Nietolerancja glutenu to wina pestycydów? Badanie sugeruje, że tak

Naukowcy twierdzą, że glifosat może mieć znaczny wpływ na wywoływanie objawów nietolerancji glutenu obecnego w pszenicy. Według badaczy popularny pestycyd jest krytycznym czynnikiem środowiskowym, odpowiadającym za zwiększenie liczby chorych na celiakię.

Pestycydy są powszechnie używane na całym świecie. Umożliwiają zwiększenie plonów, ale łączy się je z ryzykiem zachorowań
Pestycydy są powszechnie używane na całym świecie. Umożliwiają zwiększenie plonów, ale łączy się je z ryzykiem zachorowań123RF/PICSEL

Glifosat jest powszechnie używanym na świecie herbicydem, który służy do niszczenia niechcianych roślin i opryskiwania upraw. Użycie glifosatu wywołuje od lat liczne dyskusje ze względu na prawdopodobieństwo i ryzyko zachorowań na wiele chorób (w tym nowotworów). Nowe badanie naukowe sugeruje, że substancja może ponadto przyczyniać się do globalnego wzrostu osób, które nie tolerują glutenu, czyli cierpią na celiakię.

Alergia na gluten czy glifosat?

Autorzy badania “Wheat intolerance might be due to glyphosate" twierdzą, że powszechne użycie glifosatu może mieć związek ze zwiększoną liczbą osób nietolerujących pszenicy. Według badania coraz większa część społeczeństwa z objawami celiakii zgłasza się do lekarzy. Celiakia to stan, w którym układ odpornościowy atakuje własne tkanki po spożyciu glutenu.

Badaczki z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej zauważają, że nietolerancja glutenu zaczęła gwałtownie wzrastać wraz z globalnym trendem na dietę wysokoprzetworzoną. Takie produkty zawierają wysoki poziom rafinowanych węglowodanów. Jednak badania kliniczne wykazały, że gluten pochodzący z pszenicy nie jest odpowiedzialny za wywoływanie objawów nietolerancji u zdrowych osób. Autorki badania sugerują, że wpływa na to coś innego i być może jest to glifosat.

Glifosat może odpowiadać za rozwój celiakii

Glifosat to środek chwastobójczy, hamujący pewne procesy w rozwoju roślin. Kiedyś powszechnie informowano, że glifosat jest nietoksyczny dla ssaków, jednak o jego wątpliwym bezpieczeństwie stosowania świadczą liczne (wielomilionowe) kary finansowe, jakie firma Monsanto, a później Bayer musiały zapłacić w ramach odszkodowań.

Badaczki twierdzą, glifosat może wpływać na bakterie jelitowe, zaburzając ich równowagę (dysbioza jelitowa). Stwierdzone skutki dysbiozy obejmują zmniejszenie liczby bakterii jelitowych zwanych Rothia. Niektóre gatunki tej bakterii odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu wystąpienia celiakii. Autorki badań podkreślają, że niektóre zaburzenia bakterii jelitowych powodowane przez narażenie na glifosat lub inne herbicydy, powiązano już wcześniej w innych badaniach z niektórymi chorobami jelit, np. zespołem jelita drażliwego, a nawet rakiem jelita grubego.

Autorki badania wnioskują w związku z tym, że narażenie na glifosat w każdej formie oraz w dawkach wcześniej uznawanych za bezpieczne dla zdrowia, może być środowiskowym czynnikiem odpowiadającym za rozwój celiakii. Co więcej, narażenie na oddziaływanie herbicydu może również mieć konsekwencje dla zdrowia psychicznego, w tym wpływać na stany lękowe i depresję. To także wynik zmian w mikrobiomie jelitowym.

W listopadzie Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie dalszego użycia glifosatu. Ustalono, że może być on stosowany na terenie UE przez kolejne 10 lat. Każdy kraj ma jednak możliwość redukowania jego użycia.

Autorzy badania “Wheat intolerance might be due to glyphosate” twierdzą, że powszechne użycie glifosatu może mieć związek ze zwiększoną liczbą osób nietolerujących pszenicy. 123RF/PICSEL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas