Tabletki, obroża, krople. Co najlepsze na kleszcze dla psa?

Na przełomie maja i czerwca w Polsce przypada szczyt sezonu na kleszcze, więc trzeba teraz szczególnie uważać. Zadbać należy jednak nie tylko o siebie. Pamiętajmy, że nasze pupile również narażone są na ataki pasożytów i mogą zapadać na poważne choroby odkleszczowe. chronić domowe zwierzęta, zastanówmy się, co na kleszcze dla psa będzie dla niego najlepszą ochroną - tabletki czy obroża, a może krople na kark.

Kleszcze u psa to spory problem. Gdy zaatakują, mogą zarazić pupila boreliozą lub inną poważną chorobą
Kleszcze u psa to spory problem. Gdy zaatakują, mogą zarazić pupila boreliozą lub inną poważną chorobą123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Co na kleszcze dla psa? Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Opiekunowie muszą mieć świadomość, co jest dobre na kleszcze dla psa. To pozwala im lepiej chronić swoich czworonożnych przyjaciół przed poważnymi chorobami, jakie wywołują bakterie i wirusy przenoszone przez pasożyty.

Oczywiście nie ma metody, która w stu procentach eliminowałaby możliwość zapaści psa na boreliozę czy szczególnie częstą u pupili babeszjozę. Kleszczy jest mnóstwo w parkach, lasach i przydomowych ogródkach, dlatego trzeba regularnie przeglądać sierść pupila

Kleszcze u psa mogą wystąpić niezależnie od tego, czy często biega on po lesie, czy najczęściej przebywa w ogródku
Kleszcze u psa mogą wystąpić niezależnie od tego, czy często biega on po lesie, czy najczęściej przebywa w ogródku

Warto zdecydować się również na stosowanie specjalistycznych środków zapobiegawczych, które znacznie minimalizują ryzyko poważnego wystąpienia chorób odkleszczowych u psa.

Na rynku mamy do wyboru m.in.:

  • obroże na kleszcze;
  • tabletki na kleszcze dla psa;
  • krople na kark dla psa.

Obroża na kleszcze pomoże chronić pupila?

Jedną ze skutecznych i łatwych w użyciu metod ochronnych jest obroża na kleszcze i inne pasożyty. Zawiera ona specjalne substancje odstraszające, biobójcze lub o działaniu mieszanym, które chronią naszego psa przed konsekwencjami ataku intruza. 

Gdy prawidłowo założymy ją na szyję pupila, do 48 godzin uwolnione zostaną składniki aktywne, czyli olejki eteryczne o zapachu odpychającym kleszcze.

Producenci najczęściej zapewniają, że takie środki działają od 4 do około 8 miesięcy w zależności od marki, a ich cena w sklepach może wahać się od 20 do nawet 120 złotych. Takie rozwiązanie okaże się jednak lepszą ochrona przed kleszczami u psów o krótkiej sierści, u których obroża bardziej przylega do skóry i raczej u zwierząt, które rzadko wchodzą do wody.

Nie powinno się zakładać ich sukom karmiącym, ani psom, które przebywają z małymi dziećmi z uwagi na ich bezpieczeństwo.

Obroże przeciw kleszczom u psów muszą być dostosowane do wieku i wymiarów zwierzęcia
Obroże przeciw kleszczom u psów muszą być dostosowane do wieku i wymiarów zwierzęcia

Przy zakupie musimy wziąć pod uwagę:

  • czas działania
  • wymiary psa
  • rodzaj aktywnej substancji

Tabletki na kleszcze dla psa. Jak działają?

Dużą popularnością cieszą się również tabletki na kleszcze dla psa. Jest to stosunkowo nowy rodzaj ochrony przed szkodnikami, ale zasada działania jest prosta. Gdy podajemy zwierzęciu "lek", zawarte w nim substancje czynne przenikają do jego krwioobiegu i uśmiercają pasożyty, które osiądą na pupilu. Dzięki temu nie dojdzie do zarażenia.

Trzeba jednak bardzo uważać, gdyż u niektórych psów po podaniu tabletek na kleszcze mogą wystąpić reakcje alergiczne lub powikłania ze strony układu pokarmowego.

Przy zakupie musimy wziąć pod uwagę:

  • wymiary pupila
  • wiek pupila (czy jest to dorosły pies, czy szczenię)
  • alergię i nadwrażliwość zwierzęcia
Tabletki na kleszcze, podobnie jak obroże, mają nie doprowadzić do zakażenia zwierzęcia groźną chorobą
Tabletki na kleszcze, podobnie jak obroże, mają nie doprowadzić do zakażenia zwierzęcia groźną chorobą123RF/PICSEL

A może krople na kark? Nie tylko na kleszcze u psów

Poza tabletkami na kleszcze, na rynku mamy również dostępne krople na kark w formie preparatów typu spot-on na kleszcze, komary i inne insekty. To dobra alternatywa dla zwierząt, które nie mogą stosować obroży, czyli także dla kotów (o ile dany środek jest im dedykowany). 

Podaje się go bezpośrednio na skórę, a substancja zawarta w kroplach magazynowana jest w gruczołach łojowych pupila, skąd stopniowo uwalniana jest na powierzchnię. Producenci zapewniają, że preparaty są bezpieczne dla zwierząt i należy stosować je co około 4-5 tygodni.

Jednak w przypadku szczeniąt właściwsze mogą okazać się dedykowane im spraye owadobójcze działające przez kilka godzin. Zarówno w przypadku tego rozwiązania, jak i tabletek, przed zakupem warto skonsultować się z weterynarzem.

Przy zakupie musimy wziąć pod uwagę:

  • wymiary psa
  • wiek psa
  • możliwe działania niepożądane (alergie u psów)

Niezależnie od tego, na którą formę ochrony się zdecydujemy, pamiętajmy o dbaniu o higienę pupila. Przegląd sierści po każdym spacerze i regularne wizyty w gabinetach specjalistów, pozwolą nam znacznie zminimalizować ryzyko powikłań w przypadku wystąpienia choroby odkleszczowej.

Przed wyborem środka na kleszcze u psa zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii
Przed wyborem środka na kleszcze u psa zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii123RF/PICSEL

Czytaj również:

Zobacz także:

"Mam obowiązek reagować, kiedy klient kopnie psa"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas