Słodycze i fast food niszczą nasz mózg. Polscy naukowcy mówią jasno
Oprac.: Jakub Wojajczyk
Czy dieta ma wpływ na naszą pamięć? Czy nadużywanie słodyczy oraz tłuszczy może powodować kłopoty z przyswajaniem informacji? Na te pytania szukają odpowiedzi naukowcy z Uniwersytetu SWPS pod kierunkiem prof. Anety Brzezickiej. Trwają badania osób stosujących zdrową dietę, i tych stołujących się w fast foodach. Dzięki nim dowiemy się, na ile to, co jemy ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Materiał o zadziwiającym połączeniu układu pokarmowego z mózgiem przygotował Marcin Szumowski, reporter programu "Czysta Polska" Polsat News.
Specjalny czepek z doczepianymi do niego elektrodami odbierającymi fale mózgu, czyli popularne badanie EEG. Tak między innymi można zbadać wpływ diety na funkcjonowanie naszej głowy. "To w mózgu, co głównie cierpi podczas takiej niezdrowej diety, to struktura, która nazywa się hipokampem. Odpowiada m.in. za kodowanie informacji" - tłumaczy prof. Aneta Brzezicka.
Zdrowa dieta jest zbawienna dla mózgu
Przed badaniem EEG pacjent wypełnia ankietę, w której opisuje to, jak i co jada. Później otrzymuje do zapamiętania różne informacje i obrazy. "Po tym, jak dostaniemy zapis cyfrowy tych fal mózgu jesteśmy w stanie, jaka osoba badana ma kondycję pamięci" - mówi Maria Kosowska, doktorantka Centrum Badań Neuropoznawczych Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
Kondycja pamięci może być różna. I wcale nie o wiek tu chodzi, a o to co i kto... mieszka w naszych jelitach. "Zaobserwowaliśmy, że te kobiety, które miały więcej gatunków zasiedlających jelita lepiej wykonywały zadania pamięciowe" - mówi prof. Brzezicka.
Dobrej pamięci najbardziej nie służy przewlekłe spożywanie cukrów i tłuszczy. "Widzimy, jak nadmierne stosowanie tego typu jedzenia przekłada się na gorsze wykonywania zadań poznawczych" - relacjonują naukowcy.
Najgorsza jest dieta oparta o fast foody i wysoko przetworzoną żywność. Prowadzi do stanów zapalnych i negatywnie wpływa na działanie mózgu.
Naukowcy mają nadzieję, że badania pozwolą na wyizolowanie takich bakterii jelitowych, które wspomogą leczenie zaburzeń pamięci. "Chcemy sprawdzić, czy interwencja probiotykiem o właściwościach prozapalnych jest w stanie poprawić pamięć" - mówi Maria Kosowska.