Mała szklarnia ogrodowa. Nie tylko na pomidory

Mała szklarnia ogrodowa może powstać niewielkim nakładem pracy i pieniędzy, choć wiele zależy od użytych materiałów. Jesteśmy w stanie zbudować ją samodzielnie, by cieszyć się uprawą warzyw, owoców i roślin ozdobnych, które nie przetrwałyby bez osłony przed chłodem. Jak wykonać niewielką szklarnię i co można w niej sadzić?

Mała szklarnia w ogrodzie pozwala cieszyć się wyhodowanymi samodzielnie warzywami czy owocami. Jak ją zbudować i co w niej posadzić?
Mała szklarnia w ogrodzie pozwala cieszyć się wyhodowanymi samodzielnie warzywami czy owocami. Jak ją zbudować i co w niej posadzić?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • Szklarnia to rodzaj cieplarni, której szkielet wykonany jest ze stalowych profili, a ściany i dach pokryte są szkłem lub plastikowymi płytami. 
  • Wewnątrz szklarni wytwarza się specyficzny mikroklimat, odpowiedni do uprawy różnego rodzaju roślin. 
  • Budowla tego typu pozwala wykorzystać możliwie jak najlepiej zarówno światło, jak i ciepło, pochodzące z promieniowania słonecznego. 
  • Nawet niewielka szklarnia umożliwia samodzielne uprawianie popularnych warzyw czy ciepłolubnych roślin ozdobnych. Jak zbudować małą szklarnię i co w niej posadzić?

Mała szklarnia ogrodowa. Z czego wykonać konstrukcję?

Mała szklarnia ogrodowa to marzenie wielu osób. Nawet niewielka budowla tego typu pozwala odpowiednio zadbać o wiele bardziej wymagających gatunków roślin. Nie potrzeba wiele miejsca, by ją zbudować. Konstrukcję można też wykonać z różnych materiałów. Co jest do wyboru i jakie zalety mają kolejne rozwiązania?

  • Szklarnia z drewna — drewno potrzebuje systematycznej konserwacji i nie jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Konstrukcja szklarni wykonana z drewna pasuje jednak do wielu innych elementów, które mogą pojawić się w ogrodzie, jak altana. Rozwiązanie to ma zatem swoich zwolenników.

  • Szklarnia ze stali — to zdecydowanie popularniejsze rozwiązanie. Stalowa konstrukcja jest wytrzymała, a także odporna na wilgoć i oddziaływanie wielu niekorzystnych czynników atmosferycznych. Montaż nawet niewielkiej, stalowej konstrukcji może być nieco problematyczny z uwagi na jej wagę. Otrzymujemy jednak budowlę trwałą i solidną.

  • Szklarnia z aluminium — to znakomite rozwiązanie, gdy chcemy zbudować małą szklarnię. Niewielkie stelaże, wykonane z aluminium, można w każdej chwili przenieść w inne miejsce, a nawet całkowicie zdemontować. Konstrukcja jest bowiem mobilna i nie wymaga budowy fundamentów. To również rozwiązanie dość tanie.
Mała szklarnia ogrodowa może zostać wykonana z różnych materiałów. Dość szybko można wznieść aluminiową konstrukcję przykrytą folią, która również stworzy świetne warunki do uprawy.
Mała szklarnia ogrodowa może zostać wykonana z różnych materiałów. Dość szybko można wznieść aluminiową konstrukcję przykrytą folią, która również stworzy świetne warunki do uprawy. 123RF/PICSEL

Folia ogrodowa czy poliwęglan. Jak zrobić małą szklarnię?

Jakie materiały nadają się na ścianki? Najpopularniejsze jest szkło, poliwęglan i folia. Warto omówić krótko każde z tych rozwiązań:

  • szkło - jeśli wybierzemy szkło hartowane, ścianki szklarni będą wytrzymałe i odporne na większość uszkodzeń. To jednak ściany dość ciężkie, a więc konstrukcja szklarni musi być odpowiednio solidna, aby utrzymać ich ciężar.

  • poliwęglan - wykonane z niego ścianki są lekkie, więc ewentualne przeniesienie szklarni w inne miejsce nie będzie problemem. Nawet jeśli pojawią się jakieś uszkodzenia, poliwęglan nie popęka na małe kawałki, co jest olbrzymim plusem. Łatwo go jednak porysować i trudno wyczyścić. Jego wadą jest też wysoka cena.

  • folia ogrodowa - to produkt tani i łatwo dostępny. Pokrycie wykonane z folii łatwo zamontować, jednak trzeba pamiętać, że nie jest ona szczególnie odporna na uszkodzenia.

Wybór materiału, którym przykryje się szklarnię - podobnie, jak i wybór materiału na konstrukcję - są niezwykle ważne. Pod uwagę trzeba wziąć cenę, ale też solidność danego materiału. Decyzja jest kwestią indywidualną. Szklarnie, które mają przetrwać długi czas i zapewnić uprawianym w nim roślinom odpowiednie warunki do rozwoju, są zwykle wykonane z poliwęglanu. Folię ogrodową łatwo zamontować samodzielnie, jednak jest zdecydowanie mniej odporna.

Ile kosztuje szklarnia ogrodowa?

Małe szklarnie ogrodowe mogą zostać wybudowane na fundamentach czy bloczkach betonowych. Ich niewielkie rozmiary sprawiają jednak, że często w ogóle nie wymagają one fundamentów. Zwłaszcza gdy są lekkie, na przykład aluminiowe i gdy ich zadaniem nie jest przetrwanie długiego czasu, ponieważ są wznoszone na przykład na jeden sezon. W takim wypadku wystarczy wykopać doły i zatopić w betonie kotwy. To elementy wykorzystywane do przenoszenia obciążeń na beton.

Jak zrobić małą szklarnię ogrodową? Kolejny krok to montaż konstrukcji, przy czym nie można zapomnieć o drzwiach. Najlepiej zlokalizować je po stronie zachodniej, aby zwiększyć cyrkulację powietrza podczas bardzo upalnych dni. Na końcu montuje się ścianki i pokrycia.

Sposób montażu uzależniony jest od wybranego materiału. W przypadku folii trzeba działać ostrożnie, aby jej nie uszkodzić. Zbyt duże płyty poliwęglanowe można przyciąć na przykład piłą ręczną lub piłą tarczową. Ostatni krok to przygotowanie odpowiedniego podłoża szklarni. Kupmy żyzną ziemię i umieśćmy ją bądź bezpośrednio na gruncie, bądź też w donicach, jeśli właśnie w nich zamierzamy hodować rośliny.

Jaki jest koszt budowy małej szklarni? Wszystko zależy od jej wielkości i zastosowanych rozwiązań. Niewielka konstrukcja pokryta folią może kosztować kilkaset złotych. Za wzniesienie solidnej szklarni ogrodowej z płytami poliwęglanowymi, która ma przetrwać długi czas, możemy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że inwestycja się zwróci, jeśli w szklarni będziemy uprawiać warzywa. Nie trzeba również starać się o pozwolenie na budowę, jeśli powierzchnia konstrukcji będzie wynosić maksymalnie 35 m². Wystarczy zgłosić zamiar wykonania takiej budowli, najpóźniej na 30 dni przed rozpoczęciem prac.

W niewielkich szklarniach można uprawiać między innymi pomidory, ogórki, paprykę, czosnek czy cebulę.
W niewielkich szklarniach można uprawiać między innymi pomidory, ogórki, paprykę, czosnek czy cebulę. 123RF/PICSEL

Co sadzić w małej szklarni?

Mała szklarnia przydomowa to idealne miejsce do samodzielnej uprawy wielu warzyw, a nawet owoców. Stabilne warunki uprawy, jakie możemy im zapewnić, nie tylko pozwalają raczyć się nimi przez cały rok (również jesienią i zimą), ale też umożliwiają przyspieszenie ich wzrostu nawet o kilka tygodni.

Co posadzić w małej szklarni? W takich warunkach najchętniej uprawiane są:

  • rzodkiewka,
  • cebula,
  • czosnek,
  • szczypiorek,
  • sałata masłowa,
  • pietruszka,
  • szpinak,
  • rukola.

W szklarni panują też idealne warunki do uprawy pomidorów, papryki oraz ogórków. Wiele osób chętnie uprawia również bakłażany i cukinie. To doskonałe miejsce do sadzenia wielu ziół, jak bazylia, majeranek, lubczyk czy oregano. W niewielkich szklarniach ogrodowych można też uprawiać truskawki, a nawet arbuzy czy melony.

Czytaj też:

Zobacz też: 

Kobiety, woda i wojna. Podcast o Sudanie PołudniowymINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas