Odkryto wydrę wielkości lwa. Ludzie walczyli z nią o pożywienie
Mateusz Zajega
Na terenie Etiopii odkryto skamieniałości potężnej wydry, która swoimi rozmiarami dorównywała współczesnym lwom. Stworzenie zamieszkiwało naszą planetę około 2,5 miliona lat temu. Wówczas na tych samych terenach żyli nasi przodkowie, co oznacza, że mogli oni toczyć z gigantyczną wydrą walki o pożywienie.
Współcześnie żyjące wydry europejskie osiągają około 80 centymetrów długości (bez ogona) oraz ważą mniej więcej 10 kilogramów. Swoim wyglądem nie przypominają w żaden sposób groźnych bestii, a zdecydowanie chętniej nazwalibyśmy je uroczymi czy słodkimi zwierzętami.
Wspomnianych wyżej określeń z pewnością nie użylibyśmy już wobec żyjącej w Amazonii wydry olbrzymiej, nazywanej również wilkiem rzecznym. Na widok niemal dwumetrowego stworzenia moglibyśmy się mocno wystraszyć w szczególności, gdybyśmy spotkali je w licznej grupie kilkunastu osobników.
Wydra wielkości lwa
Jak się okazuje, na naszej planecie żyły również wydry wielkości współczesnych lwów. Skamieniałości wyjątkowego stworzenia z tamtych czasów odnaleziono na terenie południowo-zachodniej Etiopii w dolinie Omo.
Potężne wydry żyły około 2,5 milion lat temu na tych samych terenach, na których mieszkali nasi przodkowie (w tym czasie na Ziemi pojawił się już Homo habilis, czyli człowiek zręczny). Być może, dochodziło między nimi do walk o pożywienie. Potyczka z ważącym 200 kilogramów zwierzęciem zapewne nie należałaby do najłatwiejszych.
Dotychczas naukowcy wiedzieli o istnieniu sporych rozmiarów wydr, ale nie przypuszczali, że mogły one być aż tak wielkie. Nowo odkryty osobnik jest największym znanym nam przedstawicielem tej podrodziny zwierząt.
Co ciekawe, rekordowe stworzenie żywiło się głównie zwierzętami lądowymi, czym zdecydowanie różni się od współczesnych wydr. Ich dieta bardziej przypominała tę występującą u dużych kotów czy hien.