Wiosną ogród będzie nowoczesny. Kiedy sadzić czosnek ozdobny?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Czosnek ozdobny jest idealny dla początkujących ogrodników. To łatwa w uprawie roślina, która odpowiednio pielęgnowana, szybko staje się ozdobą ogrodu. Nie przegap terminu jej sadzenia, a i ciebie będzie cieszyć oko kwiatami przypominającymi kolorowe dmuchawce. O to, co warto wiedzieć o uprawie czosnku ozdobnego - rośliny, która upiększy m.in. ogród nowoczesny czy w stylu angielskim.
Czosnek ozdobny - co to za roślina?
Czosnki to rodzaj roślin, do których należą m.in. dobrze znane warzywa - czosnek, cebula i por - oraz gatunki ozdobne. Te drugie zdobią rabaty kwiatowe, a także suszy się je i wykorzystuje podczas komponowania bukietów.
Czosnek ozdobny może mieć wysokość od 12 do aż 150 cm. Na mocnej łodydze kwiatowej rosną zwykle okazałe i kuliste kwiatostany. Ich średnica może wynosić do nawet 25 cm. Kiedy kwiaty przekwitają, w ich miejsce pojawiają się torebki owoców. W ich wnętrzu znajdują się czarne nasiona - mogą być one np. jajowate lub okrągłe.
Jakie są odmiany i gatunki czosnku ozdobnego?
Do czosnków ozdobnych zalicza się gatunki:
- Czosnek olbrzymi
Ta roślina może mieć nawet 1,5 m wysokości. Na jej rurkowatych pędach rosną kwiaty o średnicy do 12 cm. Mogą mieć one odcień różowo-fioletowy, biały lub liliowy. Kwiaty czosnku olbrzymiego są gęste i zbite, natomiast jego liście mają kolor zielonkawo-niebieski. Roślinę uprawia się, by zdobiła ogród, ale też ścina się ją i umieszcza w wazonach.
Do najpopularniejszych odmian tego gatunku zalicza się: White Giant, Mount Everest, Mont Blanc kwitnące na biało, Gladiator o kwiatach liliowych oraz Globemaster i Goliath z fioletowymi kwiatostanami.
- Czosnek Krzysztofa
W swoim naturalnym środowisku, czyli w Indiach i w Iranie, dorasta do nawet 1 m. Jednak w polskim klimacie osiąga wysokość do 50 cm. To miododajna roślina, której duże kwiaty mają nawet 20 cm średnicy. Są kuliste, mają kolor purpurowy lub liliowy oraz składają się z wielu mniejszych, gwiazdkowatych kwiatków. Czosnek Krzysztofa ma długie, płaskie, ostro zakończone oraz ułożone w rozetę liście.
Ta roślina może rosnąć w gruncie i w doniczkach. Ścina się ją i suszy, aby była ozdobnym akcentem bukietów.
- Czosnek południowy
Ma drobne kwiatostany w postaci baldaszków. Znajdują się one na łodygach osiągających do 40 cm wysokości i mających do 8 cm średnicy. Jego małe kwiaty są żółte i mają efektowne, błyszczące płatki. Natomiast szerokolancetowate liście czosnku południowego są srebrzysto-zielone od spodu i zielono-niebieskie na wierzchu.
- Czosnek niedźwiedzi
Czosnek niedźwiedzi występuje naturalnie na terenie całej Europy. W Polsce jest go najwięcej w Sudetach i na Pogórzu. To roślina, która dorasta do 50 cm. Na jej łodygach pojawiają się luźne, baldachy składające się z małych, białych kwiatków o średnicy 2 cm. Ten gatunek ma liście o długości do aż 25 cm. Mają one kształt eliptyczno-lancetowaty, są długoogonkowe, cienkie i intensywnie zielone.
Tę roślinę uprawia się na rabatach ze względu na jej walory dekoracyjne i smakowe. Wszystkie części czosnku niedźwiedziego są jadalne i mają wyrazisty, czosnkowy aromat. W kuchni najczęściej wykorzystuje się jego liście.
- Czosnek karatawski
Pochodzi z Azji, a jego nazwa odnosi się to ciągnącego się w Kazachstanie pasma górskiego Kara Tau. Czosnek karatawski ma krótkie i sztywne łodygi, które wyrastają 25 cm ponad powierzchnię gruntu. Rozwijają się na nich kwiatostany o średnicy do 7 cm. Składają się na nie mniejsze biało-szare kwiatki z różowym paskiem na środku. Po czasie kwiatostan staje się różowo-szary. Liście tej rośliny mają metaliczny połysk, zielono-niebieski kolor i czerwone obwódki.
Czosnek karatawski można uprawiać przy skalniakach i na rabatach. Nadaje się także do uprawy balkonowej - dobrze rośnie w skrzyniach i donicach.
Kiedy sadzić czosnek ozdobny?
Niezależnie od gatunku wszystkie czosnki osobne sadzi się podobnie. Dotyczy to zarówno terminu, w którym cebulki powinny znaleźć się w ziemi, jak i sposobu ich sadzenia.
Czosnek ozdobny sadzi się jesienią. Dzięki temu przez okres zimy cebulki mogą dobrze ukorzenić się, by zakwitnąć już wiosną.
Roślinę tę można sadzić od września aż do końca listopada. Jednak cebule mogą znaleźć się w ziemi jeszcze na początku grudnia, pod warunkiem że temperatury nie będą wtedy bardzo niskie, a grunt zbyt przemarznięty i twardy. Optymalny czas na sadzenie czosnku ozdobnego przypada jednak na okres od połowy września do połowy października.
Jak sadzić czosnek ozdobny?
Chcąc posadzić czosnek ozdobny, wybierz dla niego stanowisko słoneczne lub półcieniste. Ziemia powinna być tam żyzna i przepuszczalna. Czosnek ten wyrośnie także w glebie piaszczystej i gliniastej. By roślina przyjęła się i wypuściła pędy, ziemia musi mieć pH o odczynie obojętnym.
Aby posadzić roślinę, należy w podłożu wykonać dołki o głębokości ok. 15 cm. Odległość między nimi powinna wynosić od 10 do 30 cm - musi ona być tym większa, im większe są cebulki (ich rozmiar może różnić się w zależności od odmiany i gatunku rośliny). Zanim w dołku znajdzie się cebulka, warto wsypać do nich garść kompostu. Dzięki temu czosnek ozdobny będzie lepiej rósł i obficiej kwitnął.
W jednym wgłębieniu w ziemi mogą znaleźć się także dwie cebule. Taka praktyka sprawdza się zwłaszcza w przypadku wysokich roślin, gdyż rosnące obok siebie na wysokich łodygach kwiatostany prezentują się wtedy wyjątkowo efektownie.
Ziemię, na której uprawia się czosnek, warto ściółkować za pomocą kory, szyszek lub zrębki. Ogranicza to parowanie z podłoża i umożliwia zachowanie optymalnej wilgotności gleby. Rośliny uprawiane w takich warunkach lepiej rosną i zjawiskowo kwitną.
Jak pielęgnować czosnek ozdobny?
- Podlewanie czosnku ozdobnego
By czosnek ozdobny miał optymalne warunki do wzrostu, to ziemia, w której rozwijają się cebulki, musi być ciągle wilgotna. Roślina powinna być regularnie, ale z wyczuciem podlewana. Nie można dopuścić do jej przelania, gdyż skończy się to zgniciem cebulki.
- Nawożenie
Jeszcze przed posadzeniem czosnku ozdobnego ziemię warto zasilić kompostem. Natomiast w okresie wzrostu rośliny nawozi się ją dwukrotnie. Można do tego wykorzystać nawóz do roślin kwitnących lub cebulowych.
- Przycinanie czosnku ozdobnego
Aby wzmocnić cebulkę kwiatową, to tuż po przekwitnięciu rośliny należy przyciąć przekwitłe kwiatostany. Powoduje to także wzrost cebulek przybyszowych. Natomiast liście powinny pozostać na łodydze do czasu, aż nie zżółkną.
- Zimowanie czosnku ozdobnego
Czosnki ozdobne są odporne na mróz. Jeżeli jednak zima jest wyjątkowo mroźna, warto chronić je przed zimnem za pomocą ściółki.
Kiedy czosnek ozdobny zakwitnie w ogrodzie?
Czas, w którym roślina ta kwitnie, nieco różni się w zależności od jej gatunku. Jednak na odpowiednio pielęgnowanych czosnkach ozdobnych kwiaty pojawiają się od wiosny do późnego lata - od początku maja do końca sierpnia.
Możesz go uprawiać przy skalniakach i oczkach wodnych oraz na rabatach obok innych roślin, gdyż skutecznie odstrasza szkodniki. Czosnek ozdobny może stać się również ciekawym, roślinnym akcentem na balkonie. Jednak by mógł w pełni cieszyć oko kulistymi, kolorowymi kwiatami, jego uprawę zacznij już jesienią.