Komary nie znoszą tej rośliny. Zasadź a będą omijać ogród szerokim łukiem
Doskonała na rabaty, nasadzenia wokół domu czy do doniczki na balkon. Do tego obłędnie pachnie i odstrasza komary, kleszcze oraz inne pajęczaki. Jest to kocimiętka - znany wszystkim koci przysmak.

Kocimiętka (Nepeta), czyli rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych, obejmuje aż 290 gatunków. Rosną w Europie, Azji oraz w Afryce - na północy oraz na obszarach górskich w strefie tropikalnej. W naszym kraju rodzimym gatunkiem jest kocimiętka naga. Popularne są inne gatunki, choćby ozdobna kocimiętka Faassena. Z kolei kocimiętka właściwa stosowana jest w formie naparów w ziołolecznictwie i posiada działanie psychodeliczne.
Kocimiętka pomaga w walce z komarami
Kocimiętka Faassena (Nepeta x faassenii) - mieszanka kocimiętki Mussina i kocimiętki Nepetella. Z uwagi na wysokie walory estetyczne stanowi ozdobę ogrodów przydomowych i miejskich. Większość odmian ma gęsty kwiatostan o niebiesko-fioletowej barwie. Na uwagę zasługuje również wariant 'Snowflake' o śnieżnobiałych kwiatach oraz Six Hills Gigant' charakteryzujący się liśćmi o żółtym zabarwieniu.
Kocimiętka jest idealnym rozwiązaniem jeśli nie lubimy chemii - wydziela bardzo intensywny zapach, który jak się okazuje jest często lepszy od syntetycznych preparatów. Jeśli chcemy pozbyć się kleszczy, to warto zasadzić kocimiętkę tam, gdzie zazwyczaj przebywamy - przy stołach, ścieżkach, altanach czy huśtawkach.

Kwiaty dobre na kleszcze
Masz dość swędzących bąbli po ukąszeniach komarów? W takim razie zniechęć je do odwiedzin twojego tarasu lub balkonu, uprawiając:
- Zioła - komary nie znoszą zapachu mięty, bazylii, lawendy, tymianku, melisy i rozmarynu. Zioła te świetnie rosną zarówno w doniczkach, jak i w gruncie. Im zapach tych roślin będzie intensywniejszy (im będzie ich więcej), tym ryzyko ataku plagi komarów będzie mniejsze;
- Komarzycę - roślina ta wydziela intensywny i nieprzyjemny dla komarów zapach. Możesz uprawiać ją w ogrodzie, ale sprawdzi się też pod pergolą i na balkonie. Warto posadzić ją w wiszącej doniczce, gdyż ma długie, zwisające pędy;
- Aksamitki - to rośliny, które lepiej rosną w gruncie niż w donicach. Wymagają także uprawy na słonecznym stanowisku, dlatego raczej nie umieszczaj ich pod zadaszoną werandą czy tarasem. Ich atutem jest to, że kwitną od czerwca aż do pierwszych przymrozków;
- Surmia katalpa - to drzewo pochodzące z Azji, które latem jest oblepione uroczymi, białymi dzwoneczkami. Należy zapewnić mu słoneczne stanowisko, a gdy jest młode, trzeba okrywać je na zimę, chroniąc je przed mrozem. Surmia katalpa odwdzięczy ci się, zniechęcając komary do tego, aby zakłócały twój wypoczynek w ogrodzie.