Jakie kwiaty posadzić na cmentarzu? To zależy od pory roku

Oprac.: Karina Kowalska

Jakie kwiaty wybrać na cmentarz? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, szczególnie teraz, gdy Święto Zmarłych zbliża się wielkimi krokami. Niektóre rośliny długo wytrzymują bez wody, jeszcze inne sadzi się o określonej porze roku. Możemy także udekorować groby, sadząc przy nich rośliny całoroczne, a nawet wieloletnie. Sprawdź listę najbardziej popularnych, cmentarnianych kwiatów.

Jakie kwiaty na cmentarz o określonej porze roku?
Jakie kwiaty na cmentarz o określonej porze roku?East News

Wielu osobom zależy, aby grób bliskiej osoby prezentował się pięknie nie tylko 1 listopada, ale także przez cały rok. W tym celu poszukują roślin, które nie wymagają dużego nakładu pracy. Kwiaty sadzone do ziemi, doniczkowe, sztuczne, a może takie bez podlewania? Przedstawiamy różne propozycje udekorowania nagrobka roślinnością. 

Jakie kwiaty na cmentarz wiosną?

Na cmentarz możemy wybrać niskie odmiany kwiatów żywych, które kwitną wcześniej niż odmiany wysokie. Mowa o żonkilach, narcyzach i szafirkach. Oprócz roślin cebulowych możemy także posadzić do ziemi lub do donicy trwałe kwiaty, jak np. bratki - odporne na wiosenne przymrozki

Możemy także pokusić się o zakup zamienników bratków. Wiosennymi kwiatami na cmentarz o małych wymaganiach pielęgnacyjnych są:

  • prymulki,
  • niezapominajki;
  • bodziszki;
  • zawilce;
  • floksy;
  • ciemierniki;
  • pierwiosnki.
Na cmentarz możemy wybrać odmiany niskich żonkili.123RF/PICSEL

Jakie kwiaty na cmentarz latem?

Letnimi kwiatami na cmentarz do ziemi są rojniki niewymagające podlewania. Należą one do grupy sukulentów, dobrze radzą sobie z upałami i z brakiem wody. Ponadto bardzo szybko rozmnażają się i bujnie pokrywają powierzchnię ziemi

Innymi kwiatami na cmentarz do ziemi są rośliny niskie np. goździki. Jedyną czynnością pielęgnacyjną jest obrywanie starych kwiatów, aby ponownie zakwitły. Warto posadzić przy grobie również stokrotki. Kwiaty te nie potrzebują pielęgnacji, poza tym samoistnie ulegają wysiewaniu. 

Kwiatami kwitnącymi latem aż do przymrozków są aksamitki. O tej porze roku możemy również posadzić przy grobie niebieską goryczkę albo begonię wiecznie kwitnącą. Te dwa rodzaje kwiatów nadają się także do wazonu czy misy. 

Aksamitki będą kwitły na cmentarzu aż do przymrozków.East News

Jakie kwiaty na cmentarz jesienią?

Najpopularniejszymi kwiatami na cmentarz jesienią są chryzantemy. Najczęściej kupujemy je na Święto Zmarłych w postaci wiązanki lub ciętych kwiatów do wazonu. Okazuje się, że możemy posadzić te rośliny przy grobie. Będą to trwałe, wieloletnie kwiaty, jeśli okryjemy je zimą, aby nie przemarzły

Do dużej przestrzeni wokół grobu nadają się wysokie kwiaty żywe tj. marcinki. Posadzone do ziemi zakwitną na dzień Wszystkich Świętych. 

Jesienią możemy także kupić na grób kwiaty doniczkowe. Do tej grupy roślin zaliczamy wrzosy i wrzośce o różnokolorowych odmianach. Pamiętajmy jednak, że wymagają regularnego nawadniania. 

Chryzantemy to najpopularniejsze kwiaty na Święto Zmarłych.123RF/PICSEL

Jakie kwiaty na cmentarz zimą?

Niestety zima jest trudnym czasem dla kwiatów, dlatego najlepiej, jeśli posadzimy do ziemi rośliny zimozielone, które nie gubią liści i igieł o tej porze oraz przez cały rok zachwycają zieloną barwą. 

Roślinami, które przetrwają zimę na cmentarzu są np. tuje czy barwinki. Możemy także zdecydować się na berberysy bądź na bukszpany. Ich jedyną czynnością pielęgnacyjną jest przycinanie.

Zimą trwałymi kwiatami na cmentarz są sztuczne wiązanki. Wiele z nich wygląda jak żywe kwiaty, w kwiaciarniach mają różne kształty i kolory, tak więc wybór jest ogromny. 

Trwałymi kwiatami na cmentarz są sztuczne dekoracje. East News

CZYTAJ TAKŻE:

Rośliny trująceINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas