Ocet na ćmę bukszpanową. Oprysk i problem zniknie z ogrodu

Opracowanie Agnieszka Kasprzyk

Ćma bukszpanowa jest utrapieniem wielu ogrodników. Szybko się mnoży, łatwo przenosi się na inne rośliny i potrafi całkowicie je unicestwić. Warto przeglądać swoje krzewy pod kątem jej obecności, bo w przypadku tego szkodnika ważna jest odpowiednio wczesna reakcja. Na szczęście są sposoby na pozbycie się owada i przede wszystkim jego larw. Podajemy przepis na oprysk z octu, który szybko zwalczy ćmę bukszpanową.

Ćma bukszpanowa jest inwazyjnym szkodnikiem.
Ćma bukszpanowa jest inwazyjnym szkodnikiem.imageBROKERAgencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa należy do rodziny wachlarzykowatych. Wbrew nazwie, żeruje nie tylko na bukszpanach, ale również na trzmielinach, ostrokrzewach i laurowiśniach. To jednak bukszpan najczęściej pada jej ofiarą.

Dorosła ćma bukszpanowa ma postać drobnego motyla. Najczęściej występujący w Polsce gatunek ma jasne skrzydła z brązowymi obwódkami o rozpiętości 40 do 46 mm. Drugi, rzadszy u nas gatunek ma zabarwienie jasnobrązowe z fioletowym połyskiem. Oba mają na skrzydłach jasną plamkę w kształcie półksiężyca. Motyle ćmy bukszpanowej same w sobie nie są zagrożeniem dla roślin. Prawdziwym problemem jest to, że składają jaja, z których potem wykluwają się gąsienice. Jedna samica składa jaja w jak największej ilości miejsc. W ciągu swego życia złoży ich od 190 do nawet 790.

Jaja ćmy bukszpanowej są jasnożółte, składane są w grupach na spodniej stronie liści. Trudno je zauważyć, bo mają około milimetra długości. Jednak powinien zaniepokoić nas śluz na spodniej stronie liści. Z jaj wylęgają się bardzo drobne początkowo larwy, które zauważamy dzięki temu, że części rośliny będą opętane drobnymi pajęczynami.

Dojrzałe larwy ćmy bukszpanowej mają postać gąsienic o długości od 35 do 44 mm. Mają jaskrawozieloną barwę z czarnymi elementami i błyszczącymi, czarnymi głowami.  Wystarczy rozgarnąć krzew lub nim potrząsnąć, by je zauważyć. To one są głównym winowajcą niszczenia naszych roślin. Żerują od kilkunastu do ponad 80-ciu dni. Ten czas zależy od temperatury i warunków pogodowych.

Poczwarki ćmy bukszpanowej są drobne, mają około 20 mm. To kolejne stadium, w którym na liściach rośliny pojawiają się drobne pajęczynki. Po tygodniu wyklują się z nich motyle, które znów będą składać jaja.

Gąsienica ćmy bukszpanowej.
Gąsienica ćmy bukszpanowej.Dorota Krzeminska Agencja FORUM

Kiedy atakuje ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa atakuje od kwietnia do końca września.  Dlatego w tym okresie należy przeglądać swoje krzewy nawet co tydzień. To bardzo inwazyjny szkodnik, który szybko przenosi się z rośliny na roślinę. Wystarczy, że ktoś w okolicy nie będzie z ćmą walczył, a w każdej chwili możemy się jej spodziewać na swoim ogrodzie.

Ćma bukszpanowa nie ma w Polsce naturalnego wroga wśród owadów czy pajęczaków. Dlatego dla bukszpanów jedynym ratunkiem jest czujność człowieka i jego odpowiednio wczesna interwencja.

Jak się pozbyć ćmy bukszpanowej? Pomoże ocet

W walce z ćmą bukszpanową pomocny będzie oprysk z octu. Ten domowy sposób jest o tyle dobry, że nie zaszkodzi ani roślinom, ani ludziom czy zwierzętom. Może być więc śmiało stosowany w ogrodzie, w którym bawią się dzieci lub nasi czworonożni domownicy.

Oprysk z octu na ćmę bukszpanową nie jest trudny w przygotowaniu. Wystarczy rozcieńczyć ocet z wodą w proporcji 1:10 (na jedną miarkę octu przypada 10 miarek wody). Po przelaniu do butelki z atomizerem możesz już spryskiwać krzewy bukszpanu.

Oprysk z octu na ćmę bukszpanową można powtórzyć po tygodniu i tak do końca sezonu. Nie należy stosować go w pełnym słońcu - najlepiej robić to wieczorem, by nie zaszkodził pożytecznym owadom, takim jak pszczoły. Nie ma sensu robienie jakichkolwiek oprysków przed deszczem. Opad zmyje roztwór i nasze starania spełzną na niczym.

Czytaj też:

Kanał Augustowski ma już 200 lat. To perła polskiej inżynieriiPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas