dołkami powinna wynosić 25-30 cm. Jest to najlepsze rozstawienie, aby czosnek mógł wykształcić dorodne kępy i by rośliny nie nachodziły na siebie. Ziemia powinna być żyzna, lekko kwaśna. Jesienią z miejsca uprawy nie zabierajmy opadłych z drzew liści. Choć cebula czarownic to roślina mrozoodporna, warto zabezpieczyć ją przed chłodem takim naturalnym okryciem.
Warto pamiętać, że czosnek niedźwiedzi w naturze rośnie w cieniu, wśród runa leśnego. W ogródku należy zasadzić go pod drzewami i krzewami. Ta roślina nie lubi nadmiernej ekspozycji na słońce. Co więcej - zbyt duża ilość promieni słonecznych ogranicza wzrost czosnku niedźwiedziego. Z kolei zimą nie lubi zbyt dużej ilości wody - zastój wody w glebie doprowadzi do gnicia podziemnych cebul. Jeśli odpowiednio zasadzimy czosnek, to już w marcu zbierzesz wartościowe, soczyste i najsmaczniejsze liście.
Jak już wspominaliśmy, czas, w którym roślina ta kwitnie, nieco różni się w zależności od jej gatunku. Jednak na odpowiednio pielęgnowanych czosnkach ozdobnych (do których należy czosnek niedźwiedzi) kwiaty pojawiają się od wiosny do późnego lata - od początku maja do końca sierpnia.