Słodycze i fast food niszczą nasz mózg. Polscy naukowcy mówią jasno

Czy dieta ma wpływ na naszą pamięć? Czy nadużywanie słodyczy oraz tłuszczy może powodować kłopoty z przyswajaniem informacji? Na te pytania szukają odpowiedzi naukowcy z Uniwersytetu SWPS pod kierunkiem prof. Anety Brzezickiej. Trwają badania osób stosujących zdrową dietę, i tych stołujących się w fast foodach. Dzięki nim dowiemy się, na ile to, co jemy ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Materiał o zadziwiającym połączeniu układu pokarmowego z mózgiem przygotował Marcin Szumowski, reporter programu "Czysta Polska" Polsat News.

Polscy naukowcy badają wpływ złej diety na mózg człowieka
Polscy naukowcy badają wpływ złej diety na mózg człowiekaPolsat News

Specjalny czepek z doczepianymi do niego elektrodami odbierającymi fale mózgu, czyli popularne badanie EEG. Tak między innymi można zbadać wpływ diety na funkcjonowanie naszej głowy. "To w mózgu, co głównie cierpi podczas takiej niezdrowej diety, to struktura, która nazywa się hipokampem. Odpowiada m.in. za kodowanie informacji" - tłumaczy prof. Aneta Brzezicka.

Zdrowa dieta jest zbawienna dla mózgu

Przed badaniem EEG pacjent wypełnia ankietę, w której opisuje to, jak i co jada. Później otrzymuje do zapamiętania różne informacje i obrazy. "Po tym, jak dostaniemy zapis cyfrowy tych fal mózgu jesteśmy w stanie, jaka osoba badana ma kondycję pamięci" - mówi Maria Kosowska, doktorantka Centrum Badań Neuropoznawczych Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

Kondycja pamięci może być różna. I wcale nie o wiek tu chodzi, a o to co i kto... mieszka w naszych jelitach. "Zaobserwowaliśmy, że te kobiety, które miały więcej gatunków zasiedlających jelita lepiej wykonywały zadania pamięciowe" - mówi prof. Brzezicka.

Dobrej pamięci najbardziej nie służy przewlekłe spożywanie cukrów i tłuszczy. "Widzimy, jak nadmierne stosowanie tego typu jedzenia przekłada się na gorsze wykonywania zadań poznawczych" - relacjonują naukowcy.

Najgorsza jest dieta oparta o fast foody i wysoko przetworzoną żywność. Prowadzi do stanów zapalnych i negatywnie wpływa na działanie mózgu.

Naukowcy mają nadzieję, że badania pozwolą na wyizolowanie takich bakterii jelitowych, które wspomogą leczenie zaburzeń pamięci. "Chcemy sprawdzić, czy interwencja probiotykiem o właściwościach prozapalnych jest w stanie poprawić pamięć" - mówi Maria Kosowska.

Czy słodycze szkodzą naszym mózgom? Badają to polscy naukowcyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas