Rozmnażanie hortensji najlepiej robić jesienią. Tylko jak?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Hortensje to niezwykle popularne rośliny ozdobne w ogrodach. Znane z dużych, efektownych kwiatów w odcieniach niebieskiego, różowego, fioletowego i białego, wnoszą piękno i elegancję do każdej zielonej przestrzeni. Dowiedz się, kiedy rozmnażać hortensje i jak to robić prawidłowo. Dzięki temu będziesz cieszyć się piękną i zdrową sadzonką.
Spis treści:
Kiedy rozmnażać hortensje? Najlepsza jest jesień
Idealnym okresem do rozmnażania hortensji jest jesień – mniej więcej od początku września do połowy października. Ta pora roku zapewnia idealną równowagę pomiędzy w miarę stabilnymi temperaturami, stałym poziomem światła i aktywnym wzrostem roślin, co sprzyja pomyślnemu rozwojowi korzeni i aklimatyzacji nowych sadzonek. Poza tym jesienne warunki atmosferyczne sprawiają, że rośliny są mniej podatne na ataki szkodników i choroby.
Rozmnażanie hortensji jest korzystne z kilku powodów. Po pierwsze, pozwala zwiększyć liczbę sadzonek bez konieczności zakupu nowych roślin, co oszczędza pieniądze w domowym budżecie. Po drugie, samodzielne rozmnażanie hortensji pozwala zachować i powielić specyficzne cechy rośliny matecznej, takie jak kolor kwiatów i odporność na określone warunki klimatyczne. Dzięki procesowi rozmnażania hortensji zyskuje się również osobistą satysfakcję i radość z uprawy własnych roślin od podstaw.
Jak się robi sadzonki hortensji?
Zastanawiasz się, jak zrobić nowe sadzonki hortensji do ogrodu lub na taras z rośliny, którą już masz? Oto trzy sprawdzone sposoby.
Pierwszy sposób – dzielenie na mniejsze rośliny
Hortensję, która już rośnie na rabacie, można podzielić na mniejsze rośliny. Czynność tę najlepiej wykonać pod koniec września, by mieć pewność, że hortensja dobrze się ukorzeni. Co trzeba zrobić? Należy wykopać całą roślinę z ziemi wraz z bryłą korzeniową i pociąć ją na kilka, najlepiej na dwie lub na cztery części. W ten sposób otrzymuje się kilka sadzonek ulubionej hortensji, które ponownie należy zasadzić w ziemi.
Drugi sposób – rozmnażanie hortensji z siewu
Jest to sposób, który wymaga cierpliwości i wytrwałości. Nie zawsze z nasion udaje się wyhodować nową sadzonkę. Niemniej czasami zdarza się, że rośliny same się rozsiewają. Tak jest np. w przypadku hortensji krzewiastej znanej też jako hortensja Annabelle, której kwiatostany kładą się na ziemię. Kiedy zostaną nią przysypane, na wiosnę mogą puścić młode siewki. Samodzielne robienie sadzonek z nasion wymaga położenia na ziemi dość dobrze wysuszonego kwiatostanu i przysypania go małą ilością piasku. Wówczas na wiosnę mogą wyrosnąć młode pędy nowej hortensji.
Trzeci sposób – zrywanie zdrewniałych części hortensji
Najczęściej w ogrodach można spotkać hortensje bukietowe oraz hortensje ogrodowe, które rozmnaża się właśnie w ten sposób. Do otrzymania nowej sadzonki potrzebne są sztobry, czyli zdrewniałe patyki rośliny. To właśnie z nich po wsadzeniu do ziemi, wiosną urosną malutkie sadzonki hortensji, które w trakcie sezonu urosną i osiągną spore rozmiary.
Jak rozmnażać hortensje?
Zanim zaczniesz rozmnażać hortensje ogrodowe, bukietowe lub krzewiaste, przygotuj niezbędne narzędzia. Do najpopularniejszej metody pozyskiwania nowych sadzonek, czyli zrywania sztobrów, przyda Ci się ostry czysty nożyk lub sekator. Ważne, by narzędzie zapewniało precyzyjne cięcie, które zminimalizuje uszkodzenia rośliny matecznej i samego cięcia, zwiększając w ten sposób potencjał skutecznego ukorzenienia się sadzonki. Ostrze nie powinno rozrywać łodyg rośliny, lecz umożliwić jej przycięcie jednym ruchem.
Po odcięciu zdrewniałego pędu hortensji należy pozbyć się również wysuszonego kwiatostanu oraz oberwać wszystkie pozostałe liście. Na każdym oczyszczonym pędzie powinny pozostać dwa oczka, z których wyrastają pąki. To właśnie ta część z oczkami powinna znaleźć się w ziemi.
Warto wiedzieć! Zbyt krótkie lub zbyt długie sztobry mogą zaburzyć rozwój systemu korzeniowego. Idealna długość cięcia na ok. 10-15 cm gwarantuje, że sadzonka będzie się sama podtrzymywać i wypuszczać korzenie bez nadmiernych naprężeń.
Tak przygotowany sztobr należy umieścić w mieszance piasku (najlepiej rzecznego) i żwiru lub piasku i torfu (w równych proporcjach). Wcześniej można zastosować wybrany ukorzeniacz, który wspomaga rozwój korzeni sadzonek hortensji.
W zależności od wielkości donicy w jednym pojemniku może znaleźć się nawet kilka pędów. Ważne jest, aby zachować między nimi minimum 5 cm odstępu z każdej strony. Należy pamiętać o utrzymywaniu dobrej wilgotności gleby i stabilnej temperatury, aby zapobiec wysychaniu sadzonek przed ukorzenieniem. Doniczkę najlepiej trzymać przez całą zimę w półcieniu i dbać o regularne podlewanie podłoża. Kiedy sztobry zaczną wypuszczać na wiosnę pierwsze zielone elementy, to znak, że roślina się ukorzeniła i czas przesadzić ją do klasycznej mieszanki ziemi w wybrane wcześniej miejsce.
Rozmnażanie hortensji jest bardzo prostym i szybkim zadaniem. Do tego jest niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem pozyskiwania nowych, pięknych roślin do ogrodu.