Aksamitki nie lubią chłodnych dni. Czy można je przezimować?

Oprac.: Justyna Nachman

Aksamitki to łatwe w uprawie rośliny, które obficie i intensywnie kwitną przez cały sezon. Ich uprawa nie tylko cieszy oko, ale także pomaga walczyć ze szkodnikami w ogrodzie. Aksamitki mają niewielkie wymagania, ale uchronienie ich przed zimą może okazać się kłopotliwe. Jak przezimować aksamitki i czy są to rośliny wieloletnie? Odpowiadamy.

Aksamitka zachwyca intensywnymi kolorami przez cały sezon, aż do jesieni.
Aksamitka zachwyca intensywnymi kolorami przez cały sezon, aż do jesieni.pixabay.com

Jak wyglądają aksamitki?

Aksamitki to rodzaj roślin z rodziny astrowatych, w której wyróżnia się ponad 50 gatunków. Pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie naturalnie występują na terenach podmokłych, nad brzegami rzek i w lasach liściastych. W zależności od odmiany aksamitka osiąga wysokość od 30 do nawet 120 cm.

Charakteryzują się rozgałęzionymi pędami z osadzonymi na szypułkach koszyczkami kwiatowymi. Nazwa “aksamitki” pochodzi od charakterystycznej struktury płatków kwiatowych, które w zależności od gatunku mogą być pomarańczowe, żółte lub brązowe. Rośliny te wyróżnia długie kwitnienie, trwające od czerwca aż do pierwszych przymrozków.

Liście aksamitki są ciemnozielone. Charakteryzuje je poszarpany brzeg i nietypowy zapach, który odstrasza takie szkodniki, jak krety czy nornice. Liście uwalniają go, po ich mechanicznym uszkodzeniu. Przez to aksamitki potocznie są też nazywane "śmierdziuszkami".

Jak przezimować aksamitki?

Aksamitki to kwiaty bardzo wrażliwe na mróz. Jeżeli są sadzone w pojemnikach, możemy na czas niskich wiosennych czy też jesiennych temperatur przenieść je do domu. Jednak roślina ta nie nadaje się do dłuższego przechowywania w takich warunkach np. przez całą zimę.

Przykrywanie na jesień aksamitek wkopanych do gruntu np. włókniną, też nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Rośliny i tak zmarzną. Niestety musimy się pogodzić z ich utratą wraz z nadejściem niskich temperatur i zasiać je na nowo wiosną.

Czy aksamitki są wieloletnie?

Aksamitki to rośliny jednoroczne, ponieważ nie są odporne na mróz. Jeżeli tylko temperatura spadnie poniżej zera, rośliny giną. Dlatego właśnie aksamitki kwitną do połowy jesieni. To wtedy najczęściej pojawiają się już w Polsce pierwsze przymrozki.

Z uwagi na powyższe, aksamitki co roku uprawiane są z nasion, a te zakwitają dopiero ok. 2-3 miesiące po siewie. Dlatego najlepiej jest je uprawiać poprzez rozsady, tj. wysiew nasion na przełomie marca i kwietnia w warunkach domowych. Dzięki temu w sezonie można włożyć do gruntu już gotowe sadzonki aksamitki i nie czekać na ich kiełkowanie w ziemi.

Kiedy i jak zbierać nasiona aksamitki?

Nasiona aksamitek zbiera się pod koniec ich sezonu wegetacyjnego, tj. pod koniec lata. W tym celu nie możemy usuwać przekwitniętych i suchych kwiatostanów, ponieważ to właśnie z nich uzyskamy nasiona. Ważne, aby nie próbować zbierać nasion zbyt wcześnie. Kwiatostany aksamitki muszą być w tym celu wysuszone i brązowe.

Przekwitnięte kwiatostany ścinamy i umieszczamy w papierowej torbie lub pojemniku. Na blacie rozkładamy papierowy ręcznik lub kartki, na których rozkładamy zebrane części aksamitki. Obrywamy płatki, po czym rozcieramy kwiatostany w dłoniach. Powinny z nich wylecieć nasiona, które są czarne i podłużne z białą końcówką.

Pozbierane nasiona aksamitki umieszczamy w papierowym lub plastikowym pojemniku (wyściełanym ręcznikiem papierowym), który umieszczamy na parapecie. Nie przykrywamy pojemnika, to mogłoby utrudnić odparowywanie wody z nasion. Ważne, aby na nasiona padały promienie słoneczne. Po tygodniu suszenia nasze nasiona aksamitki są gotowe. Przez zimę możemy je przechowywać w papierowej torbie w suchym i ciepłym miejscu.

Dlaczego aksamitki usychają?

Przyczyn usychania aksamitek może być kilka. Jeżeli mówimy o usychaniu w sezonie wegetacyjnym, może ono być spowodowane niedostateczną ilością dostarczanej roślinie wody. Szczególnie podczas trwających latem upałów. Pierwszą oznaką odwodnienia aksamitki są opadnięte liście, które po podlaniu powinny szybko wrócić do normy.

Aksamitki rosnące w doniczkach powinno podlewać się 1-2 razy dziennie miękką, odstaną wodą z kranu lub deszczówką. Natomiast te rosnące w gruncie wystarczy podlewać zwykle co 2-3 dni (codziennie w trakcie upałów). Unikajmy jednak przelania aksamitki i zadbajmy o skuteczny odpływ wody z doniczki w postaci otworów na jej spodzie.

Poza sezonem wegetacyjnym aksamitki usychają na skutek przemarznięcia. Rośliny te nie są przystosowane do funkcjonowania w takich warunkach. Niskie jesienne temperatury niszczą organy aksamitek, kończąc tym samym ich żywot w danym sezonie.

Sprzątający plaże robotPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas