Zrób to teraz w ogrodzie. Jeden błąd i będzie katastrofa

Oprac.: Tomasz Kromp

Jesień to moment, w którym warto przeprowadzić kilka ważnych prac na swojej działce. Obejmują one nie tylko jesienne nawożenie czy zabezpieczenie roślin przed zimowymi mrozami. Okazuje się, że warto również zadbać o ochronę zewnętrznego kranu. W przeciwnym razie narażamy się na prawdziwą katastrofę, która może nadszarpnać nasze finanse.

Kran w ogrodzie trzeba zabezpieczyć, aby woda w nim nie zamarzła.
Kran w ogrodzie trzeba zabezpieczyć, aby woda w nim nie zamarzła.123RF/Picsel, 123RF/PicselINTERIA.PL

Kiedy zakręcić wodę w ogrodzie i po co to robić?

Końcówka listopada to ostatni dzwonek na zabezpieczenie ogrodowego kranu na zimę. Gdy nadejdą zimowe mrozy, woda zalegająca w rurach może zamarznąć, a tym samym zwiększyć swoją objętość i doprowadzić do pęknięć. Usunięcie poważniejszych awarii to znaczne koszty, których prawdopodobnie każdy wolałby uniknąć. Właśnie dlatego należy pamiętać o zakręceniu wody w ogródku na zimę.

Żeby usunąć zalegającą w rurach wodę, najpierw należy odłączyć z kranu wąż ogrodowy, opróżnić go z wody i umieścić w suchym miejscu (na przykład w garażu lub altance). Następnie możemy przejść do dalszych działań. Odcinamy dopływ wody do kranów zewnętrznych, a potem odkręcamy rzeczone krany i opróżniamy je z resztek cieczy.

Jak zabezpieczyć kran w ogrodzie na zimę?

Oprócz opróżnienia rur z wody, istotne okazuje się również zabezpieczenie samego kranu. Zimą element jest narażony na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych (przede wszystkim mrozów). Zaniedbanie kranu i pozostawienie go na okres zimowy bez ochrony może doprowadzić do jego uszkodzenia, co również generuje dodatkowe wydatki.

Jak powinno się zabezpieczyć kran w ogrodzie na zimę? Do tego celu najlepiej użyć specjalnej osłony termicznej w formie pokrowca. Tego rodzaju zabezpieczenie jest łatwe w montażu, a ponadto zapewnia odpowiednią ochronę przed niskimi temperaturami. Warto jednak wiedzieć, że do zabezpieczenia kranu na zimę można wykorzystać również inne elementy, takie jak między innymi gąbki, styropian i taśma izolacyjna. Trzeba tylko pamiętać o solidnym montażu – wskutek silnego wiatru osłona może się zsunąć z kranu. Co więcej – w trakcie zimy warto co jakiś czas sprawdzać, czy zabezpieczenie się trzyma.

Osoby, które mają taką możliwość, mogą skorzystać z zaworów mrozoodpornych, którym nie są straszne niskie temperatury. Tego rodzaju krany są zwykle droższe od standardowych modeli, jednak w dłuższej perspektywie okazują się całkiem dobrym rozwiązaniem.

Zakaz hodowli klatkowej na terenie Unii Europejskiej. Kto go opóźnia?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas