Kiedy przycinać hortensje i jak o nie dbać wiosną? Każdy robi ten błąd
Kiedy przycinać hortensje i jak o nie dbać wiosną? Hortensje kwitną od wczesnego lata do późnej jesieni, a ich piękne kwiaty w kształcie wielkich kul lub stożków są ozdobą każdego ogrodu. Aby jednak hortensja zakwitła latem, trzeba zadbać o nią teraz. Warto przy tym wiedzieć, jaki gatunek hortensji masz w ogrodzie. Ma to kluczowe znaczenie przy przycinaniu kwiatów. Nieodpowiednio przeprowadzony zabieg spowoduje, że roślina nie zakwitnie.
- Te strojne kwiaty przybyły do nas z Japonii, gdzie rosną dziko. Będą chlubą każdego ogrodu, jeśli tylko odpowiednio się o nie zadba.
- Hortensje nie mają wielkich wymagań glebowych, a ze względu na to, że lubią kwaśne podłoże, przyjmą się świetnie na działkach leśnych lub porośniętych drzewami iglastymi.
- Wiosna to czas, kiedy trzeba im poświęcić nieco czas, czyli nawieźć, przyciąć i oczyścić z zeszłorocznych kwiatów. Ale uwaga — przycinanie hortensji zależy od ich gatunku. Łatwo tu popełnić błąd, dlatego warto się zorientować, jaki rodzaj hortensji masz w ogrodzie.
Spis treści:
Jak dbać o hortensje wiosną?
Wiosna to czas, kiedy warto przyjrzeć się krzewom hortensji i ocenić, jak sobie dały radę zimą. Trzeba usunąć zdrewniałe i przemarznięte pędy oraz uschnięte kwiatostany u niektórych gatunków.
Cięcie hortensji na wiosnę jest bardzo ważne i zależne od gatunku. Niektóre hortensje trzeba sporo skrócić, inne wymagają tylko cięcia sanitarnego, a zbyt mocno przycięte, nie zakwitną.
Są trzy rodzaje hortensji:
- drzewiaste, zwane też krzewiastymi,
- ogrodowe,
- bukietowe.
O ile hortensje krzewiaste i bukietowe wymagają wiosną sporych cięć, o tyle ogrodowe łatwo zniszczyć wiosennym przycinaniem. Poniżej wyjaśniamy, jak odróżnić poszczególne gatunki i jak je przycinać.
Jak przycinać hortensje krzewiaste?
Hortensje krzewiaste mają duże kuliste kwiatostany a na nich kwiaty o dość drobnych płatkach. Na początku kwitnienia kwiaty są zielonkawe, później bieleją, by na koniec znów zielenieć. Rzadko spotykane są odmiany o różowych kwiatach.
Te hortensje kwitną na pędach tegorocznych i wymagają corocznego cięcia. Wykonuje się je w marcu, jeszcze zanim pojawią się nowe liście. Hortensję krzewiastą należy pozbawić wszystkich przemarzniętych pędów, a resztę przyciąć na wysokości 15 - 30 cm.
Jak przycinać hortensje bukietowe?
To jedna z ulubionych odmian wszystkich działkowców charakteryzująca się pięknymi, stożkowatymi kwiatostanami o kwiatach białych, zielonkawych lub różowych.
Podobnie, jak hortensja krzewiasta, również bukietowa kwitnie na tegorocznych pędach. Należy więc śmiało przyciąć wszystkie pędy — te młodsze na 1/3 wysokości, a starsze w połowie. Cięcie wykonujemy w marcu.
Krzewów hortensji ogrodowej nie przycinaj
Kwiaty hortensji ogrodowej to wielkie kule składające się z dość kwiatków nieco większych niż hortensja krzewiasta. Ich atrakcyjność polega na tym, że miewają kwiaty w różnych kolorach — niebieskich, różowych, a nawet fioletowych.
U tego gatunku kwiaty kwitną na starszych pędach, dlatego hortensji ogrodowej prawie w ogóle nie należy przycinać! Może to spowodować, że latem roślina nie zakwitnie. Wykonujemy tu jedynie cięcia sanitarne, usuwamy zeszłoroczne, uschnięte kwiatostany oraz wycinamy pędy zeschnięte, przemarznięte lub połamane. Przemarznięte pędy nie mają żadnych zielonych wypustek — obcinamy je u samej podstawy.
Czytaj także | Dzięki tym aplikacjom rozpoznasz każdą roślinę
Ogólne zasady przycinania i nawożenia krzewów hortensji
Krzewy zawsze tniemy na ukos tak, by woda nie mogła się zatrzymać w miejscu przecięcia, co spowodowałoby dłuższe gojenie. Cięcie wykonujemy tak, by było pod odwrotnym kątem niż wychodzące pędy czy liście tak, by woda z cięcia nie spływała bezpośrednio na nowe zawiązki.
Takie przycinanie to zarówno dla hortensji, jak i dla innych roślin spory stres, który warto im zrekompensować. Zrobisz to, nawożąc krzewy i odpowiednio je podlewając. W przypadku hortensji, które lubią kwaśne podłoże, użyj torfu lub nawozu zakwaszającego glebę. Sprawdzą się tu specjalne nawozy do hortensji, ale mogą to być również preparaty dla rododendronów, które mają podobne wymagania. Torfem należy nawozić hortensje co roku, nawozem możesz podlać rośliny co kilka tygodni.
Kiedy i jak sadzić hortensje w ogrodzie?
Sadzenie hortensji zacznij od wyboru odpowiedniego stanowiska. W przypadku gatunków krzewiastych i ogrodowych najlepszy będzie półcień — w pełnym słońcu kwiaty uschną, a w całkowitym cieniu nie zakwitną. Za to odmiana bukietowa poradzi sobie na słońcu pod warunkiem, że będzie często podlewana.
Podłoże dla hortensji powinno być wilgotne, o kwaśnym odczynie. Należy jednak unikać miejsc, w których woda lubi stać, to może zaszkodzić kwiatom. Hortensje można sadzić od wiosny do jesieni, przy czym ważniejsza od pory roku jest tu pogoda. Jeśli więc w marcu zdarzają się jeszcze mrozy czy przymrozki, lepiej poczekać z sadzeniem do maja. Z tego samego powodu hortensji nie należy sadzić późną wiosną, gdyż nieukorzeniona roślina może sobie nie poradzić z mrozami. Lato i wczesna wiosna są dużo bardziej odpowiednimi momentami. W czasie letnich upałów krzewy hortensji należy podlewać, najlepiej wieczorem tak, by woda nie wyparowała, a wsiąknęła w glebę.
ZOBACZ TEŻ