Begonie na balkon. Kiedy je sadzić i jak pielęgnować?

Begonie kwitną szczególnie atrakcyjnie i długo. Są też stosunkowo łatwe w pielęgnacji i dobrze rosną w półcieniu. Dlatego należą do tak popularnych kwiatów balkonowych. Poznaj porady dotyczące uprawy i pielęgnacji tych roślin.

Begonia
Begonia123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jakie begonie sadzić na balkonie?

W zależności od gatunku begonia może mieć bardzo różne formy wzrostu. Istnieją te, które idealnie sprawdzą się w domu, a inne pasują w sam raz na balkon. Zdecydowanie do tego drugiego miejsca nadają się:

  • begonie bulwiaste: kwitną od czerwca do pierwszych przymrozków. Najbardziej efektownie prezentują się odmiany strzępiaste oraz pełne, ulokowane w okazałych donicach;

  • begonie stale kwitnące: od początku czerwca do późnej jesieni. Mają mięsiste liście i drobne, błyszczące kwiaty z charakterystycznym żółtym środkiem. Dobrze wyglądają w wysokich doniczkach.

  • begonie kaskadowe: zazwyczaj kwitną od początku czerwca do przełomu września i października. Mają pełne lub pojedyncze kwiaty, które zwisają i tworzą urocze kaskady. Najlepiej prezentują się w wiszących pojemnikach.

Jak sadzić begonie w donicach?

Bez względu na to, jak różne mogą być begonie, żadna z nich nie toleruje nasiąkania wodą. Dlatego należy zadbać o otwory drenażowe w pojemniku. Bulwy posadź w świeżej, przepuszczalnej ziemi doniczkowej o obojętnym lub lekko kwaśnym pH.

Jeśli chcesz, by kwiaty zakwitły w maju lub w czerwcu, sadzenie wykonaj w drugiej połowie lutego, najpóźniej do połowy marca. Pamiętaj jednak, by wtedy trzymać rośliny w domu, bo begonia preferuje temperaturę 18-20 stopni Celsjusza i nie jest odporna na mróz.

Jeśli chcesz, by obfite kwitnienie zachwycało Cię w drugiej połowie lata, zasadź bulwy w drugiej połowie maja. W skrzynce balkonowej należy zachować rozstawę roślin co 20 centymetrów. Bulwy umieszcza się na głębokości 5-10 centymetrów. Zwróć uwagę na to, by ich wklęsła strona była skierowana do góry.

Większość gatunków begonii preferuje stanowiska z lekkim cieniem, zwłaszcza te o jasnych liściach. Odmiany o ciemniejszym ulistnieniu lepiej znoszą duże nasłonecznienie, aczkolwiek należy uważać, by nie dopuścić do uszkodzenia liści i opadnięcia kwiatów.

Jak pielęgnować kwiaty begonii na balkonie?

Wskazówki dotyczące pielęgnacji begonii na balkonie są w zasadzie uniwersalne dla każdej odmiany.

  • Umieść doniczkę w miejscu chronionym przed deszczem.

  • Pamiętaj o regularnym, umiarkowanym podlewaniu. Nie dopuść do tego, by gleba była przesuszona lub przelana.

  • W okresie kwitnienia co dwa tygodnie stosuj wieloskładnikowy mineralny nawóz do roślin kwitnących.

  • Po przekwitnięciu uschnięte kwiaty usuń palcami, a uszkodzone lub zżółkłe liście odłam lub przytnij nożyczkami.

  • Gdy dojdzie do ogołocenia pędu, trzeba go skrócić. Krzaczaste rośliny stają się wtedy bardziej bujne.

Odpowiednio pielęgnowane i ustawione we właściwym miejscu begonie w okresie kwitnienia robią furorę na balkonie. Kaskadowe formy są idealne do wiszących koszy i wysokich donic.

Natomiast odmiany stojące doskonale prezentują się w skrzynkach balkonowych i mniejszych doniczkach. Wybór begonii jest obecnie tak różnorodny, że spełnia niemal wszystkie życzenia projektowe i aranżacyjne przestrzeni balkonowych i tarasowych.

Pomysłowość kłusowników nie zna granic. Pułapki mrożą krew w żyłachSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas