Niezdrowe jedzenie to krok w stronę depresji. Naukowcy potwierdzają

Wysoko przetworzona żywność, a w tym fast foody, słone i słodkie przekąski, a zwłaszcza produkty sztucznie słodzone, mogą zwiększać ryzyko zapadania na depresję. Badacze ostrzegają przed skutkami niezrównoważonej i niezdrowej diety.

Kolejne badanie potwierdza, że wysoko przetworzona żywność ma fatalny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne człowieka
Kolejne badanie potwierdza, że wysoko przetworzona żywność ma fatalny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne człowieka123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Codzienna dieta może być zarówno przyczyną problemów, jak i może mieć pozytywny skutek na naszą kondycję - także psychiczną. Istnieją liczne dowody na to, że niewłaściwa dieta "bogata" w wysoko przetworzone produkty może prowadzić do zaburzeń psychicznych, takich jak depresja.

Depresja a niezdrowe jedzenie

W niedawnym, szeroko zakrojonym badaniu, sprawdzono, czy konsumpcja żywności mocno przetworzonej wiąże się z ryzykiem depresji. Uczestników testu przydzielono do jednej z pięciu grup - każda z nich różniła się pod względem ilości spożywanej przetworzonej żywności. 

U osób, które spożywały najwięcej takiego jedzenia ryzyko wystąpienia depresji było o około 50 proc. wyższe w porównaniu z osobami spożywającymi jej najmniejsze ilości - płyną wnioski z badania.

W teście uczestniczyło aż 31 tys. kobiet w średni, wieku, które nie cierpiały wcześniej z powodu depresji. Badaniu przewodzili naukowcy z Harvard Medical School, Harvard TH Chan School of Public Health i Massachusetts General Hospital.

Sztuczne słodzenie

W związku z niepokojącymi wnioskami naukowcy postanowili wskazać, które rodzaje żywności mogą być najbardziej odpowiedzialne za problemy psychiczne. Wskazano, że najgorsze dla zdrowia psychicznego są sztuczne słodziki i napoje słodzone syntetycznymi składnikami, np. aspartamem, acesulfamem potasowym i sukralozą. 

Od dawna ultrasłodkie napoje są kojarzone z gwałtownie rosnącym wskaźnikiem otyłości i cukrzycą typu 2. Najnowsze badania łączą ich spożycie również z wyższym wskaźnikiem chorób sercowo-naczyniowych. W związku z powszechnym i globalnym problemem, jakim jest dostęp do niezdrowej żywności, należy czytać składy produktów i zwracać uwagę na hasła typu "obniżona zawartość cukru". Nie oznaczają one, że prodult jest zdrowszy.

W czerwcu Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że słodzik aspartam może powodować (ale nie musi) raka u ludzi. Badania opublikowane w lutym wykazały związek między erytrytolem (słodzikiem o niskim indeksie glikemicznym) a chorobami serca.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas