Kiedy przesadzać hortensje? Ważne terminy dla każdego ogrodnika

Marcin Szałaj

Opracowanie Marcin Szałaj

Hortensja to jedne z najbardziej popularnych i jednocześnie najpiękniejszych roślin uprawianych w polskich ogrodach. Równie często można je też spotkać w doniczkach, wewnątrz domu i na balkonach. Niezależnie od tego gdzie rośnie, prędzej czy później hortensja będzie wymagała przesadzenia. Kiedy i jak przeprowadzić ten zabieg, jaka ziemia będzie najlepsza?

Jak przesadzać hortensje z doniczki do gruntu i z doniczki do doniczki? Jaka gleba będzie dla nich najlepsza?
Jak przesadzać hortensje z doniczki do gruntu i z doniczki do doniczki? Jaka gleba będzie dla nich najlepsza?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Kiedy przesadzać hortensje?

Najlepszy okres na przesadzanie hortensji to wczesna wiosna. Dotyczy to zarówno hortensji uprawianych w ogrodzie, jak i w donicach.

Alternatywnym terminem przesadzania hortensji jest jesień, zwykle przełom września i października. W uprawie domowej można bez obaw spóźnić się o kilka tygodni, ponieważ roślinom nie grożą przymrozki.

Niezależnie od gatunku i miejsca uprawy hortensji nie wolno przesadzać podczas kwitnienia. To samo tyczy się wysadzania kwiatów z doniczek do gruntu. Niektórzy producenci sugerują, że taki zabieg nie będzie stanowił problemu. Jeśli to możliwe, lepiej poczekać z zasadzeniem hortensji do kolejnego sezonu - krzewy będą miały więcej czasu na ukorzenienie.

Właśnie dlatego przy przesadzaniu hortensji wiosną trzeba pamiętać, żeby zrobić to odpowiednio wcześnie - odpowiednie ukorzenienie pozwoli na właściwe zaopatrywanie rośliny w składniki odżywcze podczas kwitnienia. Najlepszy czas to przełom marca i kwietnia.

W zależności od odmiany kwiaty mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy - od czerwca aż do października, a niekiedy jeszcze dłużej. Ostatnie potrafią opadać dopiero po pierwszych przymrozkach.

Kwiaty na hortensjach potrafią utrzymywać się aż do pierwszych przymrozków.
Kwiaty na hortensjach potrafią utrzymywać się aż do pierwszych przymrozków.123RF/PICSEL

Te hortensje, które kwitnienie kończą trochę wcześniej, można przesadzać zaraz potem, tak aby rośliny miały wystarczająco dużo czasu na przyzwyczajenie do nowego stanowiska przed nadejściem ujemnych temperatur. Najlepiej zakończyć prace do połowy października.

Jeśli chodzi o porę dnia, to idealnie będzie zaplanować przesadzanie hortensji na wczesne godziny poranne przy pochmurnej pogodzie. To pozwoli zminimalizować wahania temperatur, zmniejszając ryzyko problemów z przyjęciem się rośliny na nowym stanowisku.

Jak przesadzać hortensje?

Sam proces przesadzania hortensji nie różni się zbytnio, w zależności od tego skąd i dokąd przenosimy roślinę. Przebiega on tak samo w przypadku hortensji bukietowych, ogrodowych i drzewiastych (np. popularna odmiana Anabelle). Samo przesadzanie można podzielić na 3 rodzaje:

  • przesadzanie z gruntu do gruntu;
  • przesadzanie z doniczki do gruntu;
  • przesadzanie z doniczki do doniczki.

Oczywiście możliwe jest też przesadzanie rośliny z gruntu do doniczki (np. kiedy chcemy przenieść niewielki krzew z ogrodu na balkon) - wtedy szczególnie istotne będzie przycięcie korzeni.

Przesadzanie hortensji zaczyna się tak, jak w przypadku większości roślin. Na dobę przed przesadzaniem dobrze jest obficie podlać roślinę, co zapobiegnie rozpadaniu się bryły korzeniowej.

  1. Poluzowujemy bryłę korzeniową - w przypadku doniczki zwykle wystarczy ręka, w ogrodzie wygodniej będzie podkopać korzenie łopatą.
  2. Bryłę lekko ostukujemy, usuwając nadmiar ziemi.
  3. Zdezynfekowanym narzędziem usuwamy martwe korzenie.
  4. Jeżeli w którymś miejscu korzenie są zbyt zbite, można delikatnie poluzować je ręką.
  5. Umieszczamy roślinę w przygotowanej donicy lub stanowisku w ogrodzie, zostawiając kilka centymetrów na dosypanie ziemi.

Niektórzy sugerują też, że w szybkim i prawidłowym ukorzenieniu hortensji (szczególnie w doniczkach) pomaga moczenie korzeni w wodzie. Po zabiegu trwającym od kilkunastu minut do kilku godzin trzeba przewietrzyć korzenie, aby uniknąć rozwoju chorób i gnicia. Nie jest to jednak konieczne - zdecydowanie ważniejsze będzie właściwe przygotowanie gruntu.

Hortensje uprawiane w donicach należy przesadzać każdego roku. Za każdym razem naczynie powinno być większe, aby dawać korzeniom możliwość rozwoju. Odmiany ogrodowe nie wymagają corocznych zmian, jednak jeżeli taka jest wola ogrodnika - nic nie stoi na przeszkodzie. Hortensje dobrze znoszą przesadzanie, pod warunkiem że robi się to we właściwy sposób i w odpowiednim terminie.

Jaka ziemia jest najlepsza pod hortensje?

Podłoże i jego właściwości odgrywają kluczową rolę we wzroście hortensji. Jaka powinna być ziemia pod hortensje?

  • lekka i dobrze przepuszczalna (gleby piaszczysto-gliniaste);
  • żyzna (bogata w próchnicę);
  • o kwaśnym odczynie pH;
  • głęboko przekopana;
  • podsypana torfem.
Hortensje ubarwią każdy ogród. Manipulując odczynem pH podłoża, można wpływać na kolor ich kwiatów (po lewej).
Hortensje ubarwią każdy ogród. Manipulując odczynem pH podłoża, można wpływać na kolor ich kwiatów (po lewej).123RF/PICSEL

Najbardziej wrażliwa na niewłaściwą glebę jest zwykle hortensja ogrodowa, najbardziej odporna - drzewiasta. Wszystkim służy lekkie zakwaszenie gruntu - idealne będą okolice 5-6,5 pH. Przy odczynie zasadowym rośliny mają problem z pobieraniem z gleby żelaza, manganu i glinu, co skutkuje żółknięciem i opadaniem liści oraz powolnym zamieraniem rośliny. Często dopuszcza się jednak do zmiany odczynu pH - na tym polega "magiczna sztuczka" ze zmianą koloru kwiatów hortensji. 

Oprócz podłoża, w przypadku hortensji uprawianych w ogrodzie ważne będzie też kilka innych czynników. Przede wszystkim należy pamiętać o wybraniu stanowiska osłoniętego od wiatru, o umiarkowanym stopniu nasłonecznienia. 

Czytaj także:

Zobacz też:

Weganie są dyskryminowani. Najgorzej mają mężczyźnimateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas