Ponad setka martwych delfinów w Amazonce. Zagrożony gatunek dobiła susza
Oprac.: Katarzyna Nowak
Biolodzy potwierdzili ponad 100 przypadków śmierci delfinów żyjących w wodach Amazonki. Powodem masowej. Delfiny mogły zabić ekstremalne warunki pogodowe.
Pod koniec września w Amazonce (Brazylia) oraz w jej dopływach odkryto ponad 100 martwych delfinów słodkowodnych. Wśród nich znalazły się dwa gatunki: delifin amazoński oraz różowa inia amazońska (różowy delfin). Biolodzy twierdzą, że winę za śmierć ssaków ponoszą utrzymujące się nad Brazylią upały i postępująca susza. Anomalie pogodowe powodują śmierć wielu gatunków.
Ponad 100 martwych delfinów a Amazonce
Według badającego ekosystemy brazylijskiego Instytutu Mamiraua biolodzy potwierdzili ponad 100 przypadków śmierci występujących w wodach Amazonii delfinów tylko w ostatnim tygodniu września.
Reprezentujący Instytut Mamiraua Andre Coelho powiedział w rozmowie z brazylijskimi mediami, że dotychczas nie udało się wydobyć z wody wszystkich martwych delfinów, co podnosi ryzyko zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego w tym rejonie kraju.
Zdaniem brazylijskich biologów głównym powodem licznych zgonów pływających w rzekach Amazonii delfinów jest panująca tam susza, a także blisko 40-stopniowe upały.
Odnotowują oni, że rosnąca temperatura wody, prowadząca do zabicia ryb, pozbawia delfiny pożywienia, zaś susza obniża poziom wody w akwenach, co skutkuje brakiem przestrzeni do przemieszczania się tych ssaków.
Różowe delfiny
Inia amazońska (Inia geoffrensis) oraz tucuxi (Sotalia fluviatilis) to dwa wodne gatunki żyjące w wodach Brazylii. Populacja inii zmniejsza się o połowę co dziesięc lat. Zwierzęta umierają w wyniku kilku czynników: plączą się w sieci rybackie, wpadają w dezorientację z powodu wzmożonego ruchu łodzi motorowych (zanieczyszczenie hałasem) lub padają ofiarą kłusowników. Dodatkowo populacja może się zmniejszać z powodu zmian klimatycznych i anomalii z nich wynikających.