Czego nie lubi oleander i dlaczego nie kwitnie? Kilka przyczyn

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Dlaczego oleander nie kwitnie i czego nie lubi?
Dlaczego oleander nie kwitnie i czego nie lubi?123RF/PICSEL

Oleander. Uprawa i pielęgnacja

  • Stanowisko. Oleandry lubią słońce i ciepło. Najlepiej rosną na południowych i zachodnich balkonach. Nie przepadają za sąsiadami w postaci innych kwiatów, ale dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza.
  • Podłoże. Oleander najlepiej rośnie w żyznej ziemi o obojętnym odczynie.
  • Nawadnianie. To jeden z najważniejszych wymogów oleandra. Roślina lubi mieć wilgotne podłoże i może gwałtownie reagować w razie jego przesuszenia. Jeśli u podstawy oleandra zaczynają usychać liście, a następnie jego pąki kwiatowe opadają, sygnalizuje to zwykle zbyt małe nawodnienie. W lecie należy podlewać oleandra nawet dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Woda musi mieć temperaturę pokojową. Warto również wiedzieć, że oleandry źle znoszą zraszanie i deszcz. Dlatego najlepiej jest ustawić je pod dachem.
  • Nawożenie. Oleander wymaga też dobrego nawożenia. W okresie kwitnienia należy raz w tygodniu stosować nawóz do roślin kwitnących. Powinien on mieć wysoką zawartość potasu.
  • Przycinanie. Oleandra powinno się przycinać raz do roku, w dowolnym terminie. W pierwszych trzech latach należy przycinać tylko pędy wierzchołkowe, co pozwoli zagęścić krzew. Raz na cztery lata warto powycinać stare bezlistne pędy.
  • Zimowanie. Zimą oleander przechodzi w okres spoczynku. Wówczas należy go umieścić w chłodnym, ale jasnym pomieszczeniu. Częstotliwość podlewania trzeba zmniejszyć, nie dopuszczając jednak do przesuszenia podłoża.
  • Przesadzanie. Oleandra należy przesadzać dopiero wtedy, gdy zaczyna jej brakować miejsca w doniczce, mniej więcej co 3 lata. W przypadku starszych, dużych roślin istnieje możliwość jedynie wymiany górnej warstwy podłoża.
Oleander musi mieć specjalne warunki do uprawy.
Oleander musi mieć specjalne warunki do uprawy.123RF/PICSEL

Dlaczego oleander nie kwitnie?

  1. Brak słońca. Jeśli oleander nie kwitnie lub jego kwitnienie jest słabe, może to oznaczać zbyt małą ilość światła. Ta roślina lubi bowiem bardzo słoneczne stanowiska.
  2. Niewłaściwe nawadnianie. Oleander nie zakwitnie też, gdy będzie miał za sucho. Należy ją obficie podlewać, uważając jednak na stojącą wodę, która może prowadzić do gnicia korzeni. Nie należy zraszać liści i narażać oleandra na deszcz, a do podlewania można używać tylko wody w temperaturze pokojowej.
  3. Brak nawożenia. Właściwy nawóz z dużą ilością potasu i fosforu będzie stymulował kwitnienie. Należy nawozić oleandra raz w tygodniu preparatem do roślin kwitnących.
  4. Niewłaściwe zimowanie. Oleandry zimą potrzebują przejść w stan spoczynku. Brak właściwego zimowania w jasnym, chłodnym pomieszczeniu może skutkować brakiem kwiatów latem.
  5. Niewłaściwe przycinanie. Regularne przycinanie pomaga roślinie się rozkrzewiać i wykształcać duże ilości kwiatów. Brak ten czynności może więc spowodować mało obfite kwitnienie. Przekwitłe kwiatostany należy usuwać na bieżąco.
Oleandry osiągają pokaźne rozmiary.
Oleandry osiągają pokaźne rozmiary.123RF/PICSEL

Choroby oleandra. Liście żółkną i opadają

Pożarowa prewencja. Ludziom pomaga „elektroniczny nos”MARLEEN BEISHEIM, MARION PAYET / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?