Co zrobić, żeby surfinie na balkonie długo i obficie kwitły?

Surfinie na balkon to znakomity wybór. Bujnie kwitną, ich kwiaty mają ciekawy kształt kielichów, układają się w kaskady i rozrastają się do nawet 2 metry w ciągu jednego sezonu. Aby prezentowały się tak zjawiskowo, trzeba im poświęcić odrobinę uwagi w zakresie pielęgnacji. Oto, o co musisz zadbać, aby na twoim balkonie już wkrótce pojawiła się kolorowa kwiatowa kaskada z surfinii.

Surfinia
Surfinia123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jakie surfinie sadzić na balkonie?

Surfinie wyróżniają się długimi, zwisającymi pędami, na których rosną jajowate liście i kolorowe kwiaty w odcieniach niemal całej palety tęczy. Cieszą one oko od czerwca aż do jesieni, czyli przez cały "sezon balkonowy".

Wybierając surfinie na balkon, warto pomyśleć o stworzeniu efektownej kwiatowej kompozycji. Można łączyć ze sobą różne odmiany tej rośliny i okazy rodzące kwiaty o różnych kolorach.

I tak np. na balkonie sprawdzą się surfinie:

  • "Pink Vein", "Repens Pink Star" z różowymi kwiatami;
  • "Celebration Salmon", "Table Dark Red", czyli rośliny w odcieniu czerwonym;
  • "Tumbelina Bella" o biało-fioletowych płatkach;
  • "Sky Blue", "Happy Sophia", "Giant Blue" cieszące oko niebieskim odcieniem;
  • "Bianca" z białymi kwiatami;
  • "Calibrachoa Ombre Pink" z żółto-różowymi płatkami.

Jak gęsto sadzić surfinie i kiedy to robić?

Z sadzeniem surfinii należy poczekać do "zimnej Zośki", czyli do połowy maja. Wtedy mniejsze jest ryzyko, że zaszkodzą im przymrozki.

Rośliny te potrzebują nieco miejsca, aby ich system korzeniowy miał możliwość się rozrosnąć. Dlatego jeżeli chcesz uprawiać je w okrągłej donicy, to nie sadź do niej więcej niż 2 lub 3 sadzonek. W skrzynce balkonowej zmieści się do 5 surfinii. Przyjmuje się, że sadzonki warto sadzić odstępach wynoszących przynajmniej 20 cm.

Uprawa surfinii. Jaka ziemia?

To, kiedy sadzić surfinie, ma takie samo znaczenie dla powodzenia uprawy jak wybranie dla nich odpowiedniego miejsca i ich staranna pielęgnacja.

Do posadzenia surfinii wykorzystaj głębokie doniczki z otworami w dnie. Zanim wsypiesz do nich ziemię, ułóż w skrzynkach lub donicach drenaż z keramzytu.

Rośliny te będą najlepiej rosnąć w żyznej i kwaśnej glebie o pH od 5,5 do 6,5. Może być to gotowe podłoże dostępne w sklepach oraz połączenie ziemi uniwersalnej z perlitem lub piaskiem - będzie ono przepuszczalne, co jest ważne podczas uprawy tych kwiatów.

Stanowisko dla surfinii. Czy lubi słońce?

Surfinie, aby efektownie kwitnąć, potrzebują dużej ilości światła słonecznego. Dlatego będą dobrze czuły się w pełnym słońcu, na doskonale nasłonecznionych balkonach z wystawą na południe. Pędy takich roślin będą gęsto pokryte kwiatami.

Natomiast surfinie uprawiane na balkonie północnym mogą wcale nie zakwitnąć. Stanowisko dla tych roślin powinno być też dobrze osłonięte przed wiatrem.

Jak podlewać i pielęgnować surfinie?

Warunkiem tego, aby surfinia zjawiskowo kwitła, jest jej obfite i regularne podlewanie. 

To rośliny, które lubią wilgoć, dlatego latem należy podlewać je dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Woda powinna trafiać wprost do doniczki i nie zamoczyć płatków ani liści.

Mimo tego, kiedy jest zbyt mokro - np. podczas obfitych opadów deszczu - rośliny te mogą zacząć brązowieć. Dlatego należy osłaniać je na wypadek ulew.

Nawożenie surfinii

Jeżeli zależy ci na bujnie rosnącej kaskadzie surfinii, nie obejdzie się bez ich nawożenia. Podłoże, w którym rosną kwiaty, powinno być intensywnie zasilane nawozem, gdy rośliny wypuszczają pąki, kwitną i rozrastają się. Należy je nawozić specjalistycznym preparatem do odmian kwitnących lub do surfinii - i to nawet co drugi dzień.

By ta roślina balkonowa dobrze rosła, trzeba również regularnie usuwać przekwitłe i wyschnięte kwiatostany. Pobudzi to ją do wypuszczania nowych pąków i uchroni przed chorobami grzybowymi.

Twój balkon może być w tym roku wyjątkowo kolorowy. Posadź surfinie, regularnie je podlewaj, stosuje odpowiednie nawozy, a z doniczek i skrzynek będą wylewały się pędy pełne kwiatów.

Kobiety, woda i wojna. Podcast o Sudanie PołudniowymINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas