Jak uszczykiwać petunie i zagęścić je w doniczkach?

Petunia z powodzeniem może zostać uznana za królową polskich balkonów. Zachwyca kolorowymi kwiatami i obfitym kwitnieniem. Praktycznie może rosnąć nawet w ekstremalnych warunkach: z narażeniem na słońce i miejski kurz. Jednak, by rośliny jeszcze piękniej wyglądały, trzeba zadbać o ich odpowiednie zasadzenie i uszczykiwanie. Dowiedz się, jak to zrobić.

Petunia to kolorowy letni kwiat w ogrodzie albo na balkonie.
Petunia to kolorowy letni kwiat w ogrodzie albo na balkonie.123RF/PICSEL

Kiedy sadzić petunie na balkonie?

Petunie to rośliny jednoroczne. Ich sadzonki najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym lub w szkółce roślin, jednak nie wcześniej niż po ustąpieniu wiosennych przymrozków. Petunie na balkonie zazwyczaj sadzi się dopiero w drugiej połowie maja, kiedy minie tzw. zimna Zośka i trzej zimni ogrodnicy. Wówczas możesz mieć pewność, że sadzonki nie zostaną zniszczone przez mróz.

Jak sadzić. Ile petunii do doniczki?

Petunie można sadzić w doniczkach lub skrzynkach balkonowych. Wszystko zależy od tego, jaką odmianę rośliny wybierzesz. Te o krótkich, wznoszących się pędach poniżej 40 cm będą mogły stać w okrągłych donicach. Z kolei petunie zwisające, kaskadowe najlepiej wyglądają w długich skrzynkach zawieszonych na poręczach balkonu lub tarasu. 

Ważne jest, żeby pojemniki na rośliny miały odpowiednie otwory drenażowe i były wypełnione żyzną, próchniczą, lekko kwaśną ziemią. W sklepie można kupić gotowe podłoże do sadzenia petunii, które zostało skomponowane tak, by dostarczyć roślinkom niezbędnych składników odżywczych.

Zastanawiasz się, ile petunii do doniczki możesz włożyć? Wszystko zależy od wielkości pojemnika. Z reguły zaleca się używanie tych o pojemności co najmniej 4 litry. Zasada jest jedna: pomiędzy poszczególnymi sadzonkami trzeba zachować ok. 30 cm odległości. Dlatego w małej skrzynce wystarczy jedn. Zbyt gęste zasadzenie spowoduje, że petunia będzie miała za mało miejsca, by rozwinąć się w bujną roślinę.

Jak pielęgnować i po co uszczykiwać petunie?

Nawet tak wytrzymała roślina wymaga opieki. Czynności są proste, a jeśli będziesz ich przestrzegać, zachęcisz swoje petunie do zdrowego i bujnego kwitnienia. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że ta roślina kocha słońce. To pierwszy i niezbędny warunek uzyskania pięknych kwiatów. W cieniu petunie będą skromniejsze i nie będą rosły w pełni. 

Poza tym wymagają regularnego i obfitego podlewania, zwłaszcza w upały. Przy braku wilgoci pędy więdną i słabną, kwiaty opadają, a nowe nie zawiązują się. Dlatego petunie należy podlewać codziennie, a w okresie upałów nawet dwa razy dziennie. Najlepiej używać do tego czystej, odstanej wody o temperaturze pokojowej. Nie można dopuścić też do tego, by woda zalegała w doniczce, bo korzenie szybko zgniją. Dobrze zakorzenione sadzonki należy podlewać raz w tygodniu wieloskładnikowym nawozem.

Jeśli chcesz, by roślina kwitła długo i pięknie, zagęszczała się i rozrastała na boki, należy usuwać wierzchołki pędu. Jak uszczykiwać petunie?

  • Złap paznokciami palca wskazującego i kciuka sam czubek pędu wraz z drobnymi listkami.
  • Uszczknij (odłam) ten kawałek, by roślina dobrze się zagęściła.
  • Pamiętaj również o usuwaniu uschniętych kwiatów, by na ich miejscu wyrosły nowe pędy i pąki.
  • Powtarzaj tę czynność w okresie kwitnienia rośliny od maja do wystąpienia pierwszych przymrozków.

Czym petunia różni się od surfinii?

Petunie i surfinie licznie zdobią balkony i tarasy. Często są ze sobą mylone, bo wyglądają podobnie i są ze sobą spokrewnione. Różnią się głównie wysokością pędów, wielkością kwiatów i obfitością kwitnienia.

Petunia a surfinia - jakie są między nimi różnice?

  • Surfinie mają długie, zwisające pędy długości nawet powyżej 80 cm.
  • Petunia ma krótsze, wzniesione łodygi.
  • Surfinie kwitną intensywniej niż petunie.
  • Petunie dobrze wyglądają w koszach i stojących, okrągłych doniczka, a surfinie lepiej prezentują się w długich, zawieszonych skrzynkach.

Na pewno jedne i drugie odmiany roślin są piękną ozdobą balkonów i tarasów. Odpowiednio zasadzone i pielęgnowane będą zachwycać bujnym kwitnieniem. Można też połączyć je w kompozycje kwiatowe z innymi sadzonkami, na przykład z odmianami begonii lub komarzycą.

Kobiety, woda i wojna. Podcast o Sudanie PołudniowymINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas