Czego nie lubi oleander i dlaczego nie kwitnie? Kilka przyczyn
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Oleander to krzew pochodzący z krajów śródziemnomorskich. Jednym z jego największych atutów jest obfite i długotrwałe kwitnienie, a brak kwiatów odbiera mu sporo uroku. Dlaczego oleander nie kwitnie? Przyczyny mogą być różne. Jak zadbać o ten krzew, aby zdrowo rósł i co roku obsypywał się pięknymi kwiatami.
Spis treści:
Oleander. Uprawa i pielęgnacja
Oleander pospolity należy do rodziny toinowatych (łac. Apocynaceae). Naturalnie występuje przede wszystkim w basenie Morza Śródziemnego. Rośnie jako krzew (do ok. 1,5 m wysokości) lub drzewo (do 4 m). Ma intensywnie zielone, błyszczące i grube liście, a od wiosny do jesieni obficie kwitnie. Kolory kwiatów oleandra są zróżnicowane - od białego, poprzez różowy aż do fioletu.
W Polsce oleandra najczęściej sadzi się w donicach. Latem może rosnąć na balkonie lub tarasie, a zimą we wnętrzu.
Oleander, jak każda roślina, ma swoje preferencje dotyczące pielęgnacji. Mimo że nie jest to bardzo wymagająca roślina, warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą zapewnić jej optymalny wzrost.
- Stanowisko. Oleandry lubią słońce i ciepło. Najlepiej rosną na południowych i zachodnich balkonach. Nie przepadają za sąsiadami w postaci innych kwiatów, ale dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza.
- Podłoże. Oleander najlepiej rośnie w żyznej ziemi o obojętnym odczynie.
- Nawadnianie. To jeden z najważniejszych wymogów oleandra. Roślina lubi mieć wilgotne podłoże i może gwałtownie reagować w razie jego przesuszenia. Jeśli u podstawy oleandra zaczynają usychać liście, a następnie jego pąki kwiatowe opadają, sygnalizuje to zwykle zbyt małe nawodnienie. W lecie należy podlewać oleandra nawet dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Woda musi mieć temperaturę pokojową. Warto również wiedzieć, że oleandry źle znoszą zraszanie i deszcz. Dlatego najlepiej jest ustawić je pod dachem.
- Nawożenie. Oleander wymaga też dobrego nawożenia. W okresie kwitnienia należy raz w tygodniu stosować nawóz do roślin kwitnących. Powinien on mieć wysoką zawartość potasu.
- Przycinanie. Oleandra powinno się przycinać raz do roku, w dowolnym terminie. W pierwszych trzech latach należy przycinać tylko pędy wierzchołkowe, co pozwoli zagęścić krzew. Raz na cztery lata warto powycinać stare bezlistne pędy.
- Zimowanie. Zimą oleander przechodzi w okres spoczynku. Wówczas należy go umieścić w chłodnym, ale jasnym pomieszczeniu. Częstotliwość podlewania trzeba zmniejszyć, nie dopuszczając jednak do przesuszenia podłoża.
- Przesadzanie. Oleandra należy przesadzać dopiero wtedy, gdy zaczyna jej brakować miejsca w doniczce, mniej więcej co 3 lata. W przypadku starszych, dużych roślin istnieje możliwość jedynie wymiany górnej warstwy podłoża.
Zapamiętaj te wskazówki, a twój oleander będzie zdrowo rósł i pięknie wyglądał.
Dlaczego oleander nie kwitnie?
Błędy w pielęgnacji mogą jednak sprawić, że roślina nie obdarzy cię swoimi pięknymi kwiatami. Dlaczego oleander nie kwitnie? Przyczyn może być kilka.
- Brak słońca. Jeśli oleander nie kwitnie lub jego kwitnienie jest słabe, może to oznaczać zbyt małą ilość światła. Ta roślina lubi bowiem bardzo słoneczne stanowiska.
- Niewłaściwe nawadnianie. Oleander nie zakwitnie też, gdy będzie miał za sucho. Należy ją obficie podlewać, uważając jednak na stojącą wodę, która może prowadzić do gnicia korzeni. Nie należy zraszać liści i narażać oleandra na deszcz, a do podlewania można używać tylko wody w temperaturze pokojowej.
- Brak nawożenia. Właściwy nawóz z dużą ilością potasu i fosforu będzie stymulował kwitnienie. Należy nawozić oleandra raz w tygodniu preparatem do roślin kwitnących.
- Niewłaściwe zimowanie. Oleandry zimą potrzebują przejść w stan spoczynku. Brak właściwego zimowania w jasnym, chłodnym pomieszczeniu może skutkować brakiem kwiatów latem.
- Niewłaściwe przycinanie. Regularne przycinanie pomaga roślinie się rozkrzewiać i wykształcać duże ilości kwiatów. Brak ten czynności może więc spowodować mało obfite kwitnienie. Przekwitłe kwiatostany należy usuwać na bieżąco.
Choroby oleandra. Liście żółkną i opadają
Stosujesz się do wszystkich powyższych rad, a oleander i tak nie kwitnie? Warto sprawdzić, czy rośliny nie dotknęła żadna choroba. Nadmierna wilgotność, chłód, przenawożenie czy zbyt duże zagęszczenie roślin mogą sprzyjać rozwojowi szarej pleśni.
Powoduje ona powstawanie nalotów na roślinie i opadanie kwiatów oraz pąków. Zainfekowane kwiatostany należy usunąć i spalić, a roślinę opryskać środkiem grzybobójczym.
Oleandra mogą też zaatakować mszyce, które uszkadzają kwiaty i liście, a także szkodniki z grupy czerwców (miseczniki, tarczniki, wełnowce). W przypadku wykrycia ich obecności należy jak najszybciej zastosować odpowiednie opryski.