Stokrotki afrykańskie to kwiaty idealne do ogrodu. Uprawa i zimowanie
Stokrotka afrykańska to roślina, którą naturalnie można spotkać w Afryce Południowej. To niezwykle efektowna roślina, której uprawa może nam przysporzyć trochę kłopotów. Zanim zdecydujesz się na posadzenie jej w ogrodzie, upewnij się, że będziesz pamiętał o kilku zasadach.
- Stokrotka afrykańska znana jest także jako stokrotka przylądkowa oraz niebieskooka. Jej największą zaletą jest to, że kwitnie długo i obficie — nawet od kwietnia do października.
- Jej kwiaty mają postać dużych koszyczków, które wyglądem mogą przypominać pospolitą stokrotkę.
- Występuje w przeróżnych kolorach, dlatego możemy wybrać taką barwę, jaki najbardziej będzie pasować do pozostałych roślin w ogrodzie.
Spis treści:
Jak posadzić stokrotkę afrykańską?
Stokrotka afrykańska lubi ziemię, która jest przepuszczalna. Zanim posadzimy ją w glebie, warto delikatnie rozbić jej korzenie. Sadzimy ją na takiej samej głębokości, w jakiej była w doniczce. Po posadzeniu należy ją obficie podlać.
Należy pamiętać, że stokrotka bardzo źle znosi przymrozki i chłodne temperatury. Jeśli sadzimy ją bezpośrednio do gruntu, musimy zaczekać do 15 maja.
Stokrotka doskonale radzi sobie w donicach i skrzynkach. Posadzenie jej w takiej formie będzie dodatkowo korzystne w kwestii zimowania. Kiedy skończy się sezon wiosenno-letni wystarczy, że przeniesiemy ją do ciepłego pomieszczenia.
Uprawa stokrotki afrykańskiej
Należy pamiętać, aby posadzić lub postawić roślinę na słonecznym stanowisku. Stokrotki lubią słońce, dlatego gorzej będą sobie radzić na stanowiskach cienistych i półcienistych. W takim wypadku roślina może się zamykać i gorzej kwitnąć.
Kwiaty stokrotki będą marnieć także w przypadku zbyt zimnych temperatur oraz pochmurnej i deszczowej pogody.
Stokrotki w największe upały mają tendencję do przerywania kwitnienia. Wynika to z tego, że nowe pąki zawiązują się w trakcie chłodniejszych nocy. Jeśli w lipcu roślina przestanie kwitnąć, nie należy jej wyrzucać. Wystarczy poczekać do sierpnia, aż temperatury delikatnie spadną.
Stokrotka doskonale znosi suszę. Mimo to w lecie należy pamiętać o regularnym podlewaniu rano lub wieczorem małymi dawkami wody. Podłoże nie może być jednak zbyt mokre, ponieważ wtedy zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
W przypadku roślin posadzonych doniczkach podlewanie może być wymagane częściej. Mniejsza ilość gleby gorzej utrzymuje właściwą wilgotność. Okazy w doniczkach należy także regularnie nawozić, przynajmniej raz w tygodniu. Doskonale nada się do tego nawóz do pelargonii oraz surfinii.
Zimowanie stokrotki afrykańskiej
Stokrotki afrykańskie to rośliny jednoroczne. Z tego powodu wraz z zakończeniem sezonu letniego, często rezygnujemy z ich uprawy. Można jednak spróbować przenieść je do cieplejszego pomieszczenia. Może się okazać, że kwiaty wytrzymają jeszcze przez dłuższy okres czasu, ozdabiając wnętrze naszego domu.
Sadzenie stokrotki w doniczkach ułatwi proces zimowania rośliny. Przesadzanie rośliny z gruntu do donicy jest ryzykowne — roślina może się nie przyjąć. Mimo to warto podjąć próbę, aby cieszyć się kwiatami stokrotki afrykańskiej jeszcze na początku jesieni.
Zobacz także: