Styczeń w ogrodzie. Triki, które wiosną odmienią twoje rośliny
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Styczeń w ogrodzie to czas spoczynku większości roślin, które oczekują na wiosnę i wyższe temperatury. Jednak także zimą należy odpowiednio o nie zadbać, aby wraz ze zmianą pory roku mogły prawidłowo się rozwinąć. Jakie prace w ogrodzie trzeba wykonać w styczniu?
Spis treści:
Co robimy w styczniu w ogrodzie warzywnym?
Jeśli pogoda na to pozwala, to w styczniu warto zebrać liście zimującego jarmużu oraz pietruszki naciowej. Dobrą praktyką jest sprawdzenie miejsc, w których planujesz założyć rozsadniki i umieścić tunele foliowe. Jeśli prognozowane są niskie temperatury, należy zabezpieczyć glebę przed przemarznięciem. Możesz do tego wykorzystać rozdrobnioną słomę lub liście i rozsypać je na ziemi.
Styczeń to także dobry czas na to, aby zaplanować ogród warzywny na kolejny sezon. Zastanów się, jakie rośliny chcesz posadzić i zacznij powoli gromadzić nasiona.
Prace w ogrodzie w styczniu – rośliny ozdobne
Styczeń w ogrodzie to zazwyczaj mróz oraz opady śniegu, chociaż te ostatnie w niektórych regionach kraju występują sporadycznie. Rośliny zimujące w nim muszą być dobrze zabezpieczone osłonami chroniącymi przede wszystkim przed niskimi temperaturami. Mróz może uszkodzić ich strukturę i doprowadzić do całkowitego obumarcia. Warto sprawdzać stan osłon oraz to, czy są odpowiednio naciągnięte.
Jeśli na obszarze, na którym prowadzisz ogród, nie występują obfite opady śniegu i nie zalega on na podłożu, a temperatura w ciągu dnia wynosi nieco ponad 0°C, możesz od czasu do czasu podlać rośliny zimozielone (m.in. laurowiśnię, świerk kłujący, runiankę japońską czy jałowca). Tracą one wodę przez liście oraz igły, a jednocześnie korzenie nie pobierają jej z gleby ze względu na zamarzniętą ziemię. Jeśli zauważysz, że liście są mocno poskręcane, a igły stają się brązowe, to znak, że warto je podlać. Pamiętaj jednak, aby robić to tylko wtedy, jeśli w ciągu dnia nie ma mrozu.
Styczeń w ogrodzie – drzewa owocowe
Na początku stycznia warto przeprowadzić bielenie pni drzew owocowych, jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej. To bardzo ważne zwłaszcza przy niskich temperaturach. Mróz może bowiem powodować uszkodzenia kory, a także przyczyniać się do powstawania ran zgorzelinowych oraz pęknięć. Pamiętaj o tym, aby regularnie sprawdzać stan wybielonych pni. Jeśli pokrywające je wapno zostanie zmyte, niezwłocznie przeprowadź zabieg od nowa.
W styczniu warto wykonać ogólny przegląd drzew i krzewów owocowych. Sprawdź, czy nie pojawiły się na nich jaja szkodników (m.in. o kulistym kształcie i czerwonym kolorze — przędziorka owocowca) czy inne ślady (np. pierścienie owinięte wokół pędów lub gałęzi pozostawione przez pierścienicę nadrzewkę). Zbierz także zmumifikowane owoce oraz obumarłe liście.
Koniec stycznia to dobry czas na to, aby rozpocząć przycinanie drzew i krzewów. Jednak wszystko zależy od warunków pogodowych. Jeśli temperatura nadal jest bardzo niska, lepiej poczekać z tym do lutego. Zimowe cięcie jabłoni, gruszy czy śliw zmniejszy ich podatność na utratę wody. Pozwoli także prześwietlić korony oraz usunąć uszkodzone pędy i gałęzie.
Prace w ogrodzie w styczniu. O czym jeszcze pamiętać?
W styczniu możesz zacząć wysiew kwiatów jednorocznych, które wiosną wstawisz do donic oraz kwietników w ogrodzie, a więc przede wszystkim:
- lobelii,
Do maja powinny się rozwinąć oraz wykształcić pierwsze pąki. Będą wtedy gotowe do wystawienia na zewnątrz, jeśli warunki pogodowe na to pozwolą.
Jeśli w ogrodzie masz oczko wodne, które zamieszkują ryby, sprawdź, czy nie brakuje im powietrza. W przypadku, gdy powierzchnię pokrywa tafla lodu, wykonaj przeręble. W ten sposób dotlenisz wodę w zbiorniku.
Nie zapomnij także o kontrolowaniu stanu zebranych jesienią cebul, kłączy czy sadzonek. Muszą być przechowywane w przewiewnym oraz suchym miejscu, a także zabezpieczone przed mrozem. Sprawdź, czy m.in. na kłączach dalii nie pojawił się biały nalot. Może on świadczyć o mączniaku. Jeśli zaobserwujesz niepokojące symptomy, wykonaj oprysk środkiem zwalczającym choroby grzybowe, a także usuń zakażone cebule oraz kłącza.
Styczeń w ogrodzie to czas przygotowania roślin do kolejnego sezonu. Warto także poświęcić go na planowanie oraz poszukiwanie inspiracji. Zastanów się, jak powinien wyglądać twój ogród w nadchodzącym sezonie, aby był jeszcze bardziej zachwycający.