Wyjmij z lodówki i spryskaj pomidory. Mszyce znikną raz na zawsze
Mszyce na pomidorach stanowią poważny problemem dla polskich ogrodników. Żerują na liściach, doprowadzając do ich deformacji i stopniowego zamierania. Osłabiają również właściwości asymilacyjne rośliny, przez co plony są słabsze i mniej obfite. Na szczęście istnieją specjalne preparaty i skuteczne domowe sposoby na mszyce, które pomogą nam wytępić te szkodniki do cna.
Mszyce na pomidorach latem mogą doprowadzić uprawy do ruiny, żerując na liściach i łodygach. Są nie mniej groźne od chorób roślin, takich jak: alternarioza, szara pleśń, zaraza ziemniaczana czy sucha zgnilizna wierzchołków pomidora. Zwłaszcza jeśli zaatakowały nasze rośliny całymi koloniami.
- Groźne pluskwiaki mogą pojawić się na pomidorach w uprawie gruntowej, pod osłonami, a nawet na balkonach, a gdy tylko je zauważymy, musimy szybko reagować.
- Jak zwalczyć mszyce na pomidorach szybko i skutecznie? Zanim sięgniemy po specjalne, chemiczne preparaty, wypróbujmy ekologiczne, domowe sposoby na mszyce.
- Oto najlepsze opryski na mszyce, które przygotujemy samodzielnie w domu, nie wydając na to więcej, niż kilka złotych.
Spis treści:
Mszyce na pomidorach. Jak rozpoznać, że opanowały uprawy?
Mszyce na pomidorach można bardzo łatwo rozpoznać. Te niewielkie owady z rodziny pluskwiaków na ogół mają ciało o nie więcej niż 8 mm długości, przezroczyste, czarne lub zielone (w zależności od gatunku, z którym mamy do czynienia). Na jego końcu możemy dostrzec lekko spiczasty ogonek, a po bokach tzw. syfony, przez które insekty wydzielają spadź.
W Polsce mamy około 700-800 gatunków i podgatunków mszyc, jednak na pomidorach najczęściej spotykamy trzy z nich:
- mszycę brzoskwiniową - jest jasnoróżowa, żółta lub jasnozielona, a jej ciało ma od 2 do 2,5 mm długości.
- mszycę ogórkową - jest jasnożółta, lub zielona, a jej ciało ma od 2 do 2,5 mm długości.
- mszycę ziemniaczano-smugową - jest smukła, najczęściej zielona, czerwona lub różowa, a jej ciało ma od 2 do 4 mm długości.
Czosnek, cebula, tytoń. Najlepsze domowe sposoby na mszyce
Ogrodnicy korzystają z różnorodnych środków na mszyce. Chemiczne preparaty powinniśmy stosować jednak dopiero w ostateczności, gdy kolonia owadów w ogrodzie jest już nie do opanowania za pomocą domowych sposobów na mszyce, które również charakteryzują się wysoką skutecznością.
- Oprysk na mszyce z czosnku
Praską rozdrabniamy trzy ząbki czosnku i przekładamy je do dużego pojemnika i zalewamy litrem wody. Mieszamy i odstawiamy na dobę w ciepłe, nienasłonecznione miejsce. Opryskujemy rośliny nawet kilka razy w miesiącu, również profilaktycznie, zanim mszyce na pomidorach, zaczną być problemem.
- Oprysk na mszyce z cebuli
Oprysk na mszyce, będący właściwie wywarem z cebuli, jest uznawany za jeden z najskuteczniejszych domowych preparatów do walki z tymi owadami. Przygotowanie zajmie nam około 40 minut. Drobno kroimy dużą cebulę i zalewamy ją litrem wody. Gotujemy przez pół godziny, odcedzamy i przelewamy do spryskiwacza.
- Oprysk na mszyce z tytoniu
Jeśli w domu mamy tytoń, to również możemy przygotować z niego skuteczny oprysk na mszyce. Wystarczy zalać około 100 g tytoniu litrem wody o temperaturze 70 stopni Celsjusza i odstawić na dobę. Później po prostu odcedzamy i opryskujemy w proporcjach 0,5 litra wywaru z tytoniu na litr wody.
Oprysk na mszyce z mlekiem. Skutecznie odstraszy insekty
Oprysk z mleka to kolejny domowy sposób na mszyce, który warto wypróbować, gdy nasze pomidory zostały zaatakowane przez owady. Kto by pomyślał, że tak skuteczny preparat znajdziemy właśnie w lodówce?
Aby przygotować oprysk na mszyce z mlekiem, potrzebujemy tego produktu oraz wody. Roztwór sporządzamy w proporcjach 1:2, (przy czym trzeba pamiętać, aby była to jedna część mleka na dwie części wody). Ten oprysk na mszyce stosujemy raz w tygodniu.
Środki na mszyce, czyli specjalne preparaty do walki ze szkodnikami
Jeżeli domowe sposoby na mszyce okazują się nieskuteczne, ludzie sięgają często po "cięższy arsenał" w postaci specjalnych środków owadobójczych, dostępnych w sklepach ogrodniczych.
Mogą zawierać one takie substancje czynne jak
- lambda-cyhalotryn,
- deltametryna,
- acetamipryd.
Związki te zwalczają mszyce, przędziorki czy inne insekty. Środki do walki ze szkodnikami możemy zakupić w formie granulek, w sprayu lub formie proszku do rozcieńczania z wodą.
Na rynku dostępne są różne specyfiki: Pirimor 500 WG, Mospilan 20 SP, Karate Zeon 050 CS czy Polysect 005 SL. Możemy również wypróbować ekologiczne preparaty do ochrony roślin, w postaci środków na mszce: Agricolle, Emulpar 940 EC czy Insekt Control.
Aleksandra Waleczek
Czytaj również:
Zobacz także: