Jakie kwiaty nadają się na balkon? To zależy od balkonu

Wybierając kwiaty na balkon, nie możesz kierować się tylko tym, jak wyglądają. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czy będą one uprawiane w słońcu, czy też przez większą część dnia będą pozostawać w cieniu. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednie kwiaty na balkon, żeby stworzyć tam piękny i zielony zakątek.

Kwiaty na balkon. Jakie wybrać?
Kwiaty na balkon. Jakie wybrać?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Na co zwrócić uwagę, wybierając kwiaty na balkon?

O tym, jakie kwiaty będziesz uprawiać na balkonie, powinno przesądzić jego położenie - to, czy jest skierowany na wschód, zachód, południe czy północ. Zaraz potem pomyśl też o tym:

  • ile czasu chcesz poświęcić na pielęgnację roślin i czy wolisz uprawę mniej lub bardziej wymagających odmian;

  • jaką aranżację masz zamiar stworzyć na balkonie - możesz tam uprawiać rośliny z kolorowymi kwiatami, małe krzewy owocowe, a nawet iglaki - ograniczeniem, jest jedynie twoja wyobraźnia. Pamiętaj jednak, aby zieleń stworzyła spójną kompozycję, tak by balkon był urządzony harmonijnie i ze smakiem.

  • Jakie kwiaty na słoneczny balkon od południa?

    Na balkon południowy przez większą część dnia padają promienie słoneczne. Często jest tam upalnie, a uprawianie na nim rośliny bywają skąpane w ostrym słońcu.

    Idealne kwiaty na balkon południowy to zwłaszcza odmiany światłolubne, czyli aksamitka rozpierzchła i wzniesiona, pelargonia rabatowa i bluszczolistna, portulaka wielkokwiatowa oraz petunia. 

    Możesz też uprawiać tam:

    • gatunki pnące - stwórz konstrukcję, po której będzie się efektownie pięła się nasturcja większa, groszek pachnący i męczennica - to typowe kwiaty na balkon słoneczny, które doskonale wyglądają i pięknie kwitną na stanowiskach w pełnym słońcu;

    • zioła - wykorzystaj drewniane skrzynki i stwórz pachnący oraz praktyczny zielnik. Możesz w nim uprawiać oregano, szałwię, kolendrę, pietruszkę, miętę, koperek, cząber, tymianek i rozmaryn;

    • krzewy - na mocno nasłonecznionych balkonach warto zająć się uprawą cyprysika Lawsona, jałowca, wybarwiających się na czerwono odmian berberysu, ołownika, tui, bielunia, granatowca właściwego.

    Na balkonie z ekspozycją na południe będą dobrze rosnąć także typowo śródziemnomorskie rośliny - oliwka, lawenda, oleander, cytryna i różne sukulenty.

    Jakie kwiaty na balkon zachodni?

    Na balkonie zachodnim w pierwszej połowie dnia panuje półcień. Jednak im bliżej wieczora, tym dociera do niego więcej promieni słonecznych, przez co zaczyna się on nagrzewać. Może to utrudniać roślinom przejście w stan wieczornego spoczynku. Jednak są gatunki stworzone do uprawy w takich warunkach.

    Jeżeli zależy ci na tym, aby uprawiać wyjątkowo pachnące rośliny, posadź na tak usytuowanym balkonie:

    • brugmansje - to rośliny z dużymi trąbkowatymi kwiatami w kolorze żółtym, białym i różowym;

    • wieczorniki damskie - to typowe kwiaty na balkon zachodni. Mają purpurowo-fioletowe płatki, a ich intensywny zapach czuć zwłaszcza wieczorem;

    • tytoń ozdobny - ma urocze, niewielkie kwiaty kształtem przypominające małe gwiazdki. 

    Na balkonie zachodnim warto uprawiać także krzewy, trawy i pnącza np. chmiel japoński, imperatę cylindryczną, mozgę trzcinowatą, koleus, wiciokrzew, powojnika, kokornaka. To również dobre do sadzenia niektórych warzyw i owoców. W doniczkach na tym balkonie mogą rosnąć truskawki i karłowate drzewa owocowe, a także pomidory, szpinak, papryka.

    Charakterystyczne trąbki brugmansji sprawdzą się na balkonie zachodnim.
    Charakterystyczne trąbki brugmansji sprawdzą się na balkonie zachodnim.

    Jakie kwiaty na balkon wschodni?

    Na balkonie wschodnim panują optymalne warunki do uprawy roślin. Jest tam jasno od wczesnych godzin rannych, a jednocześnie dociera do niego rozproszone światło. Promienie słoneczne ogrzewają rośliny, zapewniają im doskonałe warunki świetlne, jednak ich nie parzą.

    Będąc właścicielem takiego balkonu, masz duże pole do popisu. Możesz posadzić tam rośliny cieniolubne, lubiące półcień i łagodne światło.

    Efektowne kwiaty na balkon wschodni to m.in.:

    • fuksja, która lubi stanowiska umiarkowanie nasłonecznione;

    • kocanki włochate - to płożący się krzewy z rodziny astrowatych;

    • begonia bulwiasta, która ma piękne, kolorowe, okazałe kwiaty;

    • plektrantus koleusowaty - to bylina z dekoracyjnymi liśćmi  z białą obwódka.
    Begonia bulwiasta idealna na balkon wschodni.
    Begonia bulwiasta idealna na balkon wschodni.

    Jakie kwiaty na balkon w cieniu, od strony północnej?

    Tak położony balkon może być również pełen kwitnących kwiatów. Istnieją gatunki, które lubią cień - zarówno krzewy, iglaki i mniejsze rośliny z kolorowymi płatkami.

    Jeżeli na balkonie z wystawą na północ chcesz uprawiać krzewy, to wybierz:

    • hortensje ogrodowe - poszukaj odmian karłowatych, gdyż rośliny te szybko się rozrastają. Sprawdzą się np. 'Ayesha', 'Blaumeise', 'Bodense' i 'Maculata';

    • trzmielinę Fortune'a - to zimozielony krzewy, który przez cały rok będzie cieszył ciekawymi, ozdobnymi liśćmi;

    • azalię japońską 'Estrella', która rodzi jaskrawoczerwone kwiaty;

    • cis pośredni 'Hilli' - to cieniolubny iglak, który jest odporny na zanieczyszczenie powietrza - doskonale nadaje się do uprawy w mieście.
    Trzmielina Fortune'a to krzew zimozielony dobry na balkon północny.
    Trzmielina Fortune'a to krzew zimozielony dobry na balkon północny. 123RF/PICSEL

    Na balkonie północnym możesz również uprawiać pięknie kwitnącą begonię bulwiastą. Oprócz niej może znaleźć się tam miejsce dla:

    • bakopy - jest to płożąca roślina balkonowa. Kiedy kwitnie, pojawiają się na niej drobne, białe kwiatki;

    • niecierpka nowogwinejskiego - dorasta on do ok. 30 cm i zdobią go pięciopłatkowe, różowe, białe lub czerwone kwiaty. To roślina, która przyciągnie na twój balkon motyle;

    • nasturcji - zdobią ją czerwone, purpurowe, żółte, a niekiedy także niebieskie płatki;

    • niezapominajek - to urocze niewielkie rośliny, zwykle z niebieskimi kwiatami oraz z żółtym lub białym oczkiem w środku. 

    Niepowtarzalnego uroku balkonowi może dodać bluszcz. Ta pnąca roślina będzie dobrze rosła w cieniu i efektownie oplecie balkonowe balustrady. W cieniu możesz uprawiać także paprocie - mimo że nie kwitną, to ich postrzępione, często okazałe liście robią duże wrażenie. Warto skusić się na posadzenie na balkonie północnym poziomek, które naturalnie rosną w ciemnych lasach.

    Zaaranżuj swój ogród w pigułce, wybierając do niego rośliny, które będą dobrze się w nim czuły. W zależności od tego, czy masz słoneczny balkon, czy raczej panuje tam cień, dobierz rośliny, które potrzebują więcej lub mniej światła. Dzięki temu uprawiana na nim zieleń będzie pięknie kwitła i cieszyła swoim wyglądem zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim.

    Kobiety, woda i wojna. Podcast o Sudanie PołudniowymINTERIA.PL
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
    Dołącz do nas