E-recepta online - kiedy można z niej skorzystać?
Artykuł sponsorowany
Recepty elektroniczne obowiązują od 2020 i praktycznie całkowicie zastąpiły ich papierowe odpowiedniki. Obecnie E-recepta online może być wystawiona w każdym przypadku kiedy potrzebujemy dostępu do leków. Rozwiązanie to niesie ze sobą liczne korzyści, które z pewnością docenią osoby korzystające z pomocy lekarzy. Przyjrzyjmy się, szczegółowo jak możemy uzyskać E-receptę i kto może nam ją wydać?
Czym jest E-recepta i dlaczego jest tak popularna?
E-recepty to nic innego jak dokumenty upoważniające nas do zakupu przepisanych przez lekarza leków. Od klasycznych papierowych recept różni je tylko fakt, że nie są przekazywane w formie papierowej. Lekarz po podjęciu decyzji o przepisaniu nam leków generuje kod, który po podaniu w aptece upoważnia nas do zakupu wybranych leków. Całą procedurę należy potwierdzić, podając swój numer PESEL. Obecnie dużą popularnością cieszą się recepty wydawane podczas konsultacji z lekarzem online. Usługę taką oferuje, między innymi, serwis medyczny e-lekarz24h.pl. W takim przypadku kod do odbioru leków najczęściej przychodzi do nas SMS-em. E-recepty są niezwykle wygodnym rozwiązaniem, które sprawia, że zakup leków jest znacznie łatwiejszy. Nie musimy już posiadać papierowej wersji recepty, dodatkowo problem z odczytaniem pisma na recepcie przestaje istnieć, całość wyświetla się na ekranie komputera. Liczne korzyści sprawiają, że E-recepty to najwygodniejsze rozwiązanie.
Kiedy możemy skorzystać z E-recepty online?
Możliwość skorzystanie z E-recepty online pojawia się podczas każdej konsultacji z lekarzem zdalnie. Coraz częściej korzystamy z możliwości konsultacji z lekarzem zdalnie. Możemy zasięgnąć rady lekarza przy pomocy telefonu komórkowego, wideo konsultacji czy nawet rozmowy na czacie. W każdym z tych przypadków, jeśli zachodzi konieczność przepisania leków, lekarz wystawie E-receptę online. W ten sposób mogą zostać przepisane praktycznie wszystkie leki, które objęte są obowiązkiem posiadania recepty. Oczywiście, jeśli zachodzą przeciwwskazania, lekarz może odmówić przepisania danego leku, mając na uwadze stan zdrowia pacjenta.
Jakie są procedury wydawania E-recepty online?
Receptę online może przepisać każdy lekarz upoważniony do wykonywania zawodu. Bez względu na swoją specjalizację może on zadecydować o konieczności zażywanych leków na podstawie konsultacji z pacjentem online. Recepty wystawione online są ważne przez taki sam czas jak ich papierowe odpowiedniki. Nie ma znaczenia również, na jaki lek chcemy otrzymać receptę. E-recepty online można wystawiać na każdy lek dostępny na rynku.
Jakie są korzyści płynące z wystawienia E-recepty online?
Największą zaletą E-recept online jest brak konieczności stawiania się osobiście u lekarza. Jest to szczególnie istotne dla osób niepełnosprawnych lub ciężko chorych. Dodatkowo możemy otrzymać e-receptę, nawet jeśli lekarz przyjmuje pacjentów w godzinach, kiedy my pracujemy. Brak konieczności pojawiania się u lekarza pozwala nam oszczędzić dużo czasu związanego z dojazdem i czekaniem w kolejce.
Podsumowanie
E-recepty online to najwygodniejsze rozwiązanie pozwalające na zdobycie potrzebnych nam leków. Lekarz może wystawić taką receptę po całkowicie zdalnej konsultacji, co pozwala nam oszczędzić znaczną ilość czasu. Recepty wystawione online są ważne przez taki sam okres jak te wystawione klasycznie. Możliwość uzyskania recepty online to duże udogodnienie dla osób z ograniczoną możliwością przemieszczania się, które nie mogą stawić się u specjalisty osobiście. Możemy w dowolnym momencie skontaktować się z lekarzem, który wystawi nam receptę na potrzebne leki.
Artykuł sponsorowany