Pijesz napoje gazowane? Czas przebadać serce. Kardiolodzy alarmują

Gazowane i sztucznie słodzone napoje nie należą do najzdrowszych rodzajów płynów. Spożywanie ich w nadmiarze może zwiększać ryzyko wystąpienia arytmii, a w konsekwencji i innych schorzeń. Takie wnioski płyną z najnowszych badań kardiologów.

Obecnie na wielu popularnych i ogólnodostępnych napojach widnieje informacja "bez cukru". Nie oznacza to, że napój nie zawiera innych słodzików
Obecnie na wielu popularnych i ogólnodostępnych napojach widnieje informacja "bez cukru". Nie oznacza to, że napój nie zawiera innych słodzików123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Migotanie przedsionków to choroba serca związana z wieloma niepożądanymi objawami: zawrotami głowy, dusznościami, wysokim tętnem i nieprzyjemnym uczuciem kołatania serca w klatce piersiowej. Choroba to może być wywoływana przez różne czynniki, ale wiadomo, że ryzyko zachorowania zwiększa się wraz ze stosowaniem nieodpowiedniej diety.

Badacze wskazali, że regularne picie sztucznie słodzonych napojów może wywierać niekorzystny wpływ na pracę serca.

Słodziki a choroba serca

W badaniu "Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology" opublikowanym w czasopiśmie "American Heart Association" wskazano, że osoby pijące co najmniej dwa litry słodzonych sztucznie napojów tygodniowo (ok. jedną małą puszkę dziennie) są o 20 proc. bardziej narażone na ryzyko wystąpienia migotania przedsionków.

U tych, którzy pili napoje słodzone zwykłym cukrem odnotowano o 10 proc. wyższe ryzyko wystąpienia choroby serca w porównaniu z osobami, które nie piją regularnie takich gazowanych napojów.

Najzdrowsze dla serca okazało się regularne picie niesłodzonych dodatkowo soków owocowo-warzywnych. Takie osoby były o 8 proc. mniej narażone na dolegliwości sercowe. Wnioski wyciągnięto na podstawie kompleksowego badania ponad 200 tys. osób z Wielkiej Brytanii.

Współautor badania, dr Ningjian Wang, wskazuje, że słodkie napoje - słodzone zarówno sztucznymi słodzikami, jak i konwencjonalnym cukrem - wywierają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Badacze zalecają, aby gazowane napoje zastępować wodą.

Słodkie napoje - słodzone zarówno sztucznymi słodzikami, jak i konwencjonalnym cukrem, wywierają negatywny wpływ na nasze zdrowie
Słodkie napoje - słodzone zarówno sztucznymi słodzikami, jak i konwencjonalnym cukrem, wywierają negatywny wpływ na nasze zdrowie123RF/PICSEL

Uwaga na ukryte słodziki

Obecnie na wielu popularnych i ogólnodostępnych napojach widnieje informacja "bez cukru". Wystarczy przeczytać skład produktu, aby dowiedzieć się, że w rzeczywistości takie produkty zawierają inne substancje słodzące, np. aspartam, acesulfam K, sacharynę, czy sukralozę. Czasem w produktach znajdziemy też stewię oraz erytrytol, które są uważana za "zdrowszą" alternatywę cukru.

Wyniki badania są istotne ze względu na globalny problem, jakim migotanie przedsionków. Na dolegliwość sercową cierpi nawet 40 mln osób na całym świecie. Nadmiar cukru w diecie nie ma z punktu widzenia zdrowia żadnych plusów. Cukier może zmienić mikrobiom jelitowy, czyli zakłócić funkcjonowanie wszystkich mikroorganizmów, które zamieszkują w jelitach.

Nadmiar cukru w diecie może prowadzić do wystąpienia chorób metabolicznych, stanu przedcukrzycowego i przyrostu masy ciała.

Czy słodycze szkodzą naszym mózgom? Badają to polscy naukowcyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas