Laurowiśnia

Aktualizacja

Laurowiśnia (Prunus laurocerasus) to gatunek wiecznie zielonego krzewu lub małego drzewa z rodziny różowatych. Jest szeroko uprawiana jako roślina ozdobna w wielu częściach świata, między innymi w Polsce.

Dlaczego warto posadzić laurowiśnię w ogrodzie?
Dlaczego warto posadzić laurowiśnię w ogrodzie?123RF/PICSEL

Laurowiśnia - najważniejsze informacje

Rodzina:
różowate
Rząd:
różowce
Gromada:
rośliny naczyniowe
Królestwo:
rośliny

Laurowiśnia pochodzi z rejonu wschodnich Bałkanów i Bliskiego Wschodu, natomiast z Kaukazu wywodzą się jej odmiany mrozoodporne. Obecnie rośnie dziko także w południowej i w zachodniej Europie. 

Laurowiśnia dobrze czuje się zarówno na stanowisku półzacienionym, jak i cienistym. Lubi gleby próchniczne, żyzne i wilgotne.

Jak wygląda laurowiśnia? 

Laurowiśnia może mieć od 6 do 9 m wysokości. W Polsce najczęściej uprawia się niższe odmiany, które tworzą ogrodowe, ok. 2-metrowe żywopłoty.

  • Liście laurowiśni

Są one ciemnozielone i wyraźnie lśniące. Brzeg blaszki liścia i jej unerwienie mają zielonożółty kolor – są to jednak tylko delikatne, cienkie, jaśniejsze nitki. 

  • Pędy laurowiśni

Są długie i drewniejące. Szybko się zagęszczają, dlatego roślina ta jest często wykorzystywana do stworzenia żywopłotu. 

  • Kwiaty laurowiśni

Są małe i drobne. Kwiaty laurowiśni są zebrane w cienkie, podłużne i wzniesione ku górze grona.

  • Owoce laurowiśni

Owoce tej rośliny są niejadalne. Znajdują się w nich trujące glikozydy. Są to czerwonoczarne, małe jagody.

Najpopularniejsze odmiany laurowiśni

  • Laurowiśnia iberyjska

Dorasta do 3 m wysokości i 2 m szerokości. Jest najodporniejsza na mróz spośród wszystkich laurowiśni. Ma pachnące kwiaty i liście podobne do liści laurowych. Kwitnie w sierpniu i we wrześniu. Jest podatna na formowanie oraz może być uprawiana jako żywopłot lub drzewko bonsai.

  • Laurowiśnia wschodnia

Jest to krzew, który może być również prowadzony jako drzewko. To zimozielona roślina odporna na mrozy. Jej liście są eliptyczne, zaostrzone i skórzaste. Kwitnie od maja do czerwca i pojawiają się na niej wtedy kremowobiałe, delikatne i pachnące kwiaty. Laurowiśnia wschodnia występuje w wielu odmianach, których część jest popularna także w Polsce.

  • Laurowiśnia wschodnia Aureovariegata

Jej liście mają wyrazistą, żółtą obwódkę. To roślina mrozoodporna, ale mimo tego zaleca się jej okrywanie w najzimniejsze dni w roku. 

  • Laurowiśnia wschodnia Caucasica

Słynie z szybkiego wzrostu – rocznie rośnie ok. 30 cm. Dobrze znosi polski klimat, a w tym lokalne zimy. Z tych laurowiśni często formuje się żywopłoty.

  • Laurowiśnia wschodnia ‘Marbled White’

Słynie z zielonych, błyszczących liści, które są nakrapiane żółtymi i białymi, nieregularnymi plamkami. Ma sztywne, wzniesione ku górze pędy dorastające do 1,5 m wysokości.

Choroby laurowiśni

Szkodnikiem zagrażającym laurowiśni jest motyl wystrój wężowiaczek. Powoduje on minowanie liści – pozostawia na nich brązowe szlaczki, które z czasem wykruszają się, tworząc dziury. Oprócz tego laurowiśnie atakują choroby grzybicze roślin:

  • dziurkowatość liści laurowiśni – objawia się ona pojawieniem się na blaszkach liściowych ciemnych plam, które z czasem zamieniają się w dziury. Wraz z rozwojem choroby liście opadają;
  •  mączniak prawdziwy – na skutek tej choroby na liściach pojawia się szarobiały, mączysty nalot. To choroba, która szybko się rozprzestrzenia i może zaatakować także inne, rosnące wokół krzewy.

By nie dopuścić do chorowania i obumarcia laurowiśni, nie powinno się sadzić ich zbyt blisko siebie. Natomiast zainfekowane liście i pędy należy jak najszybciej usuwać.

Jak pielęgnować laurowiśnię? Sadzenie, podlewanie, przycinanie

Sadząc laurowiśnię, należy wybrać dla niej półcieniste i jednocześnie dobrze osłonięte przed wiatrem miejsce.

  • Podlewanie laurowiśni

Ta roślina najlepiej rośnie w stale wilgotnym podłożu. Nie można doprowadzić do przesuszenia ziemi, dlatego należy podlewać ją często i obficie. By zapobiec utracie wody przez glebę, można ją ściółkować. 

  • Nawożenie

Dla laurowiśni najlepszy jest nawóz organiczny – kompost. Wiosną i wczesnym latem można zasilać ją preparatami mineralnymi.

  • Przycinanie 

Żywopłot z laurowiśni przycina się wiosną. Natomiast cięcie roślin prowadzonych jak drzewka lub osobne krzewy przeprowadza się, gdy przekwitną. 

W pierwszym roku po posadzeniu skraca się wszystkie pędy o 1/3 długości. Natomiast rok później ucina się te pędy, które wyrosły z innych. W następnych latach laurowiśnię przycina się, gdy jest taka potrzeba – aby zachować i nadać jej pożądany kształt.

  • Laurowiśnie to efektowne, ale zarazem bardzo tanie krzewy. Ceny ich sadzonek zaczynają się od ok. 20 zł.
  • Z laurowiśni można formować efektowne solitery. Są podatne na formowanie i można łatwo nadać im np. wygląd prostopadłościanu. 
  • Owoce laurowiśni są trujące tylko tuż po zerwaniu z krzewu. Znajdujące się w nich toksyny są unieszkodliwiane w czasie gotowania. Dlatego przygotowuje się z nich niekiedy dżemy i galaretki.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas