Okryj hortensje tym materiałem. Przetrwa nawet największe mrozy

Hortensja ogrodowa to jeden z najpiękniejszych krzewów ozdobnych w polskich ogrodach. W przeciwieństwie do innych roślin, które wraz z pierwszymi przymrozkami zaczynają tracić swój urok, ona zwykle prezentuje się nienagannie przez cały rok. Hortensja bez trudu przetrwa zimę, jednak, aby tak się stało, trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć. Wyjaśniamy, przy jakich temperaturach okrywa się hortensje i podpowiadamy, w jaki sposób najlepiej to zrobić.

Świadomość, przy jakich temperaturach trzeba okrywać hortensje ogrodowe, pozwoli uniknąć przemarznięcia rośliny
Świadomość, przy jakich temperaturach trzeba okrywać hortensje ogrodowe, pozwoli uniknąć przemarznięcia rośliny123RF/PICSEL
  • Hortensja ogrodowa jest azjatyckim krzewem, który zdobył serca polskich ogrodników. Ta piękna roślina cieszy się u nas dużą popularnością, ponieważ zachwyca kolorowymi i bujnymi kwiatostanami, a jej pielęgnacja nie jest trudna. 
  • Trzeba jednak pamiętać o kilku zabiegach, które sprawią, że hortensja utrzyma się w dobrej kondycji przez cały rok. 
  • Jak zabezpieczyć hortensje na zimę tak, aby nie zrobić jej krzywdy? Przy jakich temperaturach okrywa się hortensje, a kiedy nie jest to wskazane? 
  • Czy ścinać kwiaty hortensji na zimę, a może lepiej poczekać z takimi czynnościami do wiosny? Wyjaśniamy, chcąc ostatecznie rozwiać wątpliwości co do tego, czy hortensja boi się przymrozków.

Czy hortensja boi się przymrozków? Jest odporna, ale nie niezniszczalna

Hortensję ogrodową za sprawą pochodzenia, uznaje za odporną roślinę. Nie oznacza to jednak, że jest ona niezniszczalna. Jeżeli zapomnimy o tym, jak zabezpieczyć hortensję na zimę w prawidłowy sposób, to najprawdopodobniej "zemści się" to na nas w kolejnym sezonie. 

Hortensja bez trudu przetrwa mróz, ale jej pąki kwiatowe pod wpływem niskiej temperatury mogą ulec uszkodzeniu. Jeśli przemarzną, to wiosną nie doczekamy się pięknych kwiatów.  

Hortensja ogrodowa to kapryśna roślina, której lepiej nie wystawiać na "próby". Zbyt niskie temperatury mogą jej zaszkodzić123RF/PICSEL

Jak zabezpieczyć hortensje na zimę? Dzięki temu przetrwa każdą pogodę

Dlatego lepiej nie ryzykować i zabezpieczyć hortensje na zimę, gdy zaczną się pierwsze przymrozki. Aby ochronić hortensję, poszczególne pędy krzewu trzeba związać ze sobą i u podstawy dokładnie obsypać ziemią lub grubą warstwą kory sosnowej. Warstwa ta powinna osiągnąć około 30 cm wysokości. Tyle powinno wystarczyć, aby nasza roślina przetrwała na zewnątrz. 

Jeżeli jednak przymrozki utrzymują się przez dłuższy czas lub długoterminowa prognoza pogody wskazuje, że możemy mieć do czynienia ze srogą zimą, pędy warto dodatkowo zabezpieczyć. W tym celu możemy okryć je również gałązkami stroiszu lub zimową, białą włókniną, która pozwoli utrzymać hortensji stałą temperaturę.

Przy jakich temperaturach okrywa się hortensje? Czy to już ten czas?

Hortensje trzeba jednak zabezpieczyć we właściwym czasie, aby zabieg ten przyniósł dobre rezultaty. Zwykle czynność tę wykonuje się pod koniec listopada lub na początku grudnia, więc powinniśmy być czujni. 

Nie należy robić tego jednak zbyt wcześnie, gdyż wtedy rośliny mogłyby zacząć wegetować zimą, co z kolei sprawiłoby, że ich tkanki rozhartowałyby się i przemroziły.

Hortensja pięknie prezentuje się przyprószona śniegiem. Warto jednak okryć je dla bezpieczeństwa123RF/PICSEL

Zatem, przy jakich temperaturach okrywa się hortensje? Większość ogrodników wykonuje tę czynność, gdy temperatura na zewnątrz oscyluje w granicach 0 stopni Celsjusza. W sytuacji temperatur niższych niż -10 stopni Celsjusza, najlepiej jest zakrywać hortensje agrowłókniną okryciową, która zapewni im najlepszą ochronę. 

Kiedy odkrywamy hortensje po zimie? Warto obserwować pogodę

Hortensja nie może jednak pozostawać pod przykryciem przez cały rok. Agrowłókninę kiedyś trzeba będzie zdjąć i najlepiej zrobić to wtedy, gdy temperatura na zewnątrz w nocy nie będzie spadać już poniżej 0 st. Celsjusza, a w dzień osiągnie około 10-12 st. Cejsjusza

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy odkrywamy hortensje po zimie. Większość osób decyduje się na to w marcu lub w kwietniu. Gdy pąki zaczną pękać, a długoterminowa prognoza pogody nie wskazuje kolejnych przymrozków, to znak, że już pora pozbawić hortensje okrycia.

Jeżeli jednak obawiamy się zaryzykować zmarznięciem roślin w niepewnym przedwiosennym czasie, możemy również stopniowo przyzwyczajać rośliny do warunków atmosferycznych, przez pewien okres odkrywając je jedynie na dzień.

Czy ścinać kwiaty hortensji na zimę? W ten sposób osłabimy roślinę

Poza okrywaniem hortensji warto zainteresować się również tematem podcinania krzewu przed zimą. Czy ścinać kwiaty hortensji na zimę, skoro już przekwitły? A może lepiej zostawić je w spokoju?

Jesienią lepiej nie podcinać hortensji, bo to może ją osłabić. Jeśli już musimy to zrobić, usuńmy jedynie stare i zniszczone pędy123RF/PICSEL

Przekwitniętych kwiatów nie tylko nie trzeba, ale wręcz nie powinno się usuwać. Jeżeli koniecznie chcemy się ich pozbyć, to ścinamy je dokładnie pod tym miejscem, z którego wyrastają. 

Warto jednak pamiętać, że w ten sposób możemy osłabić hortensję, ponieważ suche kwiatostany dodatkowo chronią ją przed niskimi temperaturami. Ponadto, kwiaty hortensji prezentują się rewelacyjnie, gdy są lekko obsypane śniegiem. 

Aleksandra Waleczek

Czytaj również:

Zobacz także:

Wodór sposobem na kryzys energetycznyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas