Amsterdam chce rewolucji w jedzeniu. To pierwsze takie miasto w Europie

Amsterdam jest pierwszą stolicą wspólnoty europejskiej, która poparła przełomowy traktat dotyczący żywienia. Chodzi w nim o promocje systemów żywieniowych, które są zdrowsze i mają mniejszy wpływ na środowisko oraz klimat.

Rada Miasta Amsterdam poparła międzynarodowy traktat roślinny, którego celem jest wsparcie zdrowszego i bogatego w posiłki roślinne systemu żywnościowego. Stolica Holandii, a zarazem miasto oblegane przez turystów z całej Europy, dołącza do 25 miast lub samorządów, które poparły traktat roślinny: m.in. Los Angeles, Edynburgu, czy Exmouth. 

Amsterdam na drodze do diety roślinnej

Radni Amsterdamu przyznali, że system żywnościowy ma znaczący wpływ na zdrowie ludzi i dobrostan zwierząt, a także przyczynia się do kryzysu klimatycznego. Dlatego samorząd miasta będzie dążył do uświadamiania mieszkańców w tym zakresie. Celem jest zwiększenie dostępności i spożycia białek roślinnych z 40 do 60 proc. do 2030 r. Miasto zapowiedziało, że zapewni mieszkańcom dostęp do zdrowych i niedrogich produktów roślinnych.

Reklama

W związku z promowaniem białek roślinnych do akcji włączą się instytucje publiczne, a także restauracje i supermarkety. Będą musiały zwiększyć ilość dań roślinnych w menu oraz kłaść większy nacisk na podawanie produktów lokalnych. Miasto zmniejszy prawdopodobnie ilość nowo powstających restauracji typu fast food.

Stolica Holandii promuje zdrowe nawyki żywieniowe

Rada miasta przyjęła także wniosek "Partii na rzecz Zwierząt", w którym mowa jest o wprowadzeniu wegańskich piątków w instytucjach publicznych, czy zobowiązaniu firm cateringowych do oferowania głównie białek roślinnych (60 proc.). Amsterdam zobowiązał się w 2021 r., że będzie działał na rzecz zwiększenia popularności zdrowych diet i promował w mieście dietę roślinną

Władze miasta stwierdziły wówczas, że zamierzają zwiększyć dostępność dań roślinnych w placówkach publicznych, takich jak szkoły.

Holenderscy działacze i promotorzy traktatu roślinnego są zadowoleni z kroków, jakie podejmują władze miasta. Twierdzą, że stolica Holandii będzie dzięki temu pionierem w działaniach proklimatycznych w Unii Europejskiej.

Zobacz też: podgrzewasz jedzenie w plastikowych opakowaniach w mikrofali? Zobacz, czym może się to skończyć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: weganizm | jedzenie | Amsterdam
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama