Jak pielęgnować i dbać o kalanchoe, żeby żyworódka zakwitła?
Kalanchoe to popularna roślina, należąca do sukulentów liściowych. Żyworódka wyróżnia się zebranymi w kwiatostany, dekoracyjnymi różnokolorowymi kwiatami. Nie jest to roślina wymagająca. Warto jednak wiedzieć, jak o nią należycie dbać. Jak pielęgnować kalanchoe, by zakwitła?
Spis treści:
Kwiat kalanchoe. Czy to roślina wieloletnia, czy jednoroczna?
Kalanchoe to roślina należąca do rodziny gruboszowatych. Inne jej nazwy to żyworódka i płodnolist. W swoim naturalnym środowisku rośliny te można spotkać w południowej Azji i niemal całej Afryce. Zostały jednak rozprzestrzenione w strefie międzyzwrotnikowej na wszystkich kontynentach.
Kalanchoe dzieli się na liczne gatunki, jednak najpopularniejszy z nich to Kalanchoe blossfeldiana. Właśnie ta roślina uprawiana jest niemal na całym świecie i można ją spotkać w większości sklepów ogrodniczych czy w kwiaciarniach.
Blossfeldiana kalanchoe to sukulent, posiadający mięsiste liście. Jak wszystkie sukulenty, roślina nie jest specjalnie wymagająca. Występuje w wielu odmianach, które różnią się przede wszystkim kolorem kwiatów. Mogą być między innymi czerwone, żółte, pomarańczowe, białe lub różowe. Co ciekawe, istnieją też okazy dwukolorowe.
Kalanchoe to roślina wieloletnia. W dodatku może kwitnąć przez cały rok, jednak zakwita dopiero wtedy, gdy dzień trwa krócej niż 10 godzin. W Polsce kwitnie więc w zimie - od listopada do lutego.
Jak pielęgnować kalanchoe?
Pielęgnacja kalanchoe nie jest szczególnie kłopotliwa. Warto jednak pamiętać, że roślina lepiej znosi przesuszenie niż przelanie. Lubi żyzną ziemię z mineralnymi dodatkami. Preferuje podłoże przepuszczalne i próchnicze, o pH od 6 do 6,5. By stworzyć dla niej idealne warunki, warto wymieszać ziemię ogrodniczą z gruboziarnistym piaskiem.
Kalanchoe warto zapewnić słoneczne stanowisko. Dzięki temu jej kwitnienie będzie obfitsze. Słońce sprawi też, że liście rośliny będą miały mocniejszą, ciemnozieloną barwę. Przycinanie kalanchoe powinno zostać przeprowadzone po okresie kwitnienia. Można wówczas skrócić pędy nawet o połowę. Zalecane jest też uszczykiwanie nowych pędów, dzięki czemu roślina rozkrzewi się i będzie gęstsza.
Jeśli chodzi o odpowiednią temperaturę, kalanchoe preferuje 12-15 stopni Celsjusza. W lecie idealna temperatura dla tej rośliny może być znacznie wyższa - nawet około 27 stopni Celsjusza. Gdy kalanchoe przekwitnie i zostanie przycięte, roślina przechodzi w stan spoczynku. Warto co roku, najlepiej wiosną, przesadzać ją do nieco większej doniczki.
Czytaj również: Te rośliny pięknie rosną nawet w cieniu. Banalne w obsłudze!
Jak często podlewać kalanchoe?
Kwiaty kalanchoe należy podlewać dopiero wówczas, gdy podłoże przeschnie. Mimo kwitnienia zimą podlewamy je rzadziej niż latem. Mięsiste liście kalanchoe mają umiejętność gromadzenia wody. Właśnie dzięki temu roślina jest w stanie przetrwać bez trudu okres suszy.
Średnio więc wystarczy ją podlewać raz w tygodniu. Nie można przelewać rośliny, gdyż kalanchoe może wówczas zgnić. Może też rozwinąć się na niej mączniak. W takiej sytuacji należy odciąć i wyrzucić porażone części.
Najlepiej podlewać kalanchoe co 10-14 dni zimą i co 5-6 dni latem. Nawożenie kalanchoe powinno zostać przeprowadzone przy użyciu specjalnego nawozu do sukulentów. Warto to robić od maja do sierpnia - mniej więcej 2 razy w miesiącu.
Czytaj również: Pielęgnacja sukulentów zimą. Czy podlewać kaktusy w lutym?
Dlaczego kalanchoe nie chce kwitnąć?
Jeśli kalanchoe nie kwitnie, może to być spowodowane nieodpowiednim okresem w roku. Pamiętajmy, że jest to tak zwana "roślina krótkiego dnia".
Jesienią i zimą w Polsce dni są odpowiednio krótkie, by zakwitła, jednak przez sztuczne oświetlenie w pomieszczeniach kwiaty mogą się nie pojawić. Warto więc na przykład umieścić ją na parapecie okna zasłoniętego zasłoną lub w jakimś ciemniejszym miejscu. Potrzymajmy ją w nim przez około miesiąc lub 1,5 miesiąca. Po tym czasie powinna zakwitnąć bujnie i obficie.
Kalanchoe może nie kwitnąć również z powodu błędów pielęgnacyjnych - w tym przede wszystkim niewłaściwego podlewania.
Czytaj też:
Zobacz też: