Jak przycinać bukszpan i kiedy to robić? Trzy sposoby na wiosenne cięcie

Bukszpan to niezwykle uniwersalna roślina wyróżniająca się wysoką odpornością na zmienne warunki pogodowe i niedobory wody. Ten dekoracyjny krzew liściasty powszechnie wykorzystuje się do tworzenia pojedynczych rzeźb, żywopłotów czy obwódek rabat. Jest też niezastąpionym elementem wielkanocnego koszyczka. Sprawdź, jak i kiedy ciąć bukszpan, aby przez długi czas ozdabiał Twój ogród.

To już czas na pielęgnację bukszpanu.
To już czas na pielęgnację bukszpanu.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Czy cięty bukszpan odrośnie?

Bukszpan to popularna roślina, idealna do sadzenia w przestrzeni miejskiej. Dobrze radzi sobie z zanieczyszczonym powietrzem i doskonale znosi przycinanie. Przy odrobinie zaangażowania można formować z niej fantazyjne bryły geometryczne. Bukszpan uznaje się też za jeden z najlepszych gatunków na strzyżone żywopłoty czy zimozielone obwódki. Wiedząc, jak i kiedy strzyc krzew, można go dowolnie modelować i tym samym — pobudzać do wzrostu.

Aby zagwarantować optymalne warunki do rozwoju nowych pędów bukszpanu należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Oprócz regularnego przycinania roślina potrzebuje nawadniania, nawożenia i ochrony przed szkodnikami. Najbardziej zagraża mu ćma bukszpanowa.

Kiedy strzyc bukszpan?

Bukszpan cechuje się bardzo wolnym wzrostem, co pozwala na dosyć swobodne formowanie jego kształtu. Regularne strzyżenie to sposób na utrzymanie nienagannego i estetycznego wyglądu rośliny przez cały rok. Wiele osób zastanawia się, jakie terminy wybrać na cięcie bukszpanu. W zależności od oczekiwanego efektu i dostępności wolnego czasu można zdecydować się na:

  • Jednokrotne strzyżenie bukszpanu. Przeprowadza się je w momencie, gdy rośliny osiągnęły planowaną wielkość czy kształt. Najlepszym terminem cięcia bukszpanu jest w tym wypadku koniec czerwca. Pędy rozwijające się w późniejszej części roku są dosyć słabe i drewnieją przed zbliżającą się zimą. Dlatego nie powinny powodować zmiany kształtu uformowanej wcześniej bryły bukszpanu.

  • Dwukrotne strzyżenie bukszpanu. Taki wariant jest uznawany za najkorzystniejszy. Pierwszy termin cięcia bukszpanu wypada wtedy w marcu bądź kwietniu, jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego. Ma na celu nadanie roślinom oczekiwanej formy i pobudzenie ich do silniejszego rozrostu. Kolejne strzyżenie warto przeprowadzić pod koniec czerwca.

Bukszpan można ciąć raz, dwa albo trzy razy w roku.
Bukszpan można ciąć raz, dwa albo trzy razy w roku.


  • Strzyżenie trzykrotne bukszpanu. W tym wypadku, oprócz pobudzającego strzyżenia wiosennego na przełomie marca i kwietnia oraz letniego — pod koniec czerwca, dodaje się jeszcze cięcie sierpniowe. Ten ostatni zabieg pozwala na dokładne wymodelowanie figury i usunięcie pojedynczych pędów wyrastających poza oczekiwaną bryłę.
  • Jak obciąć bukszpan?

    Podczas cięcia bukszpanu trzeba uzbroić się w cierpliwość i... odpowiednie narzędzia. W trakcie strzyżenia najlepiej najpierw powierzchownie uformować krzewy, aby móc później skorygować ewentualne pomyłki. Cięcia warto wykonywać z dużą precyzją, szybko i pewnie, co pozwoli uniknąć nieestetycznych zgnieceń czy załamań.

    Wiedząc już, jak obciąć bukszpan, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Dzięki specjalnym akcesoriom przeznaczonym do prac w ogrodzie można sprawić, że strzyżenie stanie się przyjemniejsze i przebiegnie znacznie szybciej.

    Do narzędzi przydatnych podczas strzyżenia żywopłotu zaliczają się:

    • ostry sekator — sprawdzi się do obcinania mniejszych gałęzi i podcinania zielonych lub suchych pędów;
    • nożyce z obustronnie tnącymi ostrzami — nadają się do tworzenia bardziej skomplikowanych i precyzyjnych form;
    • nożyce szpalerowe — idealnie spisują się podczas cięcia bukszpanu.

    Należy pamiętać, że przycinanie krzewów, tak samo jak każda inna czynność, wymaga nieco praktyki. Wystarczy kilka strzyżeń, aby odkryć najlepszą taktykę i najkorzystniejszy termin na skracanie bukszpanu we własnym ogrodzie.

    Wielka Brytania: Drewniane meble z recyklinguDeutsche Welle
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
    Dołącz do nas