Lwy w Sudanie uciekły z klatek. Bojówkarze zastrzelili zwierzęta

W Sudanie zastrzelono trzy lwy po tym jak zwierzęta uciekły z bazy paramilitarnych sił zbrojnych. O wydarzeniu poinformowało jedno z sudańskich schronisk.

Bojówki Rapid Support Forces w Sudanie najpierw zażądały wydania trzech lwów z centrum ratowania zwierząt, a potem  - gdy drapieżniki uciekły z klatek - zostały szybko zastrzelone
Bojówki Rapid Support Forces w Sudanie najpierw zażądały wydania trzech lwów z centrum ratowania zwierząt, a potem - gdy drapieżniki uciekły z klatek - zostały szybko zastrzeloneASHRAF SHAZLYAFP

Lwy - które są gatunkiem określanym przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jako "narażony" - urodziły się dwa lata temu w sudańskim centrum ratowania zwierząt, na południe od Chartum, stolicy Sudanu.

Sudan. Trzy lwy zastrzelone przez bojówkarzy

Jak wyjaśnił Moataz Kamal, przedstawiciel centrum ratowania zwierząt, lwy o imionach Leo, Renas i Amani zostały niedawno sprzedane i przeniesione na prywatną farmę, która jest własnością paramilitarnych sił zbrojnych Rapid Support Forces. Farma znajduje się w Omdurmanie, największym mieście Sudanu.

RSF ma powiązania z bojówkami Dżandżawidów, które łączone są ze zbrodniami wojennymi podczas konfliktu w Darfurze, zachodnim regionie Sudanu. Bojówki represjonowały także protestujących w Chartum.

Centrum ratowania zwierząt w Sudanie poinformowało we wtorek w oficjalnym oświadczeniu, że jego przedstawiciele otrzymali telefon od oficera RSF, który poinformował ich, że lwy uciekły ze swojego wybiegu.

Sudańskie centrum ratowania zwierząt działa od niedawna, ale już ma za sobą mnóstwo wyzwań ze względu na trudną sytuację w krajuASHRAF SHAZLYAFP

Trudne życie sudańskich lwów

"Natychmiast zmobilizowaliśmy nasz zespół i zgromadziliśmy sprzęt oraz zaplanowaliśmy bezpieczne schwytanie lwów i podanie im środków uspokajających" - dodano w oświadczeniu. Wkrótce jednak akcję ratunkową odwołano. RSF przekazało tylko, że trzy lwy "zostały zastrzelone".

Centrum ratowania zwierząt w Sudanie otworzyło się w 2021 r. po internetowej kampanii mającej na celu odratowanie wygłodzonych i chorych lwów z upadającego zoo w Chartum. Od tego czasu wolontariusze zmagają się z kolejnymi wyzwaniami w prowadzeniu schroniska, szczególnie biorąc pod uwagę kryzys ekonomiczny w Sudanie, który zaostrzył się po zeszłorocznym przewrocie wojskowym.

W centrum ratowania zwierząt niedaleko Chartum żyje w sumie 18 lwów. Nie wiadomo dokładnie, ile żyje ich na wolności w Sudanie. Jedna z populacji zajmuje tereny parku narodowego Dinder przy granicy z Etiopią. W całej Afryce populacja lwów na przestrzeni ostatnich 20 lat spadła o ponad 40 proc. Na wolności żyje ok. 20 tys. osobników. 

Przemysław Białkowski podcast: Sudan PołudniowyStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas