Co odstrasza osy? Zapachy, których nie lubią

Osy są stałymi towarzyszami letnich pobytów w ogrodzie lub na balkonie. Lgną nie tylko do słodkich potraw, ale także do nektaru z kwiatów. Zabijanie tych owadów to bardzo zły pomysł. Lepiej postawić na naturalne metody, które odstraszają osy. Jakich zapachów nie lubią?

Osy nie lubią aromatów niektórych olejków eterycznych i ziół. Nie przepadają też za fioletowym kolorem.
Osy nie lubią aromatów niektórych olejków eterycznych i ziół. Nie przepadają też za fioletowym kolorem.123RF/PICSEL

Dlaczego należy odstraszać osy?

Wbrew pozorom osy to bardzo pożyteczne owady. Polują na komary, pająki, mszyce, muchy. Jednak niemożliwe jest zawarcie z nimi "przymierza". Osy mogą też wyrządzić znaczne szkody, zarówno ludziom, jak i całemu środowisku.

  • Żywią się słodkimi owocami, takimi jak porzeczki, maliny, winogrona i gruszki. Owady całkowicie zjadają jagody, a w owocach, które są nieco większe, tworzą tunele, w których może znajdować się jednocześnie kilka os.
  • Stanowią również zagrożenie dla życia ludzkiego. Jeśli przy silnej reakcji alergicznej spowodowanej ukąszeniem owada nie rozpocznie się leczenia na czas, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego i innych nieprzyjemnych konsekwencji.
  • Osy są potencjalnymi nosicielami chorób zakaźnych, ponieważ pożywienie czerpią nie tylko z klombów czy ogrodów, ale także ze śmieci.

Co odstrasza osy?

Wobec zagrożenia i szkód, jakie mogą wyrządzić, pojawia się pytanie, jak przegonić osy z zasięgu wzroku? Istnieje kilka sposobów.

  • Charakterystyczna woń. Osy nie lubią aromatów niektórych olejków eterycznych i ziół. Dlatego wystarczy rozpylić zapach, umieścić kilka kropel olejku na wacikach lub zasadzić rośliny w miejscach, w których często pojawiają się osy, na przykład na balkonie, tarasie lub w ogrodzie.
  • Siatki i moskitiery. Można je zainstalować w oknach, aby uniemożliwić osom, dostanie się do domu.
  • Fioletowy papier. Osy przyciągają takie kolory, jak żółty, zielony i czerwony, ale nie lubią fioletowego. Możesz umieścić taki kolorowy papier w miejscach, w których często pojawiają się osy.
  • Woreczki z wodą. Te natarczywe owady nie lubią lustra wody i unikają miejsc, w których widzą swoje odbicie. Możesz wypełnić woreczki foliowe wodą i powiesić je na zewnątrz, aby osy unikały tych miejsc.
  • Pułapki. Można zastosować specjalne, które są dostępne w sklepach ogrodniczych. Inne z powodzeniem wykonasz samodzielnie. Wystarczy, że przetniesz butelkę na pół i jej dolną część wypełnisz sokiem owocowym, miodem lub syropem. Następnie odwrócisz górną część butelki i umieścisz ją w dolnej części. Osy, przyciągnięte zapachem, wpadną do środka i nie będą w stanie samodzielnie się wydostać.
  • Zachowanie porządku. Osy chętnie sięgają po resztki jedzenia i napojów. Ważne jest, aby zachować czystość wokół miejsc do biesiadowania w ogrodzie lub na balkonie. Trzeba unikać pozostawiania na zewnątrz resztek posiłków, które zwabiają owady.

Rośliny i zapachy, których nie lubią osy

Zastanawiasz się, czym odstraszyć osy, by odleciały daleko? Pamiętaj, że te owady nie lubią wielu zapachów, dlatego może to być twoja skuteczna tarcza ochronna. Przede wszystkim niektóre rośliny i zioła, takie jak lawenda, pelargonia, bratek, macierzanka cytrynowa, mięta, oregano, bazylia, rozmaryn, piołun, i tymianek, wydzielają nieprzyjemne dla os aromaty. Można je posadzić w pobliżu obszaru, który chcesz chronić. 

Co jeszcze dobrze działa? Czego boją się osy?

  • Zapach octu lub pokrojonego czosnku.
  • Olejki eteryczne: cytrynowy, goździkowy, eukaliptusowy lub z drzewa herbacianego.
  • Pokrojone plastry cytryny i powbijane w nie goździki.
  • Ekologiczne kadzidełka odstraszające owady.
  • Dym z mielonej kawy spalanej na ognioodpornej powierzchni.

Należy jednak pamiętać, że powyższe metody są skuteczne tylko przy niewielkich problemach z obecnością owadów. W przypadku poważniejszych problemów z gniazdami os zlokalizowanymi przy budynkach mieszkalnych konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy, która zajmuje się zwalczaniem szkodników.

Pomysłowość kłusowników nie zna granic. Pułapki mrożą krew w żyłachStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas