Muszki owocówki same nie znikną. Sposoby i najlepsze pułapki
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Choć muszki owocówki są bardzo małe, to ich obecność w domu przyprawia o irytację. Niewielkie, czarne „kropki”, które oblepiają owoce i inne jedzenie to prawdziwa zmora, a z ich plagą należy zacząć walczyć jak najszybciej. Dowiedz się, jak pozbyć się muszek owocówek, które świetnie poczuły się w twoim domu.
Dlaczego muszki owocówki pojawiły się w domu?
Muszki owocówki pojawiają się w domu tam, gdzie znajdują się fermentujące owoce. Dlatego ich plaga zwykle zdarza się latem, gdy domownicy często raczą się truskawkami, malinami, brzoskwiniami i innymi letnimi przysmakami.
Muszki owocówki mają długość do maksymalnie 3 mm. Jednak receptory znajdujące się na ich czułkach mogą wyczuć fermentujące owoce z odległości nawet kilkunastu metrów. Jest to możliwe, gdyż te zakończenia nerwowe są bardzo wrażliwe na zapach etanolu i octanu etylu. To związki wydzielające się właśnie na skutek zachodzenia procesu fermentacji. Zwiastuje on, że na owocach znajdują się drożdże, czyli pokarm poszukiwany przez muszki owocówki.
Owady te nie potrzebują kilogramów moreli, jagód czy jabłek, aby zacząć żerować w twoim domu. Przyciągają je nawet resztki tych owoców, które wyrzucasz do śmietnika. Mały ogryzek jabłka czy szypułka truskawki z przyczepioną do niej niewielką ilością miąższu to dla muszki owocówki ogromna porcja pożywienia.
Gdzie muszki owocówki składają jaja?
Muszki owocówki składają jaja w popsutych, fermentujących owocach. Bardzo szybko wykluwają się z nich larwy. Mają one pod dostatkiem jedzenia, dlatego rozwijają się i po czterech dniach przepoczwarzają się. Stadium poczwarki trwa 8 dni. Po tym czasie przekształca się ona w dorosłego osobnika.
Krótki cykl rozwojowy muszek owocówek i zdolność samic tych owadów do składania 60 jaj dziennie powodują, że latem łatwo o inwazję tych insektów.
Jak pozbyć się muszek owocówek i co je odstraszy?
Muszki owocówki są irytujące, ale nie gryzą ludzi. Mimo tego należy jak najszybciej rozprawić się z ich plagą. Owady te żerują w różnych miejscach i nierzadko w śmietnikach, dlatego mogą roznosić groźne dla człowieka drobnoustroje. Jedzenie (nawet te świeże), które miało kontakt z muszką owocówką, należy wyrzucić. Dlatego, gdy zauważysz inwazję tych robaków u siebie w domu, od razu zacznij od zastosowania domowych, naturalnych sposobów na ich wytępienie.
Domowe sposoby na muszki owocówki. Co odstrasza te owady?
Muszki owocówki możesz zniechęcić do swojego domu zapachem ziół. Nie znoszą one aromatu mięty i bazylii. By owady te omijały twój dom z daleka, możesz po prostu uprawiać te zioła w doniczkach. Do odstraszenia muszek owocówek przydadzą się też świeczki o bazyliowym i miętowym zapachu.
Te małe owady nie tolerują również woni lawendy. Dlatego, jeżeli muszki owocówki pojawiły się w twoim domu, wykorzystaj kilka kropel lawendowego olejku eterycznego do przemycia kuchennych blatów i mebli. Będą one wtedy odstraszać insekty swoim zapachem.
Domowe sposoby i naturalne pułapki na muszki owocówki
Do przygotowania naturalnej pułapki będzie ci potrzebny słoik oraz folia aluminiowa lub spożywcza, a także wykałaczka. W naczyniu umieść przynętę na owady. Mogą nią być:
- kawałki owoców – np. słodkich jabłek lub bananów,
- odrobina wina lub soku,
- ocet lub mleko zmieszane z cukrem.
Następnie szczelnie okryj otwór słoika folią. Sięgnij po wykałaczkę i za jej pomocą wykonaj małe otwory w foliowym wieczku. Muszki owocówki na pewno znajdą sposób, aby się przez nie przedostać i dotrzeć do przynęty. Nie ma jednak szans, aby zdołały się one wydostać na zewnątrz pułapki.
Domowe sposoby na muszki owocowe. Odkurzacz i suszarka
Muszki owocowe możesz wciągnąć do odkurzacza. Owady te są jednak dość szybkie, dlatego niektóre z nich mogą odlecieć, zanim je złapiesz. Do walki z muszkami można też wykorzystać suszarkę. Kierując gorący strumień powietrza na owady, „usmażysz” je.
Jeżeli domowe sposoby na muszki owocowe okażą się niewystarczające, jedynym wyjściem z sytuacji będą sklepowe środki owadobójcze. Możesz sięgnąć np. preparat w aerozolu oraz lepy, płytki i lampy, które działają jak pułapki na insekty.
Sposoby na muszki owocowe. Co zrobić, aby nie pojawiły się w domu?
Aby uniknąć inwazji muszek owocówek, warto:
- na okres letni zamontować w oknach moskitiery, tak aby owady nie miały wstępu do twojego domu;
- często wyrzucać śmieci, w których znajdują się owocowe odpadki;
- kilka razy w ciągu dnia myć blat kuchennym, na którym mogą znajdować się resztki owoców i krople ich soku;
- zawsze po przyniesieniu zakupów do domu przyglądać się owocom i od razu pozbywać się tych nadgniłych i uszkodzonych;
- dokładnie myć owoce kupione w sklepie czy przyniesione z ogrodu – mogą się na nich znajdować małe larwy muszek owocówek.
Pamiętaj, że w walce z owadami mogącymi przenosić chorobotwórcze drobnoustroje wszystkie chwyty są dozwolone. Dlatego, gdy zauważysz, że w twoim domu lata chmara muszek owocówek, od razu zajmij się ich zwalczaniem. Zacznij od wykorzystania naturalnych, bezpiecznych i pomysłowych domowych sposobów na te owady.