W Dagestanie znaleziono 2,5 tys. martwych fok. Nie wiadomo, co je zabiło

Jakub Wojajczyk

Jakub Wojajczyk

Aktualizacja

W sobotę na wybrzeżu Morza Kaspijskiego w pobliżu miejscowości Machaczkała (Dagestan) znaleziono około 2,5 tys. martwych fok z gatunku nerpa kaspijska. Nie wiadomo, co było przyczyną masakry zwierząt. Wcześniejsze informacje mówiły o 700 martwych osobników, ale władze w niedzielę podały liczbę ponad trzykrotnie większą.

article cover
Agencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
W Dagestanie znaleziono 2,5 tys. martwych fok kaspijskich. To nie pierwszy raz gdy Morze Kaspijskie wyrzuca na brzeg te zwierzęta
W Dagestanie znaleziono 2,5 tys. martwych fok kaspijskich. To nie pierwszy raz gdy Morze Kaspijskie wyrzuca na brzeg te zwierzętaMusa Salgereyev / TASS / ForumAgencja FORUM

Aktualizacja: Wcześniejsze informacje mówiły, że w Dagestanie znaleziono 700 martwych fok. W niedzielę władze podały jednak, że martwych zwierząt jest aż 2,5 tys. Artykuł został przeredagowany, aby odzwierciedlać te doniesienia.

Niewyjaśnione przyczyny śmierci 2,5 tys. fok w Dagestanie

W Machaczkale znaleziono ok. 2,5 tys. martwych fok. Miasto leży nad Morzem Kaspijskim i jest stolicą Dagestanu, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Lokalne władze podały, że dokładne powody zdarzenia nie są jasne, ale były to prawdopodobnie przyczyny naturalne. Nie znaleziono dowodów wskazujących, że doszło do przestępstwa - powiedział Zaur Gapizov, szef kaspijskiego centrum ochrony środowiska. Dodał, że foki mogły być martwe już od dwóch tygodni.

To nie pierwszy taki przypadek gdy w tych okolicach znajdowane są martwe foki kaspijskie, ale teraz ich liczba jest wyjątkowo duża.

To nie pierwszy raz gdy foki kaspijskie umierają

Martwe nerpy kaspijskie w ciągu ostatnich 10 lat były wyrzucane na brzeg już kilka razy. Liczba martwych zwierząt nie przekraczała jednak wówczas 200 osobników. Najnowszy przypadek to już 2,5 tys. martwych fok.

Nerpy kaspijskie są uznawane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody od 2008 r. za gatunek zagrożony wyginięciem. W ciągu poprzedniego wieku ich liczebność spadła aż o 90 proc. Głównym zagrożeniem dla fok jest wydobycie i przetwarzanie ropy naftowej.

Kto jest winny masakrze fok?

Oprócz ryzyka związanego z zanieczyszczeniem wody, zagrażają im także kłusownictwo oraz przełowienie.

W Dagestanie trwa śledztwo co do przyczyn masakry fok u wybrzeży Morza Kaspijskiego. W przypadku poprzednich zdarzeń tego typu jako przyczynę śmierci zwierząt wskazywano "niesprzyjające warunki hydrometeorologiczne".

"Wydarzenia": Znaleziono martwe foki na polskim wybrzeżuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas