Przycinanie drzew owocowych. Kiedy i jak robić cięcie?
Odpowiednie przycinanie drzewek owocowych stanowi gwarancję udanej uprawy i wpływa bezpośrednio na jakość plonów. Początkujący ogrodnicy często boją się wykonywać tego zabiegu pielęgnacyjnego, ponieważ istotne jest nie tylko umiejętne cięcie, ale również dogodny dla danego gatunku rośliny termin przycinania. Kiedy i jak przycinać drzewa owocowe? Podpowiadamy.
Spis treści:
- Drzewa owocowe są jednymi z najpopularniejszych w przydomowych ogrodach. Jednak nie każdy ogrodnik wie, że wymagają one bardziej złożonych zabiegów pielęgnacyjnych.
- Jednym z nich jest przycinanie. Dzięki niemu drzewa w ogrodzie szybciej wypuszczają młode przyrosty, a także silniej zakwitają i owocują.
- W jaki sposób wykonać cięcie drzew owocowych i która pora roku jest do tego najlepsza?
Kiedy przycinać drzewa owocowe?
Terminy cięcia drzew owocowych nie są takie same i zależą od gatunku drzew oraz warunków atmosferycznych, stąd nie ma jednej odpowiedzi na pytania:
- kiedy przycinać czereśnie,
- kiedy przycinać jabłonie,
- kiedy przycinać wiśnie,
- kiedy przycinać grusze.
Wyróżnia się dwa główne terminy cięć drzew owocowych.
- Pierwsze cięcie to cięcie zimowe, które wykonywane jest w okresie spoczynku głębokiego. Trwa od końca lutego do początku kwietnia.
- Drugie cięcie to cięcie letnie drzew owocowych, które prowadzone jest w okresie aktywnego wzrostu roślin - od lipca do sierpnia. Drzewa owocowe są wtedy mniej narażone na choroby kory i drewna.
- Trzecim terminem przycinania drzew owocowych, choć mniej popularnym, jest wiosna, czyli chwilę przed lub po przekwitnieniu.
Kiedy przycinać jabłonie, wiśnie, czereśnie czy śliwy?
Kiedy przycinać wiśnię, czereśnię, brzoskwinię, a kiedy śliwę? Terminy cięcia drzew owocowych prezentują się następująco:
- koniec zimy (od stycznia do marca) - grusza, jabłoń, nieszpułka, pigwa, śliwa, porzeczka;
- wiosna - brzoskwinia, morela, orzech włoski;
- lato (od lipca do sierpnia) - czerecha, czereśnia, wiśnia.
W przypadku jabłoni i gruszy wykonuje się dwa zabiegi przycinania - zimą i latem. Wycina się wtedy tzw. wilki, czyli jednoroczne gałęzie, które odrastają na górze i w środku korony w pobliżu miejsc po gałęziach wyciętych zimą.
Jak przycinać drzewa owocowe?
Niezależnie od terminu cięcia danego drzewa owocowego, zabieg ten wykonujemy zawsze w dni pogodne i suche, najlepiej bezwietrzne, gdyż to z wilgocią i wiatrem najłatwiej roznoszą się chorobotwórcze patogeny. Trzeba pamiętać też o smarowaniu ran po cięciu maścią ogrodniczą z dodatkiem środka grzybobójczego.
Trzy podstawowe rodzaje cięć drzew owocowych to:
- przycinanie formujące drzew owocowych - wykonuje się w celu uzyskania odpowiedniego kształtu drzewa owocowego. Cięcia dokonuje się przez trzy lata po posadzeniu drzewa. Zabieg ten polega na usunięciu gałęzi rosnących poziomo, do środka lub do dołu.
- przycinanie prześwietlające drzew owocowych - to zabieg pielęgnacyjny, który stosuje się po zakończeniu procesu formowania. Dzięki temu cięciu do owoców będzie docierało zdecydowanie więcej światła, przez będą dorastały do większych rozmiarów i szybciej dojrzewały. Na tym etapie usuwa się także gałęzie, które się krzyżują ze sobą oraz zbędne przyrosty jednoroczne.
- przycinanie interwencyjne drzew owocowych - to ostatnie cięcie, które wykonuje się, gdy na gałęziach drzew zaczną ujawniać się objawy żerowania szkodników lub objawy chorób grzybowych. Należy usunąć wszystkie gałęzie, które zostały zainfekowane i zastosować środki ochrony roślin. Po cięciu stosuje się maść ogrodniczą, by zminimalizować zagrożenie chorobami grzybowymi.
Czym robić cięcie drzew owocowych?
Do przycinania drzew owocowych najlepiej wykorzystać sekator ogrodowy lub nożyce do gałęzi. Dobrym rozwiązaniem są również narzędzia elektryczne - nożyce tego typu sprawdzają się zwłaszcza podczas długiej pracy. Ważne, by narzędzia do przycinania drzew owocowych były odpowiednio ostre i zdezynfekowane.