Ocet na ćmę bukszpanową. Oprysk i problem zniknie z ogrodu

Ćma bukszpanowa jest utrapieniem wielu ogrodników. Szybko się mnoży, łatwo przenosi się na inne rośliny i potrafi całkowicie je unicestwić. Warto przeglądać swoje krzewy pod kątem jej obecności, bo w przypadku tego szkodnika ważna jest odpowiednio wczesna reakcja. Na szczęście są sposoby na pozbycie się owada i przede wszystkim jego larw. Podajemy przepis na oprysk z octu, który szybko zwalczy ćmę bukszpanową.

Jak wygląda ćma bukszpanowa?  

Ćma bukszpanowa należy do rodziny wachlarzykowatych. Wbrew nazwie, żeruje nie tylko na bukszpanach, ale również na trzmielinach, ostrokrzewach i laurowiśniach. To jednak bukszpan najczęściej pada jej ofiarą. 

Dorosła ćma bukszpanowa ma postać drobnego motyla. Najczęściej występujący w Polsce gatunek ma jasne skrzydła z brązowymi obwódkami o rozpiętości 40 do 46 mm. Drugi, rzadszy u nas gatunek ma zabarwienie jasnobrązowe z fioletowym połyskiem. Oba mają na skrzydłach jasną plamkę w kształcie półksiężyca. Motyle ćmy bukszpanowej same w sobie nie są zagrożeniem dla roślin. Prawdziwym problemem jest to, że składają jaja, z których potem wykluwają się gąsienice. Jedna samica składa jaja w jak największej ilości miejsc. W ciągu swego życia złoży ich od 190 do nawet 790.

Reklama

Jaja ćmy bukszpanowej są jasnożółte, składane są w grupach na spodniej stronie liści. Trudno je zauważyć, bo mają około milimetra długości. Jednak powinien zaniepokoić nas śluz na spodniej stronie liści. Z jaj wylęgają się bardzo drobne początkowo larwy, które zauważamy dzięki temu, że części rośliny będą opętane drobnymi pajęczynami.  

Dojrzałe larwy ćmy bukszpanowej mają postać gąsienic o długości od 35 do 44 mm. Mają jaskrawozieloną barwę z czarnymi elementami i błyszczącymi, czarnymi głowami.  Wystarczy rozgarnąć krzew lub nim potrząsnąć, by je zauważyć. To one są głównym winowajcą niszczenia naszych roślin. Żerują od kilkunastu do ponad 80-ciu dni. Ten czas zależy od temperatury i warunków pogodowych. 

Poczwarki ćmy bukszpanowej są drobne, mają około 20 mm. To kolejne stadium, w którym na liściach rośliny pojawiają się drobne pajęczynki. Po tygodniu wyklują się z nich motyle, które znów będą składać jaja.

Kiedy atakuje ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa atakuje od kwietnia do końca września.  Dlatego w tym okresie należy przeglądać swoje krzewy nawet co tydzień. To bardzo inwazyjny szkodnik, który szybko przenosi się z rośliny na roślinę. Wystarczy, że ktoś w okolicy nie będzie z ćmą walczył, a w każdej chwili możemy się jej spodziewać na swoim ogrodzie.

Ćma bukszpanowa nie ma w Polsce naturalnego wroga wśród owadów czy pajęczaków. Dlatego dla bukszpanów jedynym ratunkiem jest czujność człowieka i jego odpowiednio wczesna interwencja. 

Czytaj też: Co atakuje ćma bukszpanowa w ogrodzie i kiedy zrobić oprysk?

Jak się pozbyć ćmy bukszpanowej? Pomoże ocet

W walce z ćmą bukszpanową pomocny będzie oprysk z octu. Ten domowy sposób jest o tyle dobry, że nie zaszkodzi ani roślinom, ani ludziom czy zwierzętom. Może być więc śmiało stosowany w ogrodzie, w którym bawią się dzieci lub nasi czworonożni domownicy.  

Oprysk z octu na ćmę bukszpanową nie jest trudny w przygotowaniu. Wystarczy rozcieńczyć ocet z wodą w proporcji 1:10 (na jedną miarkę octu przypada 10 miarek wody). Po przelaniu do butelki z atomizerem możesz już spryskiwać krzewy bukszpanu. 

Oprysk z octu na ćmę bukszpanową można powtórzyć po tygodniu i tak do końca sezonu. Nie należy stosować go w pełnym słońcu - najlepiej robić to wieczorem, by nie zaszkodził pożytecznym owadom, takim jak pszczoły. Nie ma sensu robienie jakichkolwiek oprysków przed deszczem. Opad zmyje roztwór i nasze starania spełzną na niczym.  

Czytaj też:

Co zrobić z bukszpanem po ataku ćmy bukszpanowej?

Płyn do naczyń na ćmę bukszpanową. Jak zrobić oprysk?

Domowe sposoby na mrówki. Jak się ich pozbyć i czym odstraszyć?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ćma bukszpanowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy