Co zrobić z cebulkami, gdy hiacynt w doniczce przekwitnie? Nie wyrzucaj ich

Aktualizacja

Hiacynty to popularne rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Choć słyną z efektownych kwiatów, najważniejszym elementem każdego hiacynta jest cebula, w której tkwi siła rośliny. To w niej gromadzą się materiały zapasowe i kryje się pąk kwiatostanowy. Co zrobić z cebulą, gdy hiacynt przekwitnie? Czy trzeba ją wyrzucić? Jak pielęgnować hiacynty po przekwitnięciu, by odrodziły się w kolejnym sezonie?

Hiacynty to efektowne rośliny, chętnie uprawiane w domach i ogrodach. Jeśli przekwitną, lepiej nie wyrzucajmy cebulek. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że odrodzą się w kolejnym sezonie.
Hiacynty to efektowne rośliny, chętnie uprawiane w domach i ogrodach. Jeśli przekwitną, lepiej nie wyrzucajmy cebulek. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że odrodzą się w kolejnym sezonie. 123RF/PICSEL

  • Hiacynty to rośliny z rodziny szparagowatych, które można uprawiać w ogrodzie, ale i w domu.
  • Jak wygląda hiacynt? Wyróżnia się drobnymi, dzwonkowatymi kwiatami, które zebrane są w grona. Hiacynty występują w wielu różnych kolorach, choć najpopularniejsze są te fioletowe. Można jednak nabyć rośliny o kwiatach różowych, białych, czerwonych, niebieskich, a nawet pomarańczowych.
  • Hiacynty lubią zaciszne, słoneczne miejsca, a najlepsza temperatura dla ich uprawy w warunkach domowych to 20 stopni Celsjusza. Kwitną tylko przez kilka tygodni, jednak prezentują się wówczas widowiskowo.

Co zrobić, gdy hiacynt w doniczce przekwitnie?

Hiacynty w doniczce zazwyczaj zakwitają w marcu lub kwietniu. Prezentują się wówczas niezwykle efektownie. Z czasem jednak kwiaty więdną, a wielu właścicieli ścina je lub wyrzuca cebulki hiacyntów.

Tymczasem istnieje sposób na przygotowanie roślin do kolejnego sezonu, w którym z dużym prawdopodobieństwem również zakwitną. Niekiedy potrzebują więcej czasu na regenerację i zakwitną dopiero za 2 lata. Warto jednak dać im szansę. Jak to zrobić? Jak postąpić, gdy hiacynt przekwitnie?

  • Ścinamy pęd kwiatowy z kwiatostanami. Pozostawiamy jednak pędy kwiatowe bez kwiatostanów oraz liście. To bardzo ważne, bo dopóki liście są zielone, cebule czerpią z nich energię.

  • Przestawiamy hiacynta w suche, jasne, ale chłodne miejsce. Jeśli temperatura na zewnątrz jest dodatnia, roślinę można wynieść na balkon czy na taras. Można też umieścić ją w piwnicy, w pobliżu jasnego okna.

  • Nie należy przerywać nawożenia i podlewania aż do naturalnego obumarcia części nadziemnej. Da to czas cebuli na zebranie sił. Przestajemy podlewać roślinę dopiero wtedy, gdy liście całkiem zżółkną. Jeśli chodzi o nawożenie, warto używać raz na 10 dni nawozu do roślin kwitnących, zmniejszając zalecaną dawkę o połowę.

Przez pewien czas po przekwitnięciu rośliny należy ją nadal pielęgnować. Hiacynt po przekwitnięciu z dnia na dzień prezentuje się coraz mniej atrakcyjnie, jednak warto go we właściwy sposób przechować. W ten sposób damy mu szanse na rozwój w kolejnych sezonach.

Cebulki hiacyntów mogą wypuszczać kwiaty nawet przez kilkanaście lat. Trzeba tylko odpowiednio zadbać o rośliny po przekwitnięciu.
Cebulki hiacyntów mogą wypuszczać kwiaty nawet przez kilkanaście lat. Trzeba tylko odpowiednio zadbać o rośliny po przekwitnięciu.123RF/PICSEL

Co zrobić z cebulami hiacynta po przekwitnięciu?

Jak dbać o hiacynta w domu, gdy już przekwitnie? Wiemy, że należy podlewać go i nawozić aż do momentu, gdy liście całkowicie zżółkną i uschną. Potem trzeba w odpowiedni sposób zająć się cebulą. Może zostać w doniczce, jednak trzeba przestawić ją w ciemniejsze i zimniejsze miejsce. Odpowiednia temperatura to 0-6 stopni Celsjusza. 

Cebula musi przejść w stan spoczynku - jest to potrzebne, by roślina mogła się zregenerować. Można umieścić ją w ciemnej piwnicy, a nawet włożyć do lodówki (do pojemnika na warzywa) na około 8 tygodni. Można też wyjąć cebulę z doniczki, oczyścić i wysuszyć. Przede wszystkim należy ją przenieść do suchego miejsca.

Cebula powinna spędzić w chłodnym, ciemnym miejscu 8 tygodni. Po tym czasie można ją posadzić w nowej ziemi i przenieść do nieco jaśniejszego, cieplejszego miejsca (optymalna temperatura to 15 stopni Celsjusza). Powoli należy też zacząć ją podlewać. Jeśli chcemy posadzić cebulę w ogrodzie, należy to zrobić jesienią. Do tego czasu powinna być przechowywane w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu, na przykład w papierowej torbie czy pudle. Jeśli mamy więcej cebulek i chcemy je układać warstwa na warstwie, przekładajmy je papierem gazetowym.

Cebulek hiacynta nie należy wyrzucać, gdy roślina przekwitnie. Odpowiednia pielęgnacja po przekwitnięciu sprawi, że roślina będzie się odradzać i kwitnąć nawet przez 15 lat. 

Czytaj też:

Zobacz też: 

Owady i mąka ze świerszczyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas