Pielęgnacja sukulentów zimą. Czy podlewać kaktusy w lutym?
Sukulenty to rośliny niezwykle wytrzymałe. Przyzwyczajone są nawet do długotrwałych susz, dzięki umiejętności gromadzenia w tkance zapasów wody. Można z nich przygotowywać wspaniałe kompozycje, dzięki czemu wnętrze nabiera charakteru. Jak wszystkie rośliny, sukulenty wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji – zwłaszcza w tak trudnym okresie, jakim jest zima. Jak pielęgnować sukulenty zimą? Jak często je podlewać i czego potrzebują do bezpiecznego przezimowania?
Sukulenty - co to?
Sukulenty, czyli rośliny gruboszowate, to rośliny, które świetnie przystosowały się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody. Udało im się to między innymi dzięki wykształceniu specjalnej tkanki wodnej, która służy do gromadzenia wody.
Wyróżniamy 3 grupy sukulentów:
- korzeniowe,
- liściowe,
- łodygowe.
W języku łacińskim "succulentus" oznacza "soczysty". Wiele roślin tego typu uprawianych jest jako rośliny ozdobne, z uwagi na interesujący wygląd i niewielkie wymagania.
Najpopularniejsze z nich to aloes, agawa, żyworódka, eszeweria, haworsja pasiasta czy grubosz jajowaty (znany lepiej jako "drzewko szczęścia"). Warto wiedzieć, że kaktusy należą do sukulentów łodygowych. Mają więc takie same wymagania.
Jak pielęgnować sukulenty?
Sukulenty to rośliny mało absorbujące. Nie wymagają częstego podlewania i dobrze się czują w sezonie grzewczym, gdy powietrze staje się zbyt suche dla wielu roślin. Czy sukulenty potrzebują światła? Odpowiadają im dobrze nasłonecznione pomieszczenia. Idealnym miejscem dla nich będzie parapet lub usytuowana w pobliżu okna półka. W okresie wiosenno-letnim rośliny podlewa się raz lub 2 razy na tydzień. Zimą potrzebują jednak całkiem innej pielęgnacji.
Jak dbać o sukulenty zimą? Niezwykle ważne jest odpowiednie zimowanie sukulentów. W tym celu należy im zapewnić należytą temperaturę. Najlepiej umieścić je w chłodniejszych przestrzeniach - w schowku, piwnicy czy na korytarzu. Idealna temperatura powietrza dla nich powinna wynosić mniej niż 15 stopni Celsjusza.
Pomieszczenie powinno jednocześnie być suche. Ustawienie rośliny w łazience nie będzie zatem dobrym pomysłem. Wilgoć może doprowadzić do rozwoju pleśni. W konsekwencji roślina może nawet zgnić. Jeśli pomieszczenie będzie ciemne, należy pamiętać, aby wiosną sukulenty stopniowo przyzwyczajać do światła słonecznego.
Jak podlewać sukulenty?
Kwiaty sukulenty zimą nie potrzebują intensywnego podlewania. Jak często podlewać sukulenty? W okresie jesienno-zimowym wystarczy nawet raz na 4-8 tygodni. Podlewanie sukulentów jest konieczne dopiero wówczas, gdy ich liście zaczną się nieco obkurczać. Czy podlewać kaktusy w lutym? W zasadzie można tego w ogóle nie robić.
Rośliny te lubią deszczówkę, ale będą zadowolone również z podlewania przegotowaną, odstaną wodą z kranu. Ma ona kwaśny odczyn. Do podlewania można wykorzystać ręczny rozpylacz wody. Lepiej będzie jednak skorzystać z następujących sposobów:
- strzykawka - pozwoli precyzyjnie dostarczyć wodę do każdej rośliny, jeśli sukulenty rosną w jednej doniczce, w większej liczbie;
- przepłynięcie wody przez podłoże - roślinę należy obficie podlać, a następnie zaczekać aż jej nadmiar wypłynie z doniczki. W jej dnie powinny się znajdować pomocne otwory. W razie potrzeby czynność możemy powtórzyć.
Co kilka tygodni rośliny warto też spryskiwać miękką wodą, by usunąć z ich powierzchni kurz. Pamiętajmy również, że nawet jeśli liście rośliny pomarszczą się nieco z niedoboru wody, szybko odzyskają swój piękny wygląd, gdy tylko je podlejemy. To raczej nadmiar wody może zaszkodzić sukulentom bardziej niż ich przesuszenie.
Czytaj też:
Zobacz też: