Jak zwiększyć wydajność krów mlecznych?

Artykuł sponsorowany

Jak zwiększyć wydajność krów mlecznych? To pytanie zadaje sobie wielu hodowców, zwłaszcza tych zajmujących się produkcją mlecznych przetworów. Warto jednak wiedzieć, że na wydajność mleczną krowy wpływa wiele czynników. Które z nich zaliczają się do najistotniejszych? Zachęcamy do poznania odpowiedzi w poniższym artykule.

W kwestii zwiększenia wydajności mleka niezwykle istotny jest rodzaj paszy spożywany każdego dnia przez krowy mleczne
W kwestii zwiększenia wydajności mleka niezwykle istotny jest rodzaj paszy spożywany każdego dnia przez krowy mlecznemateriały promocyjne

Jak zwiększyć wydajność mleczną krów?

Hodowla bydła mlecznego to trudne i odpowiedzialne zajęcie. Chociaż w kwestii wydajności mlecznej wiele zależy genetyki, należy również regularnie i w odpowiedni sposób dbać o zdrowie zwierząt. Badania wykazały, że współczesna krowa mleczna przebywająca w gospodarstwie przemysłowym produkuje średnio 50 litrów mleka dziennie, jednak w tej kwestii wiele zależy od wieku i masy ciała zwierzęcia, stanu zdrowia, warunków, w jakich przebywa na co dzień czy rodzaju diety. Chcąc zatem postarać się o zwiększenie wydajności mleka, warto zadziałać jednocześnie na kilku różnych polach, dbając o dobro bydła hodowlanego. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Rodzaj i jakość paszy

W kwestii zwiększenia wydajności mleka niezwykle istotny jest rodzaj paszy spożywany każdego dnia przez krowy mleczne. Regularnie dbając o dostarczanie bydłu hodowlanemu niezbędnych składników odżywczych, już w krótkim czasie można oczekiwać pozytywnych efektów, w tym poprawę jakości otrzymywanego mleka. Pożywienie musi być dostosowane zarówno do pory roku, jak i stanu fizjologicznego zwierzęcia - pominięcie tych kwestii może prowadzić do niedoborów ważnych substancji odżywczych, co prowadzić może nawet do występowania licznych schorzeń. Żywienie obejmować powinno pasze objętościowe (soczyste i suche) oraz pasze treściwe, z którymi warto podawać dodatki paszowe, które w swojej ofercie posiada między innymi sklep rolniczy Lewmik, uzupełniające niedobory witamin, substancji mineralnych, aminokwasów oraz białka. Chcąc zadbać ich wysoką jakość, dodatki paszowe warto wybierać wyłącznie w specjalistycznych sklepach. Sklep rolniczy Lewmik to miejsce oferujące nie tylko pokrywające pełne zapotrzebowanie na cenne składniki odżywcze mieszanki uzupełniające pokarm dla krów mlecznych, ale i artykuły niezbędne do wyposażenia farmy oraz pielęgnacji zwierząt hodowlanych. 

Warunki panujące w oborze

Równie ważną kwestią, wpływającą na wydajność mleczną krów jest ich system utrzymania. Wolnostanowiskowy zapewnia zwierzętom więcej swobody, co ułatwia pobór paszy, z której przyswajane są składniki odgrywające znaczącą rolę w procesie syntezy mleka. Warto wiedzieć, że higiena otoczenia, w którym znajdują się zwierzęta ma zarówno pośredni, jak i bezpośredni wpływ na wielkość laktacji oraz skład otrzymanego później mleka. Warunki panujące w oborze oddziałują w dużej mierze na stan zdrowia krowy, w tym jej wymion. Zapewnienie bydłu komfortowych warunków w postaci higienicznego i wygodnego legowiska to prosty sposób na umożliwienie mu swobodnego wypoczynku, co pozytywnie wpływa na długość przeżuwania. Przyjazne i czyste miejsce powoli do minimum ograniczyć stres odczuwany przez zwierzę, co w większości przypadków przekłada się na zwiększenie ilości produkowanego przez nie mleka. 

Stan zdrowia zwierząt

Oprócz jakościowej i odpowiednio zbilansowanej diety oraz odpowiednich warunków panujących w oborze, bez wątpienia należy również regularnie kontrolować stan zdrowia krów, zapewniając im bezzwłocznie konieczną opiekę weterynaryjną, kiedy wystąpią pierwsze symptomy schorzenia. Do najczęstszych zaliczają się choroby o podłożu metabolicznym, dotykające racic lub zapalenie gruczołu mlecznego, co szczególnie często dotyka zwierzęta wysokowydajne. Występowanie wyżej wymienianych schorzeń potrafi znacząco obniżyć wydajność mleczną krowy, a także jakość otrzymywanego mleka, którego walory smakowe wykluczają wykorzystania go w przetwórstwie ze względu na brak spełnionych norm jakościowych. Podobnie negatywnie na proces laktacji wpływają schorzenia racic, których występowanie może spowodować nawet całkowity zastój laktacji u zwierzęcia. 

Kwestie dotyczące rozrodu

Produkcja mleka ściśle związana jest również z okresem rozrodu bydła hodowlanego. Największy rozrost gruczołu mlekowego następuje średnio ok. 5 tygodnia po porodzie, zaś po osiągnięciu maksimum produkcyjnego stopniowo ulega obniżeniu. W okresie rui, w stadzie krów wysokowydajnych laktacja zmniejsza się o kilka procent, co może mieć także miejsce podczas 4 i 5 miesiąca ciąży, za co odpowiedzialny jest wysoki poziom progesteronu. Ciąża oddziałuje ponadto i na sam skład mleka - podczas jej drugiej połowy, poziom laktozy jest zazwyczaj niższy, natomiast wzrasta poziom zawartego w nim białka i tłuszczu. Bardzo ważne jest ponadto uwzględnienie okresu zasuszenia, odgrywającego znaczącą rolę w kwestii regeneracji gruczołu mlekowego. Okres ten trwa zazwyczaj od 6 do 8 tygodni i zdecydowanie nie warto go przyspieszać. Przyspieszenie regeneracji na siłę niekorzystnie oddziaływać będzie na zwierzę, a także przyczyni się do zmniejszenia kolejnej laktacji, przez co ilość mleka może ulec znaczącemu zmniejszeniu. 

Artykuł sponsorowany

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas