Kiedy i jak przesadzać piwonie w ogrodzie? Ostatni moment
Oprac.: Karolina Słodkiewicz
Przesadzanie piwonii to jeden z ważniejszych zabiegów w uprawie tego kwiatu. Roślina z czasem mocno rozrasta się i może potrzebować więcej przestrzeni do rozwoju. Jednakże zabieg ten nie może być przeprowadzany w dowolnym czasie w roku. Kiedy i jak przesadzać piwonie? Termin jest kluczem.
Po co przesadzamy piwonie?
Piwonie należy przesadzać, aby poprawić kwitnienie. Rośliny te mogą rozwijać się w jednym miejscu nawet przez 10 lat. Z czasem jednak szeroko rozrastają się i zaczyna im brakować miejsca. Może to skutkować ograniczeniem prawidłowego i zdrowego wzrostu oraz kwitnienia.
Przesadzanie piwonii pozwoli na danie korzeniom więcej miejsca niezbędnego do rozwoju. Peonie wówczas lepiej ukorzenią się. Będą też zdrowiej wyglądać i kwitnąć niż przed zabiegiem.
Kiedy przesadzać piwonie w ogrodzie?
Piwonie powinno się przesadzać, kiedy widzimy, że rozwój rośliny jest słabszy niż wcześniej. Przejawia się to głównie mniejszym wzrostem i kwitnieniem. Zabieg ten nie może być jednak przeprowadzany w dowolnym momencie w roku.
Najlepszym terminem na przesadzanie piwonii jest przełom lata i jesieni. Dokładnie powinno się to robić pod koniec sierpnia lub na początku września. Tak wczesne przeprowadzenie zabiegu pozwoli na odpowiednie ukorzenienie się peonii przed zimą. Jednakże ważne są również panujące wówczas warunki atmosferyczne.
Piwonie przesadzamy w dni, które są chłodniejsze i pochmurne. Można też wybrać do tego późny wieczór, gdy temperatura powietrza spada. Jeśli zabieg wykonamy w ciepły, słoneczny dzień, może dojść do wysuszenia korzeni. Może to skutecznie zrujnować uprawę kwiatów.
Sadzonki piwonii mogą zostać zniszczone także, jeśli za późno je przesadzimy. Wybór późnej jesieni sprawi, że roślina nie ukorzeni się. Będzie mniej odporna na niskie temperatury i łatwiej przemarznie. Peonie mogą też zostać uszkodzone, kiedy będą przesadzane na wiosnę.
Jak przesadzamy piwonie?
Piwonia źle znosi przesadzanie. Z tego powodu trzeba przeprowadzać je, przechodząc przez odpowiednie kroki zabiegu. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko uszkodzenia peoni. Zapewnimy im natomiast najlepsze możliwe warunki na początek rozwoju.
Na początek piwonie trzeba przygotować do przesadzania. Jeszcze przed wykopaniem ich przycinamy liście, powinny mieć około 2/3 pierwotnej długości. Po tym roślinę ostrożnie okopujemy i wydobywamy ją z ziemi. Uważamy, aby nie doszło do uszkodzenia systemu korzeniowego.
Po wyciągnięciu karpę piwonii dzielimy na 2 części. Używamy do tego noża, odpowiednio ostrego i zdezynfekowanego. Uszkodzone lub chore elementy rośliny usuwamy.
Następnie zabieramy się za przygotowanie stanowiska dla piwonii. W tym celu wykopujemy dołki mające około 20 cm głębokości i będące dwa razy szersze niż karpy. Dziury w ziemi wzbogacamy kompostem. Wcześniej podzieloną karpę wsadzamy do osobnych dołków na głębokość 4 cm.
Karpy piwonii zasypujemy ziemią i delikatnie ubijamy i podlewamy. Dodatkowo na wierzch gleby używamy kompostu lub liści. Ta warstwa ma na celu stanowić warstwę ochronną dla sadzonek.
Zobacz również: