Jak pielęgnować strelicję i co zrobić, żeby rajski kwiat zakwitł w domu?

Strelicja to piękna roślina, która z uwagi na swój niezwykły wygląd jest często nazywana „rajskim ptakiem”. Jej nazwa upamiętnia żonę króla Jerzego III, Zofię Charlottę z Meklemburgii-Strelitz, królową Wielkiej Brytanii w latach 1761-1818 i Hanoweru w latach 1814-1818. Strelicja coraz częściej gości w naszych domach, a choć nie jest rośliną wymagającą, warto poznać zasady jej uprawy i pielęgnacji. Jak dbać o strelicję? Co zrobić, żeby zakwitła?

Strelicja to niezwykle dekoracyjna roślina, która cieszy się rosnącą popularnością. Zobacz, jak dbać o strelicję i co zrobić, żeby zakwitła
Strelicja to niezwykle dekoracyjna roślina, która cieszy się rosnącą popularnością. Zobacz, jak dbać o strelicję i co zrobić, żeby zakwitła123RF/PICSEL

Gatunki strelicji i charakterystyka rośliny

Strelicja (Strelitzia) to rodzaj roślin z rodziny strelicjowatych, które występują w naturze w południowej Afryce. Strelicja została introdukowana w Meksyku i na wyspach Juan Fernández. Jest rozpowszechniona w uprawie, a w naszym umiarkowanym klimacie jest rośliną szklarniową. W hodowlach szklarniowych uprawiana jest jako kwiat cięty, ponieważ jej dekoracyjny wygląd sprawia, że nadaje się świetnie do widowiskowych bukietów.

Wyróżniamy 5 gatunków strelicji. To:

  • Strelicja alba (strelicja biała, znana również jako "strelicja okazała")
  • Strelicja caudata (strelicja górska)
  • Strelicja juncea (znana też jako "Laska biskupa")
  • Strelicja nicolai (również znana jako "strelicja biała", a także "strelicja Mikołaja")
  • Strelicja reginae (strelicja królewska).

Strelicję królewską można bez trudu kupić w Polsce. Dostępna jest w szklarniach, ale warto wiedzieć, że można ją również uprawiać w warunkach domowych. To najpopularniejszy gatunek strelicji, choć dużą popularnością cieszy się również strelicja nicolai.

Jak wygląda strelicja? Odmiana królewska ma duże liście, osiągające nawet 100 cm wysokości i wyrastające z podziemnych kłączy. Ich intensywnie zielona barwa lekko opalizuje na kolor srebrny. Kwiaty tej rośliny mają intensywną, pomarańczowo-niebieską barwę. Są niezwykle ozdobne i rzeczywiście przypominają rajskiego ptaka.

Strelicja nicolai nazywana jest z kolei czasem "dzikim bananowcem". Ma ogromne liście o ciemnozielonej barwie, które z czasem stają się lekko postrzępione. Kwiaty tego gatunku są biało-czarne.

Strelicja - uprawa. Jak pielęgnować strelicję?

W swoim naturalnym środowisku strelicja lubi rosnąć nad brzegami rzek i jezior. Lubi więc wilgotne powietrze i podłoże. Potrzebuje słonecznego stanowiska, nawadniania (zwłaszcza latem) i odżywczego, przepuszczalnego podłoża. Nie ustawiajmy jej przy kaloryferach zimą, zraszajmy liście i przycinajmy ich końcówki, jeśli staną się brązowe. Regularne spryskiwanie liści zmniejszy też ryzyko pojawienia się przędziorków. Najlepsza temperatura dla strelicji to około 20-25 stopni Celsjusza. 

Strelicja nicolai ma biało-czarne kwiaty. Roślina zwana jest też potocznie "dzikim bananowcem". Jak uprawiać strelicję w domu?123RF/PICSEL

Strelicja - uprawa w domu. Jaka ziemia do strelicji?

Strelicja potrzebuje ziemi żyznej i przepuszczalnej. Dzięki temu jej kwiaty i liście mogą się poprawnie rozwijać, a jednocześnie korzenie nie będą narażone na gnicie. Podłoże strelicji powinno być wilgotne, ale nie mokre. Warto zastosować specjalną mieszankę, składającą się w 50% z torfu miękkiego, w 40% z keramzytu lub perlitu i w 10% z glinki ogrodniczej.

Jaki nawóz do strelicji zastosować? Warto wybrać nawóz do roślin zielonych. Jeśli roślina kwitnie lub chcemy by zakwitła, lepiej zastosować nawóz z większą ilością potasu i fosforu. Strelicję nicolai można nawozić na przykład nawozem do roślin kwitnących. Z kolei strelicji królewskiej przyda się nawóz do pomidorów i ogórków - z uwagi na duże ilości potasu i fosforu taki produkt korzystnie wpłynie na rozwój bryły korzeniowej i pobudzi roślinę do kwitnięcia.

Jak często podlewać strelicję?

Podlewanie strelicji jest ważne zwłaszcza w okresie letnim. Można ją wówczas umieścić na tarasie lub na balkonie. By jednak zabezpieczyć ją przed ewentualnymi poparzeniami, roślinę należy podlewać natychmiast, gdy jej podłoże przeschnie. Warto również codziennie zraszać strelicję, używając do tego miękkiej wody. Należy znacznie zmniejszyć intensywność podlewania strelicji między październikiem a listopadem. To czas, kiedy roślina odpoczywa.

Strelicja - warunki. Jaka doniczka dla strelicji?

Doniczka, w której zostanie umieszczona strelicja, powinna mieć dużo otworów w dnie. Należy też wykonać w niej warstwę drenażu, chroniącą kłącza i korzenie przed nadmierną wilgocią. Strelicja nicolai wymaga doniczki o średnicy 21-24 cm.

Kiedy przesadzać strelicje? Biorąc pod uwagę wymagania, jakie ma strelicja, przesadzanie tej rośliny powinno się odbywać dopiero w chwili, gdy jej korzenie przerastają otwory drenażowe, wykonane w donicy lub gdy bryła korzeniowa powoli rozpiera jej ścianki. Najlepiej przesadzać roślinę po okresie kwitnienia, co 2-3 lata.

Strelicja lubi słoneczne stanowiska. Ustawienie jej w cieniu może opóźnić kwitnienie123RF/PICSEL

Jak długo rośnie strelicja?

Jak szybko rośnie strelicja? Wiele osób będzie pewnie rozczarowanych, że ta piękna roślina rośnie stosunkowo wolno. Za to w sprzyjających warunkach może osiągnąć imponujące rozmiary. 

Strelicja królewska może dorosnąć nawet do 1,5 metra. W naturze odmiana nicolai potrafi osiągnąć nawet 12 metrów wysokości. Jednocześnie warto pamiętać, że roślina może zakwitnąć nawet po 3-5 latach.

Co zrobić, żeby zakwitła strelicja?

Kwitnieniu strelicji sprzyja słoneczne stanowisko. Ustawienie jej w cieniu zahamuje jej wzrost i opóźni kwitnienie. Roślinę najlepiej więc ustawić w pobliżu okna. Lepiej jednak odsunąć je od nich zimą, ponieważ strelicje nie lubią przeciągów i źle się czują przy kaloryferach. Pojawianiu się kwiatów nie sprzyja nawożenie azotem. Jeśli będzie go zbyt wiele, kwiaty będą niewielkie i słabe.

Co zrobić, żeby strelicja zakwitła? Przede wszystkim pozwólmy jej przejść w stan spoczynku, a po nim wznówmy regularne podlewanie i nawożenie. Pamiętajmy też, że kwiaty zwykle pojawiają się późno - nawet po 3 czy 5 latach.

Czytaj też:

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas