Lew przetrwał w lodzie 28 tys. lat. Chcą przywrócić wymarły gatunek

Jakub Wojajczyk

Jakub Wojajczyk

Aktualizacja

Naukowcy ze Szwecji chcą odtworzyć prehistoryczny gatunek lwa, którego znaleziono w lodowcach Syberii. Zwierzę żyło 28 tys. lat temu i zachowało się tak dobrze, że niemal bez uszczerbku przetrwały nawet jego zęby i wibrysy.

Lew jaskiniowy to wymarły gatunek dzikich kotów. Odnalezione szczątki dają naukowcom nadzieję na jego odtworzenie
Lew jaskiniowy to wymarły gatunek dzikich kotów. Odnalezione szczątki dają naukowcom nadzieję na jego odtworzenie123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Lwiątko odnalezione na Syberii to samica. Jej wiek szacuje się na ok. 28 tys. lat. Zwierzę należy do gatunku lew jaskiniowy, czyli Panthera spelaea. Doskonale zachowanej samicy nadano imię Sparta. Znaleziono ją w Jakucji w 2018 r.

Dwa prehistoryczne lwy jaskiniowe znaleziono na Syberii

Odkrycia dokonał mieszkaniec regionu, który na własną rękę poszukiwał w tych okolicach kłów mamutów. Co ciekawe, ten sam mężczyzna znalazł ledwie rok wcześniej podobne szczątki, które były oddalone od ciała Sparty o zaledwie 15 metrów. Były to także pozostałości lwa jaskiniowego, którego nazwano Boris. Ciało było w gorszym stanie niż w przypadku Sparty, ale i tak zachowało się wyjątkowo dobrze.

Mimo tego że miejsce odnalezienia dwóch lwiątek dzieliły zaledwie metry i oboje w chwili śmierci byli w wieku jednego-dwóch miesięcy, naukowcy ze Szwecji szacują, że zwierzęta dzieli ok. 15 tys. lat różnicy (samiec zmarł wcześniej).

Lwy jaskiniowe, które odkryli naukowcy są bardzo podobne do ich dzisiejszych kuzynów. Były jednak znacznie większe i miały dużo grubsze futro. Brakuje im za to cechy charakterystycznej lwów afrykańskich, jakie znamy z naszych czasów, czyli grzywy.

Czy naukowcy odtworzą lwa jaskiniowego?

Na dodatek, mimo że włosy odkrytych pod lodowcami Borisa i Sparty są żółtawo-brązowe, to badacze przewidują, że z czasem drapieżniki stałyby się bardziej szare, aby dostosować swój kamuflaż do zimowych warunków Syberii.

Istnieje szansa, że naukowcy będą chcieli odtworzyć gatunek lwów jaskiniowych dzięki odkryciom takim jak Boris i Sparta. Albert Protopopov, jeden z badaczy biorących udział w pracach, powiedział w 2021 r., że jest to bardzo realistyczne i byłoby łatwiejsze niż "przywrócenie do życia" np. mamuta włochatego.

Protopopov zasugerował stworzenie klonów Panthera spelaea z wykorzystaniem DNA współczesnych lwów afrykańskich. Najpierw naukowcy muszą jednak zsekwencjonować genom z odnalezionych szczątków lwów jaskiniowych. Dopiero wtedy będzie można rozpocząć prace nad ew. odtworzeniem gatunku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas