To już czas. Jak przyciąć piwonie na zimę?

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Piwonia to bylina znana z dużych, aromatycznych kwiatów, która kwitnie od połowy wiosny do lata. Jest ceniona za swoje ozdobne piękno i powszechnie stosowana w rabatowych kompozycjach kwiatowych oraz bukietach. Aby piwonie wyglądały jak najlepiej, należy zapewnić im odpowiednią pielęgnację, która obejmuje regularne przycinanie. Sprawdź, kiedy obcinać piwonie i jak prawidłowo przyciąć piwonie na zimę.

Przed zimą warto zabrać się za przycinanie piwonii
Przed zimą warto zabrać się za przycinanie piwonii123RF/PICSEL

Czy ścinać piwonie na zimę?

Przycinanie jest czynnością niezbędną dla utrzymania dobrego zdrowia i prawidłowego wzrostu piwonii. Prawidłowo wykonane przynosi roślinie szereg korzyści. Przede wszystkim pomaga utrzymać kształt piwonii, zapewniając jej zrównoważony i równomierny wzrost. Właściwe przycinanie może poprawić cyrkulację powietrza i ekspozycję na światło, które są niezbędne dla ogólnego stanu zdrowia rośliny. Ścinanie piwonii na zimę pozwala usunąć chore, martwe lub uszkodzone pędów, dzięki czemu można również zapobiegać chorobom rośliny.

Kolejną ważną korzyścią wynikającą z przycinania piwonii jest sprzyjanie obfitemu kwitnieniu. Usuwając martwe lub uszkodzone pąki kwiatowe, roślina może skierować więcej energii na produkcję nowych kwiatów. Powstałe kwiaty są wówczas większe, bardziej kolorowe i pachnące, co czyni piwonie jeszcze bardziej atrakcyjnymi.

Przycinanie może również pomóc przedłużyć żywotność rośliny poprzez usunięcie jej starszych lub chorych części. Dzięki temu piwonia może skupić się na wzroście i rozwoju, co skutkuje rozrostem silniejszego i zdrowszego okazu.

Kiedy obcinać piwonie?

Idealny czas na przycinanie piwoniizależy od gatunku rośliny, którą masz w ogrodzie. Na przykład piwonie bylinowe należy przycinać na zimę, późną jesienią lub wczesną wiosną, zanim pojawią się nowe przyrosty. Dzięki temu piwonia może skoncentrować swoją energię na wyhodowaniu nowych pędów i kwiatów w następnym sezonie.

Kiedy obcinać piwonie krzewiaste? Należy przycinać je najlepiej od razu po kwitnieniu, ponieważ kwitną na pędach ubiegłorocznych i przycinanie późną zimą lub wczesną wiosną może zahamować aktywny wzrost rośliny i jej kwitnienie. Natomiast w celu odmłodzenia krzewu, by roślina zregenerowała się po zimie, należy obciąć piwonie drzewiaste na wiosnę.

Jeśli w twoim ogrodzie rosną piwonie Itoh, przytnij je przed zimą – najlepiej w listopadzie.

Pamiętaj, że obcinanie piwonii należy wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić rośliny. Zawsze używaj sterylnych, ostrych narzędzi do przycinania i wykonuj czyste, precyzyjne cięcia. Należy również unikać nadmiernego obcinania rośliny, ponieważ może to ją osłabić i spowolnić wzrost oraz zatrzymać kwitnienie.

Jak przyciąć piwonie na zimę?

Do przycinania cienkich pędów piwonii przydadzą się nożyce, a do cięcia grubszych gałęzi sekator. Możesz zaopatrzyć się także w nóż ogrodniczy, który umożliwia wykonywanie precyzyjnych i czystych cięć.

Co ciekawe, w sezonie kwitnienia również warto regularnie obcinać piwonie w celu usuwania przekwitłych kwiatów. Dzięki temu roślina będzie kwitła dłużej i obficiej. Przekwitłe kwiatostany piwonii drzewnej należy usunąć na wysokości około 5 cm nad widocznym pąkiem. Z kolei przy piwoniach bylinowych trzeba obciąć nie tylko przekwitłe kwiaty, ale i cały pęd. W okresie wegetacji można także usuwać boczne pąki kwiatowe. Pozostawienie na pędzie tylko jednego kwiatostanu pozwoli uzyskać duży kwiat. Natomiast pozbycie się pąka szczytowego i usunięcie bocznych pąków będzie skutkować mniejszymi, ale licznymi kwiatami.

A jak obcinać piwonie przed zimą? Tu również wiele zależy od gatunku rośliny.

  • Piwonie bylinowe. Trzeba usunąć wszystkie martwe kwiaty i liście. Następnie obciąć pozostałe części nadziemne tuż nad ziemią, pozostawiając jedynie 5 cm łodygi.
  • Piwonie drzewiaste (krzewiaste). Nie wymagają przycinania przed zimą, jeśli wykonano ich cięcie niezwłocznie po zakończeniu kwitnienia. Jeżeli do tego nie doszło, należy usunąć przekwitnięte kwiaty i obumarłe liście. Można też pobudzić roślinę do rozrostu, skracając pozostałe pędy o połowę.
  • Piwonie Itoh. Wymagają pozbycia się liści i ścięcia łodyg tuż nad dobrze rozwiniętym pąkiem zastępczym.

Podczas przycinania piwonii ważne jest wykonywanie precyzyjnych cięć, nie można szarpać rośliny i strzępić jej łodyg. Pędy należy obcinać pod kątem 45 stopni, dzięki czemu nowe gałązki będą wyrastać na zewnątrz, co zapewni roślinie lepszą cyrkulację powietrza i dostęp do światła słonecznego.

Dzięki dbaniu o prawidłowe przycinanie piwonii, roślina będzie rozwijała się zdrowo i obficie kwitła przez cały następny sezon. Zaniedbane piwonie nie tylko nieatrakcyjnie wyglądają, ale także są bardziej podatne na choroby grzybowe oraz ataki szkodników. Dlatego pamiętaj o pielęgnacji roślin w ogrodzie i nie zapomnij o przycięciu piwonii na zimę.

Nowe prawo dla polskich psów i kotów. Kto skutecznie blokuje dobrą zmianę dla zwierząt?Przemysław BiałkowskiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas